Farby na steny

Význam farieb alebo farby na nás vplývajú viac, ako si možno myslíme

Význam farieb alebo farby na nás vplývajú viac, ako si možno myslíme

Poznáte význam farieb? Čo predstavuje fialová farba, čo čierna farba, čo vyžaruje modrá farba? Je zelená farba, farba vnútorného kľudu? Prestravuje žltá farba radosť a veselosť? A akú úlohu majú farby pri navrhovaní priestorov podľa zásad feng shui?

Teória psychológie farieb alebo farby na nás vplývajú viac, ako si možno myslíme

Ako vplývajú farby na naše pocity?

Psychologická sila farieb.
Farby majú veľkú silu, pretože ovplyvňujú našu náladu a pocity. Osobný postoj k farbám každého jednotlivca závisí od rôznych faktorov, ako je charakter osoby, vek, pohlavie, nálada, móda.

Každý z nás má svoje vlastné spektrum preferovaných farieb, ktoré vyjadrujú osobnosť človeka a ovplyvňujú jeho náladu. Vnímanie týchto farieb teda závisí od našich preferencií k istým farbám, typu a intenzite svetla (denné svetlo alebo umelé svetlo, intenzite svetla v miestnosti), biorytmu (farby vnímame inak ráno a inak večer),...

ako vplyvaju farby na pocity

Na zostavenie farebných kombinácií v priestore je preto dobré poznať niekoľko základných charakteristík farieb:

Biela farba vyjadruje nevinnosť, čistotu a jednoduchosť. Biela farba môže symbolizovať aj mier, jednotu, nerozlišnosť a neutralitu. Čo je menej známe, že v niektorých kultúrach je biela farba považovaná za farbu smútku a žiaľu.

Černa farbia alebo antracitová farba je sila a jej emocionálnymi asociáciami sú tma a záhadnosť. Predstavuje fyzickú tmu, fyzický odpočinok a fyzický smútok. Je to symbol formálnosti konvencií, ale zároveň aj symbol pýchy

Žltá farba predstavuje kreativitu a vyjadruje radosť a veselosť, takže žltá farba sa obyčajne spája s mladosťou, hravosťou a zvedavosťou.

Zelená farba je farbou trpezlivosti. Predstavuje prírodu, šťastie, bezpečnosť a rovnováhu. Zvolené odtiene zelenej nás dokážu upokojiť a zároveň osviežiť.

Modrá farba vyžaruje múdrosť a rozvoj. Spája vodu a oblohu, núti nás k mysleniu, slobode a hĺbavosti. Takisto je známa v úlohe autority, čistoty a ochrany.

Oranžová farba pomáha stimulovať kreativitu a odráža pohodlie, chuť, aktivitu, komunikáciu a inšpiráciu.

Fialová farba je farbou inteligencie a emócií. Vzbudzuje pocit luxusu, prestíže, ženskosti a jemnosti zároveň.

Červená farba je vášnivá, odvážna a nebezpečná zároveň. Predstavuje energiu, vitalitu, rýchlosť, dynamiku.

Ružová farba je farbou zábavy, hravosti, pozitívneho myslenia, jemnosti a ženskosti.

Hnedá farba je symbol autenticity, prirodzenosti a pravosti. Hnedá je teplá a útulná farba, ktorá vyvoláva ukľudňujúci pocit pohodlia a bezpečia, čo ju robí populárnou v interiérovom dizajne.


Zlatá a strieborná farba vyjadrujú chlad a precíznosť a znamenajú teda prestíž.

Pastelové farby: medzi pastelové farby zaraďujeme ružovú, svetlo modrú, lilavú a iné nežné farby, pomocou bielej zosvetlené odtiene. Tie dávajú dojem nežnosti a krehkosti, často aj nerozhodnosti. Sú vhodné pre zvýraznenie citlivosti a rafinovanosti. Jasné a sýte farby sú v porovnaní s pastelovými príliš nápadné a dokonca násilné. Pastelové farby sú vhodné pre vytvorenie atmosféry dôvery.

