Inšpirácia

Zelená farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Zelená farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Zelená farba nám pripomína prírodu, keďže tráva, rastliny a listy stromov sú zelenej farby. Preto na nás pôsobí príjemným, priam upokojujúcim dojmom. Zelená farba má tiež rôzne symbolické významy. Je spojená s harmóniou, rovnováhou, obnovou, šťastím, prosperitou, rastom, životom a prírodou. Zelená farba sa používa aj v spojení so životným prostredím, ochranou prírody a ekológiou. Takzvané "zelené technológie" sa týkajú technologických riešení, ktoré majú minimálny vplyv na životné prostredie.

Význam farieb a vplyv na človeka je individuálny. Zelená farba nám pripomína prírodu, keďže tráva, rastliny a listy stromov sú zelenej farby. Preto na nás pôsobí príjemným, priam upokojujúcim dojmom. Zelená farba má tiež rôzne symbolické významy. Je spojená s harmóniou, rovnováhou, obnovou, šťastím, prosperitou, rastom, životom a prírodou.
Zelená farba sa používa aj v spojení so životným prostredím, ochranou prírody a ekológiou. Takzvané "zelené technológie" sa týkajú technologických riešení, ktoré majú minimálny vplyv na životné prostredie.
V umení a dizajne sa zelená farba používa na vyjadrenie prírodných tém, ale tiež ako symbol rastu, obnovy a plodnosti. Zelená farba je často používaná v marketingu a brandingu, a to najmä v oblastiach súvisiacich s ekológiou, ekologickými produktmi.
Všeobecne je zelená farba vnímaná ako pozitívna, živá a osviežujúca, ktorá má významnú úlohu v našom vnímaní sveta a v našej kultúre.

Zelená farba a jej vplyv na človeka

Zelená farba má upokojujúci a uvoľňujúci účinok na ľudskú myseľ a telo. Vytvára pocit rovnováhy, čo pomáha znížiť stres a úzkosť.
Keďže je zelená farba spojená s prírodou, má na nás aj tzv. oživujúci účinok. Má tendenciu vyvolávať príjemné asociácie s vonkajším prostredím, ako sú stromy, tráva, lesy a záhrady. To v nás vytvára pocit pokoja a blaha. Mnohí ľudia pociťujú, že pobyt v prírode a pozorovanie zelenej farby obnovuje ich energiu a vitalitu. Zelená farba je považovaná za jednu z najľahších farieb pre naše oči, pretože uvoľňuje očné svaly. Samozrejme vplyv farieb na jednotlivca sa môže líšiť. Niektorí ľudia môžu mať individuálne preferencie a asociácie so zelenou farbou.

Zelená farba v interiéri

Zelená je spojená s prírodou a vytvára pocit harmónie a pokoja. Použitie zelenej farby v interiéri vnesie do miestnosti prírodnú a uvoľnenú atmosféru. Môžme ňou vytvoriť štýlový a osviežujúci prvok v interiéri. Ak chceme vytvoriť výraznejší dojem, môžeme vybrať nábytok v zelenej farbe. Ako je napríklad zelená pohovka, stoličky, skrinky alebo aj posteľ. Zelený nábytok je v súčasnosti veľmi populárny a trendy. Alebo aj zelené vankúše, koberce, závesy, obrazy alebo iné dekorácie. Svetlo zelená farba rozšíruje priestor a miestnosť sa stáva vzdušnejšou. Nemusíme mať obavy zelenú farbu použiť do hocijakej miestnosti v domácnosti. Perfektne sa hodí do izieb, do chodby, do kuchyne aj do kúpeľne. Podľa toho, aký odtieň zelenej farby si vyberieme, tak bude miestnosť na nás vplývať. Pri tmavších odtieňoch elegantne, luxusne a tajomne. Pri bledých žiarivých odtieňoch bude interiér pôsobiť jemne, sviežo a veselo.

Príjemné zelené odtiene môžu v človeku prejaviť kreativitu a aktivitu, preto je to vhodná farba aj do pracovní a do iných aktívnych či kreatívnych priestorov. Pri použití zelenej farby v interiéri sú podstatné aj ostatné farebné prvky a ich kombinácie. Záleží pre aký odtieň zelenej sa rozhodneme. Každopádne zelená farba sa dobre kombinuje so svetlými aj s tmavými farbami. Prostredníctvom rastlín a kvetov interiéru dodáme nielen farbu, ale aj živosť. A v neposlednom rade nám rastliny vytvoria aj čerstvejší vzduch v miestnosti.