"V našom novom článku si môžete prečítať inšpiráciu pre odtieň antracit. Antracitová farba má označenie RAL 7016.Čo všetko je možné natierať antracitovou farbou?"

Pri výbere farieb vo Vašej domácnosti je teda najlepšie skúšať kombinácie farieb, ktoré najlepšie vyjadrujú náš charakter, pretože tým vytvoríme prostredie, kde sa budeme cítiť pohodlne a útulne.

farby a osobnost

Ako spájame farby s osobnosťou?

Ľudia sú si vedomí toho, že farby v ich domácnostiach vyjadrujú ich osobnosť a vkus, ale veľká škála farieb sa môže ľahko stať mätúcou a odstrašujúcou. Pravdou je, že farba je najflexibilnejší prvok dizajnu a estetiky našich domácností. Flexibilitu zabezpečuje možnosť výberu tisícov rôznych farebných odtieňov, a preto môže byť farba posledná vec, ktorú si majiteľ domu vyberá pri dekorácii miesta; farba podstatne zjednodušuje prepojenie a prispôsobenie všetkých prvkov v miestnosti (koberce, záclony, nábytok, atď.).

Čo vyjadrujú jednotlivé farby, resp. aké pocity v nás vzbudzujú?

Farby a pocity:

Farby sú pre nás niečím tak bežným, že si ich ani nevšímame. Sú však veľmi dôležité na to, aby sme sa cítili dobre. Čím sú silnejšie, tým väčší vplyv na nás majú.
Farby ovplyvňujú našu myseľ a naše pocity. Mali by sme sa zamerať na farby, ktoré nám dávajú to najlepšie. Veľmi dôležité je vyberať si farby aj podľa svojich pocitov.

Farbami vyjadrujeme nasledovné pocity:

ČISTOTA, NEVINNOSŤ - Biela farba sa dá z emocionálneho hľadiska označiť ako čistá a jasná.

POHYB - Žltá farba podporuje motorické činnosti a vytvára pohyb. Má tiež priaznivý vplyv na náš nervový systém. Žltá farba je tiež známa pre svoju intelektuálnosť.

POKOJ, VNÚTORNÝ KĽUD - Zelená farba má ukľudňujúci vplyv na nervový systém. Pôsobí ako sedatívum, ako hypnotická farba. Ukľudňuje dušu. Odstraňuje nespavosť.

SÚSTREDENIE - Fyziologické účinky modrej farby sú presne opačné ako účinky červenej farby. Modré svetlo umožňuje dobrú koncentráciu.

VÁŠEŇ - Červená farba je horúca a intenzívna a z tohto dôvodu pôsobí ako fyziologický stimulant pre organizmus. Príliš veľa červenej farby v miestnosti môže vyvolať pocit hluku, čo môže byť do istej miery nepríjemné, môže to však vzbudzovať dojem sily. Červená je farba vitality a aktivity a ako taká podporuje aj intelektuálnu aktivitu.

RADOSŤ - Červená, žltá a oranžová sú najčastejšie používané farby pri vyjadrovaní radosti. Všetky tri sú teplé a stimulujúce farby, ktoré predmet opticky približujú. Okrem toho tiež zvyšujú úroveň aktivácie, stimulujú krvný obeh a dýchanie.

TEPLO - Oranžová farba je zmesou žltej a červenej farby. Je to zmes svetla a tepla, a preto je vhodná pre vytvorenie príjemného pocitu v miestnosti. Oranžová farba stimuluje srdce, nemá však vplyv na krvný tlak. Jej prítomnosť môže byť buď dráždivá alebo ukľudňujúca. Takisto stimuluje zažívanie a zvyšuje chuť do jedla, a preto je vhodná do reštaurácií, kuchýň a jedální.

MIER, OCHRANA - Hnedá farba je ukľudňujúca farba, ale napriek tomu nás neuspáva. Obyčajne sa vníma ako príjemná a to najmä preto, lebo sme na ňu zvyknutí, pretože ju dobre poznáme. Hnedá je silná, materská a ochranná farba. Povzbudzuje ekonomiku, vernosť a pevnosť.

farby a pocity

SILA, ZÁHADNOSŤ - Objektívna asociácia čiernej farby je sila a jej emocionálnymi asociáciami sú tma a záhadnosť. Predstavuje fyzickú tmu, fyzický odpočinok a fyzický smútok. Je to symbol formálnosti konvencií, ale zároveň aj symbol pýchy bez povznesenosti.

Akú úlohu majú farby pri navrhovaní priestorov podľa zásad feng shui?

Feng shui je stará čínska filozofia o harmonickom živote a práci. Poskytuje nám nástroje na ovplyvňovanie kvality našej existencie, a teda nášho života. Praktiky Feng shui majú pôvod v čínskom pohľade na svet, kde všetky veci patria k piatim základným prvkom (oheň, kov, zem, drevo, voda) a sú naplnené pozitívnou alebo negatívnou energiou. Táto energia sa nazýva chi, čo znamená vietor a voda feng shui.
Cieľom feng shui je dosiahnuť zdravé, harmonické a produktívne prostredie pre život a prácu, pre posilnenie harmónie, zdravia, prosperity a zachovanie rodiny.

Farby sú jedným z najdôležitejších nástrojov, ktoré používajú odborníci feng shui na vedenie chi a na zmenu energie istých priestorov bytu v pozitívnom zmysle. Najdôležitejšie je, aby farby a nátery, ktoré používame vo svojom obytnom priestore boli veľmi kvalitné a pre zdravie nezávadné. Preto sú farby JUB vyrábané na vodnom základe a sú ideálne pre vytvorenie dobrého feng shuij.

Dovoľte, aby sme v krátkosti predstavili základné pravidlá pre výber farieb podľa metódy feng shui. Ako už bolo uvedené vyššie, je potrebné zohľadniť 5 základných prvkov (oheň, zem, kov, voda, drevo) a ich kruhový cyklus. Každý prvok má svoje vlastné farby a farby vyjadrujú svoj vplyv v súlade s prvkami.

• Drevo = zelená, modrá
• Oheň = červená
• Zem = žltá
• Kov = biela, béžová, strieborná
• Voda = tmavo modrá, čierna

farby feng shui

Vplyv jednotlivých farieb:

Zelená: upokojujúca, stimuluje kreativitu, stimuluje rast a regeneráciu, predstavuje nádej

Červená: stimuluje chuť do jedla, zažívanie a spôsobuje agresivitu

Žltá: posilňuje komunikáciu, podporuje kontakty so susedmi, má pozitívny vplyv na uzavretých ľudí okolo vás, ktorých povzbudzuje k väčšej otvorenosti.

Hnedá: symbolizuje stabilitu, pokoj.

Biela: symbolizuje čistotu.

Modrá: je upokojujúca a stimuluje myslenie, „filozofovanie" o svete a živote v ňom.

Čierna: mali by sme ju používať opatrne a v menších množstvách. Nabáda nás k zamýšľaniu.

V krátkosti sme vám predstavili spojenie farieb s filozofiou feng shui, ktoré môžete použiť pri výbere farieb jednotlivých miestností vo vašej domácnosti.

Farby môžu opticky priestor zväčšiť alebo zmenšiť.

Optické účinky farby v priestore
Farba môže vytvárať zvláštnu atmosféru a tiež sa môže použiť na zdôraznenie alebo skrytie skutočnej veľkosti miestnosti. Teplé farby zdanlivo zmenšujú miestnosť a približujú predmety v miestnosti a na druhej strane studené farby zdanlivo zväčšujú miestnosť a predmety odďaľujú...

Preto vám radíme:

Menší, tmavší priestor sa dá opticky zväčšiť použitím studených a bledších farebných odtieňov (najmä bledo modrej), s bielym stropom, ktorý vzbudzuje dojem priestrannosti a vzdušnosti. Na druhej strane môžeme väčšie priestory opticky zmenšiť a vytvoriť ich osobnejšími natretím stien teplými, tmavšími alebo rôznymi farbami, s veľkými vzormi a kombináciou rôznych materiálov a vzorov.