Zelené dekorácie súvisiace s prírodou

Existuje mnoho spôsobov, ako integrovať zelenú výzdobu do nášho interiéru.
Rastliny sú skvelým spôsobom, ako pridať zelené dekorácie do interiéru. Umiestniť ich môžme na parapety, stôl, poličky, na zem alebo zavesiť zo stropu. Napr. veľká výrazná rastlina ako fikus alebo palma krásne vyniknú a budú monumentom v miestnosti. A pekne ukážu aj menšie rastliny ako sukulenty v izbách a bylinky v kuchyni.

Zelené obrazy sú ďalším spôsobom, ako pridať zelenú do miestnosti. Maľby a fotografie so zelenými prvkami, ako sú listy, lesy alebo krajina budú umeleckým akcentným kúskom na stene a miestnosti dodajú pestrosť. Taktiež je výbornou voľbou aj tapeta s prírodným zeleným motívom. Existuje veľa nádherných vzorov a dizajnov. Môžeme si vybrať tapetu so vzormi listov, kvetov alebo geometrickými vzormi, ktoré vytvoria zaujímavý efekt.

Obľúbené odtiene zelenej farby

Smaragdová farba

Smaragdová farba je intenzívny a žiarivý odtieň zelenej, inšpirovaný farbou drahokamu smaragd. Je to luxusný odtieň zelenej, ktorý má hlboký vzhľad. Smaragdová farba je jasná, žiarivá a príťažlivá. Je často spájaná s luxusom, bohatstvom a eleganciou. Tento odtieň zelenej pridáva do miestnosti život a výraznosť. Smaragdovo zelená farba je vhodná pre rôzne miestnosti a štýly. Môže byť použitá ako hlavná farba alebo ako doplnková farba, aby sa dosiahol kontrastný výrazný prvok. Smaragdová farba sa často používa na steny, nábytok, závesy a rôzne dekorácie. Pri použití smaragdovej farby ide o výrazný odtieň, ktorý v miestnosti dominuje. Je dôležité farebnú schému v miestnosti vyvážiť s inými farbami a prvkami v miestnosti. Smaragdová farba dobre ladí s neutrálnymi odtieňmi ako je biela, krémová, šedá či béžová. Tento odtieň zelenej vytvára v interiéri sofistikovanú atmosféru. Je vhodný pre tých, ktorí majú radi luxusné a extravagantné farby a chcú pridať do svojho priestoru štýl a eleganciu.

Khaki farba

Khaki je odtieň zelenej farby, ktorý má svoje korene vo vojenskej móde. Je to neutrálny odtieň zelenej, ktorý má nádych hnedého či béžového tónu. Khaki je známa svojou vojenskou a púštnou atmosférou. Khaki farba je neutrálna a všestranná, čo znamená, že sa hodí k iným farbám. Môže byť použitá ako základná farba alebo ako doplnková farba v interiéri. Khaki sa často používa v odevnom priemysle, najmä pri výrobe vojenského alebo outdoorového oblečenia. Tiež sa často používa v interiérovom dizajne, napríklad pri farbení stien, nábytku alebo textílií. Má prírodný vzhľad, ktorý pridá do miestnosti pocit rovnováhy a pohodlia. Je to skôr farba pre tých, ktorí preferujú subtilné a decentné farby. Pri výbere khaki farby je podstatný hlavný štýl miestnosti a farebnej schémy, aby sme dosiahli požadovaný efekt harmonického vzhľadu.

Zelená farba RAL vzorkovník

RAL 6000 - Patinová zelená
RAL 6001 - Smaragdová zelená
RAL 6002 - Listová zelená
RAL 6003 - Olivová zelená
RAL 6004 - Modrozelená
RAL 6005 - Machová zelená
RAL 6006 - Olivová šedozelená
RAL 6007 - Fľašová zelená
RAL 6008 - Hnedozelená
RAL 6009 - Jedľová zelená
RAL 6010 - Trávová zelená
RAL 6011 - Rezedová zelená

RAL 6012 - Čierno zelená
RAL 6013 - Trstinová zelená
RAL 6014 - Olivová žltozelená
RAL 6015 - Olivová čiernozelená
RAL 6016 - Tyrkysová zelená
RAL 6017 - Májová zelená
RAL 6018 - Žltozelená
RAL 6019 - Pastelová zelená
RAL 6020 - Chrómová
RAL 6021 - Bledozelená
RAL 6024 - Dopravná zelená

RAL 6025 - Zelená
RAL 6026 - Opálová zelená
RAL 6027 - Svetlozelená
RAL 6028 - Borovicová zelená
RAL 6029 - Mätová zelená
RAL 6032 - Signálna zelená
RAL 6033 - Tyrkysovomätová
RAL 6034 - Pastelovotyrkysová

Zelené steny

Zelená stena v interiéri púta pozornosť a pri správne zvolenom odtieni vytvára príjemnú a osviežujúcu atmosféru. Vyberte si svoj obľúbený odtieň zelenej farby na stenu a vytvorte príjemný interiér.