Dlhá miestnosť môže vyzerať kratšia, ak natriete vzdialené steny tmavším farebným odtieňom alebo ak ich natriete teplejšími farbami, ktoré ich opticky priblížia. Naopak krátky priestor opticky predĺžime, ak natrieme jej koncovú stenu bledou farbou alebo ak na ňu zavesíme zrkadlo.

Vysoký strop vyzerá byť nižší, ak je natretý svetlou teplou farbou a tento efekt je ešte silnejší, ak je premaľovaný tmavou teplou farbou.

Farby spájame so svetlom v priestore.

Význam svetla

V každom osvetlenom priestore nás obklopujú predmety a materiály rôznych farieb, ktoré by sme bez svetla nevideli. Z rovnakého dôvodu účinok farebnosti priestoru závisí od rôznych svetelných zdrojov. Obyčajne je ťažké meniť architektonické prvky miestnosti, avšak uváženým použitím farieb a svetla dokážeme osvetliť všetky tmavé miesta v byte. Pri plánovaní farebnej kombinácie jednotlivých miestností, vždy berte do úvahy aj prirodzené a umelé svetlo v samotnej miestnosti.

farby na stenu

Aká dôležitá je kvalita prác pri maľovaní v obytných priestoroch?

Ako pripraviť steny na maľovanie a ako vykonať maľovanie?

Správny systém maľovania vnútorných priestorov farbami JUPOL

Farby v našom výrobnom programe sú vhodné na rôzne želania a ciele spotrebiteľa, predovšetkým s ohľadom na konečný dekoračný vzhľad. Rozlišujú sa aj podľa vhodnosti použitia na rôzne podklady a zaťaženie stien a zvláštne podmienky, ako sú vlhkosť, fľaky a pod.
Pre viacej zaťažené povrchy zvyčajne používame umývateľné farby.
Pre povrchy vystavené podmienkam, ktoré nie sú bežné, máme na tento účel špeciálne výrobky.

Podklad 

Podklad musí byť tvrdý, suchý a čistý, bez slabo prídržných častíc, prachu, mastných fľakov alebo iných nečistôt.
- Vhodné podklady sú:

jemné omietky všetkých druhov, povrchy vyrovnané vyrovnávacími hmotami, papierové a reliéfne tapety, reliéfne tapety zo sklených vlákien, ako aj sadrokartónové a vláknocementové dosky, drevotriesky, neomietnutý betón a pod.

- Možné je aj nanášanie na dobre prídržné staré disperzné nátery a dobre prídržné dekoračné omietky všetkých druhov.

- Rôzne podklady je pred dekoračnou úpravou potrebné aj primerane pripraviť, vyrovnať, zahladiť, opraviť chyby vo vzhľade a pod. Pri tom používame rôzne druhy vyrovnávacích hmôt, ktoré sú prispôsobené pre jednotlivé podklady. Vybrať si môžete z vyrovnávacích hmôt JUBOLIN, JUBOLIN P-25, JUBOLIN P-50, NIVELIN a pre menšie opravy môžete použiť JUBOLIN REPERATUR.

- Vhodne pripravený stenový povrch pred maľovaním natrieme základným náterom - odporúčame AKRIL EMULZIU. Základný náter spevní podklad, egalizuje ho, viaže častice prachu, ktoré nie je možné odstrániť čistením a takto zlepšuje prídržnosť maliarskych farieb. Pri obnovovacom maľovaní nie je základný náter zvyčajne potrebný.

Príprava farby 
Farbu najskôr dôkladne premiešame, potom ju podľa návodu na použitie riedime vodou alebo tónujeme.
Farebné odtiene
Farby zo skupiny JUPOL môžeme tónovať prostriedkami DIPI alebo UNITON, alebo si vyberieme niektorý z farebných odtieňov zo širokej ponuky miešacieho systému JUMIX. K dispozícii sú aj farby, ktoré sú už v hotových farebných odtieňoch - JUPOL TREND a JUPOL JUNIOR.
Nanášanie
Farbu nanášame valčekom, štetcom alebo striekaním. Pri klasickom maľovaní nanášame farbu vždy v dvoch vrstvách, pre pripravené farebné odtiene JUPOL TREND a JUPOL JUNIOR stačí už jeden náter. Farby zo skupiny JUPOL sú suché a vhodné pre nanesenie ďalšej vrstvy po 4 až 6 hodinách.

Systémové maľovanie stenových povrchov

  1.základný náter          2.vyrovnávacia hmota         3.záverečný náter       
1 x AKRIL EMULZIA
riedenie vodou 1 : 1
 2 x JUBOLIN
alebo
2 x JUBOLIN P-25
alebo
2 X NIVELIN
v prípade
menších opráv
2 x JUBOLIN
REPARATUR
2 x JUPOL Classic
alebo
2 x JUPOL GOLD
alebo
1 x, príp. 2 x
JUPOL BRILLIANT
alebo
2 x farba
JUPOL LATEX
Miešanie farieb

Odobrať
Tikkurila

OPTIVA 3 CERAMIC SUPERMATT - Umývateľná farba s hlboko matným efektom (zákazkové miešanie)

Latexová vodouriediteľná farba v širokej škále jemných, pastelových a trendových odtieňov pre skrášlenie vášho interiéru. Vhodná… Viac
+792 variantov
Odobrať
HET

KLASIK COLOR Tónovaná interiérová farba

Interiérová farba v sýtych i jemných odtieňoch pre oživenie každej miestnosti vo vašom domove. Vytvára matný povrch s vysokou… Viac
+108 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
JUB

JUPOL GOLD - Umývateľná interiérová farba na steny

Vnútorná maliarska farba s vysokou krycou schopnosťou šetrná k životnému prostrediu. Náter je dobre paropriepustný a odolný proti… Viac
+5 variantov

od 7,13 € s DPH

7,92 €
 • Ušetríte 12%
 • skladom

  U vás pozajtra

  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Ceramic - čistiteľná interiérová farba

  Umývateľná aj čistiteľná interiérová farba predstavuje modernú generáciu interiérových farieb. Minimalizuje prienik tekutých… Viac
  +24 variantov
  Odobrať
  BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

  REMAL VINYL - umývateľný maliarsky náter

  Náter Remal Vinyl mat je odporúčaný pre designové interiéry – reprezentatívne obytné a komerčné priestory. Je určený do interiéru… Viac
  +21 variantov
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  JUB

  JUPOL CLASSIC - Interiérová farba v palete odtieňov (zákazkové miešanie)

  Vnútorná maliarska farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, komerčných i… Viac
  +988 variantov
  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Plus - farebný interiérový náter

  Inšpirácia, zistíte ako pôsobia farby na naše cítenie alebo ako opticky zväčšiť interiér pomocou farieb. Jednoduchý pracovný… Viac
  +31 variantov
  Odobrať
  BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

  REMAL COLOR - tónovaný maliarsky náter s jemnou vôňou

  REMAL COLOR je vodouriediteľná natónovaná maliarska farba s jemnou vôňou. Používa sa pre nátery omietok, betónu, sadrokatónu,… Viac
  +12 variantov
  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Inspiro - oteruvzdorný tónovaný interiérový náter

  Interiérová tónovaná farba vynikajúca svojim konceptom elegantných farieb pre dokonale zladenie vášho interiéru. Vhodná pre náter… Viac
  +46 variantov
  Odobrať
  Tikkurila

  OPTIVA 5 MATT - Umývateľná farba s matným efektom (zákazkové miešanie)

  Latexová interiérová farba s matným efektom s výbornou krycou schopnosťou pre interiérové nátery stien a stropov. vytvára zvýšenú… Viac
  +789 variantov
  • Na tomto ušetríte
  Odobrať
  JUB

  JUPOL TREND - Umývateľná tónovaná maliarska farba

  Vnútorná maliarska farba šetrná k životnému prostrediu pre maľovanie stien a stropov. Vhodná je na podklady - jemné omietky,… Viac
  +18 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  JUB

  JUPOL GOLD - Farebná umývateľná interiérová farba (zákazkové miešanie)

  Vnútorná farebná interiérová farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v interiéri s vysokou krycou schopnosťou. Náter je… Viac
  +2490 variantov
  Michal Fojcík

  Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.