Zelené steny v miestnosti
 • Najpredávanejší
Odobrať
JUB

JUPOL CLASSIC - Interiérová farba v palete odtieňov

Vnútorná maliarska farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, komerčných i… Viac
+988 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
JUB

JUPOL GOLD - Farebná umývateľná interiérová farba

Vnútorná farebná interiérová farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v interiéri s vysokou krycou schopnosťou. Náter je… Viac
+2490 variantov
Odobrať
HET

KLASIK COLOR Tónovaná interiérová farba

Interiérová farba v sýtych i jemných odtieňoch pre oživenie každej miestnosti vo vašom domove. Vytvára matný povrch s vysokou… Viac
+108 variantov

Zelená farba na fasáde domu či inej budovy

Zelená fasáda domu ho robí nevšedným. Ak ste sa pre ňu rozhodli, vyberte si svoj obľúbený odtieň.

Zelená fasáda na dome
Odobrať
JUB

ACRYLCOLOR - Akrylátová fasádna farba

Akrylátová fasádna farba vhodná hlavne na dekoratívnu ochranu pevných, hladkých resp. jemne drsných fasádnych povrchov. Vyznačuje… Viac
+1001 variantov
Odobrať
JUB

TRENDCOLOR - siloxanová fasádna farba pre intenzívne odtiene

Trendcolor je siloxanizovaná, mikroarmovaná fasádna farba pre intenzívne odtiene vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych… Viac
+513 variantov
Odobrať
Finkolora

FINKOLORA FACADE - fasádna akrylová farba

Finkolora FACADE je ekologická, disperzná, akrylová farba pre exteriér a interiér. Vytvára matný povrch odolný voči… Viac
+713 variantov

Zelená farba na drevo

Zelený nábytok alebo iné drevené prvky skombinované so zelenou farbou sú zaujímavé a krásne oživia interiér.

Zelený drevený nábytok v izbe
 • Na tomto ušetríte
Odobrať
ADLER

ADLER 5in1-COLOR - Univerzálna vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

Univerzálna matná farba do interiéru aj exteriéru s výbornými všestrannými vlastnosťami. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči… Viac
+602 variantov
 • Najpredávanejší
Odobrať
VINTRO

VINTRO CHALK PAINT - Kriedová vodou riediteľná farba

Vintro Chalk Paint je kriedová ekologická vodou riediteľná farba. Je nekvapkajúca, ľahko sa nanáša, rýchlo schne a má vynikajúce… Viac
+195 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ADLER

ADLER PULLEX COLOR - Ochranná farba na drevo do exteriéru

Rozpúšťadlová, hodvábne matná, krycia farba na drevo v exteriéri. Vďaka vysokému obsahu sušiny je šetrná k životnému prostrediu.… Viac
+265 variantov

Zelená farba na kov

U nás si môžte vybrať  akýkoľvek odtieň zelenej farby, ktorá je vhodná na kov.

 • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

SUPERKOV - Antikorózna syntetická farba 2v1

Superkov je základný i vrchný antikorózny náter na kov, plechové strešné krytiny, oceľové konštrukcie, odkvapy a pod. vystavené… Viac
+19 variantov

od 12,44 € s DPH

skladom 2 varianty

U vás v pondelok

 • Na tomto ušetríte
Odobrať
ADLER

ADLER 5in1-COLOR - Univerzálna vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

Univerzálna matná farba do interiéru aj exteriéru s výbornými všestrannými vlastnosťami. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči… Viac
+602 variantov
Odobrať
Tikkurila

HELMI 30 - Akrylová nábytková farba

Akrylová nábytková farba určená na nátery rôznych drevených a kovových povrchov v interiéri - nábytok, dvere, lišty, skrinky,… Viac
+100 variantov

Zelená farba na betón

Potrebujete premaľovať nejaký betónový prvok, nech Vám nešpatí danú miestnosť? Chceli by ste na zeleno? Nech sa páči, vyberte si vhodnú farbu.

 • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

Izoban - syntetická farba na betón a bazény

Izoban je syntetická farba na betón a bazény, vhodná na vonkajšie aj vnútorné nátery betónu, betónové podlahy (garáže, nebytové… Viac
+31 variantov
 • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

EKOBAN FORTE PLUS - Farba na betón pre vyššiu mechanickú záťaž

Vodou riediteľná náterová hmota na betón a iné savé podklady, kde je potrebná vyššia mechanická odolnosť náteru. Náter odoláva… Viac
+12 variantov

od 36,76 € s DPH

skladom 2 varianty

U vás v pondelok

Odobrať
BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

DENAS UNIVERZAL lesk - farba na kov a drevo

Denas univerzal lesklý je vodou riediteľná vrchná krycia farba na nátery kovových a drevených výrobkov, konštrukcií a materiálov… Viac
+21 variantov

Zelená farba v spreji

Akýkoľvek bezduchý dekoračný prvok vieme premeniť na štýlový a dodať mu živosť pomocou zelenej farby v spreji.

Zelený črepník
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
MASTON

Maston One - akrylová farba v spreji

Vynikajúca, viacúčelová farba v spreji vhodná na rôzne druhy povrchov - drevo, kameň, kov, plast, sklo, keramika, sušené rastliny… Viac
+59 variantov
 • Najpredávanejší
Odobrať
DUPLI COLOR

PRIMA - Akrylová farba v spreji na všestranné použitie

Nitro-kombinačný sprej v širokej škále odtieňov pre vonkajšie i vnútorné použitie. Vhodný je na rôzne podklady ako drevo, kov,… Viac
+77 variantov
Odobrať
MASTON

Maston Hammer sprej - hladká farba na kov v spreji

Farba v spreji vhodná pre použitie v interiéri i exteriéri. Sprej je 3v1 a je možné ho použiť priamo na hrdzu na železo, oceľ,… Viac
+10 variantov

Zelená farba na tvár

Zelená tvár. No, čo Vás prvé napadne? Shrek? Áno aj. Vďaka farbám vhodným na tvár sa vieme premeniť na kohokoľvek a čokoľvek. Vyberte si zelenú a ktorúkoľvek ďalšiu farbu na tvár, aby ste zo seba alebo z detí vytvorili dokonalú rozprávkovú bytosť.

Pomaľovaná tvár ženy
Odobrať
JOVI

JOVI - Farby na tvár v mini kelímku

JOVI prináša široký výber vysoko kvalitných líčidiel s jemnou textúrou, ktoré sú vhodné už pre deti od 3 rokov. Možno ich… Viac
+15 variantov

od 2,45 € s DPH

skladom 14 variantov

U vás v pondelok

 • Dopredaj
Odobrať
JOVI

JOVI TWIST - Farby na tvár v tyčinke

Farby na tvár v tyčinkách v základných farbách. Sú dermatologicky testované a neškodia pokožke. Je možné ich odstrániť pomocou… Viac
+7 variantov
Odobrať
JOVI

JOVI - Farby na tvár v tyčinkách

Farby na tvár s obsahom pigmentu, ktorý je absolútne bezpečný pre pokožku s príjemnou, mäkkou textúrou pre aplikáciu. Farby majú… Viac
+1 variant

Zelená farba na textil

Potrebujete nafarbiť textíliu? Či už ako dekoráciu napr. na vankúš alebo na odev... U nás nájdete zelenú farbu aj všetky ďalšie, ktoré chcete.

Odobrať
DUPLI COLOR

DC Sprej na textil - farba na textil

Neviete ako na striekanie sprejom? Stiahnite si sprievodcu maľovaním so sprejmi. Akrylová farba v spreji pre textilné a dekoračné… Viac
+8 variantov
Odobrať
Nerchau

NERCHAU - Zažehľovacia farba na tmavý textil

Ozdobte si originálne tričko, nohavice, tašku, dáždnik či obrus! Skombinujte svoju nápaditosť a kreativitu s farbami na textil… Viac
+18 variantov
Odobrať
Darwi

DARWI TEX - Farba na textil

Vodou riediteľné farby na textil s kvalitnými svetlostálymi pigmentmi. Veľmi dobre sa udržia na prírodných textíliách ako bavlna,… Viac
+54 variantov

Prečítajte si ďalšie inšpiratívne články, v ktorých sa dozviete rôzne zaujímavosti.

Janka Repáková