Inšpirácia

Interiérové farby a najčastejšie chyby pri ich natieraní

Interiérové farby a najčastejšie chyby pri ich natieraní
Čas 5 minút

Na tento projekt budete potrebovať

Interiérové farby Nakupovať
Farebné interiérové farby Nakupovať

Maľovanie stien vyzerá úplne jednoducho. Zvládne ju každý domáci kutil alebo šikovná žienka. Je však potreba venovať dostatočný čas príprave podkladu a vybrať si správne produkty v dostatočnej kvalite. Interiérové farby a najčastejšie chyby pri ich natieraní ?

V našom poslednom článku sme písali o hodnotení interiérových farieb. O rozdieloch medzi umývateľnou a oteruvzdornou farbou. O tom ako si namiešať farbu a koľko jej budete potrebovať. 

Na aký materiál budete farbu nanášať?

Pokiaľ plánujete natierať musíte zohľadniť v prvom rade účel náteru, veľkosť a svetelnosť priestoru. Nezabudnite na materiál, na ktorý budete farbu aplikovať. Rôzne materiály majú rôznu savosť farby, to znamená, že niekde jej budete potrebovať viac a niekde menej. Dôležitá je aj štruktúra steny, pretože v póroch sa vám môže farba zachytávať a tým pádom jej znova budete potrebovať väčšie množstvo. Ako postupovať pri maľovaní steny? Dozviete sa v našom článku. 

Dôležité je vedieť na aký materiál budete farbu aplikovať. Inak sa nanáša na omietku, sadrokartón, betón, tapety alebo drevo. Je dôležité vybrať farbu s dobrou priľnavosťou a krytím. Časté chyby pri natieraní interiérových farieb sú aj podcenenie prípravy podkladu, niekedy samotná príprava býva dôležitejšia ako samotný náter. 

chyby pri natieraní interiérových farieb

Najčastejšie chyby pri maľovaní s interiérovými farbami

Chyba: Vyberáme rovnaký typ na všetky druhy podkladov. Je potreba rozlišovať medzi natieraným podkladom a novým, ktorý nebol natretý absolútne ničím. Taktiež záleží od materiálu na ktorý budeme farbu nanášať a rozlíšiť menej a viac savý povrch. 

interiérové farby a chyby pri ich natieraní

Chyba: Na viacnásobný náter, ktorý je natretý napríklad betónovou efektnou stierkou alebo farby s menším obsahom disperzie, nanášate ďalšie nátery. Prípadne farby sa odlupujú a nabaľujú na valec. Môže sa stať aj v prípade tapiet. Je potreba dbať na to, aby sa pred natieraním povrch najprv obrúsil až potom sa aplikovali interiérové farby. Je potreba použiť aj penetračný náter. Rovnako aj v prípade farby, ktorá sa odlupuje.

Chyba: Vypínače alebo zásuvky neoblepíte ani ich neodstránite. Potom sa snažíte maľovať okolo nich. Výsledok je potom taký, že vypínače a zásuvky máte celé zašpinené od farby. 

Chyba: Naši zákazníci sa snažia v každom prípade natierať steny len valčekom a aj v tom prípade, že nie je povrch dokonale hladký a upravený. Valček je vhodné použiť len v prípade úplne upraveného povrchu, avšak je potreba taktiež použiť kvalitnú farbu. Štetcom pri nerovnomerných povrchoch docielite rovnomernejšie nanesenie. 

Chyba: Keď maľujete interiérové farby, neodporúča sa mať otvorené okno z toho dôvodu, že farba pri otvorenom okne neschne rovnomerne. Preto je vhodné maľovať počas vykurovacej sezóny a bez vetrania. 

chyby pri nátere interiérových farieb

Chyba: Nesprávne použité interiérové farby. Ak máte napríklad farbu na báze oleja je potreba, aby ste aj ako vrchný náter ďalej používali olejovú farbu. V opačnom prípade je potreba povrch zbrúsiť a potom natrieť. Toto tiež platí v prípade latexovej farby. Ak by sme na ňu naniesli klasickú interiérovú oteruvzdornú farbu začala by sa vám po nejakom čase odlupovať. 

Chyba: Zákazníci zabúdajú na tmelenie, opravu dier, prasklín alebo opadanej omietky. Toto je kľúčové pre finálny vzhľad. Farba by sa mala nanášať na hladký, súdržný a čistý povrch.

Taktiež je dôležitá oprava prasklín v starých domoch, ktoré vznikajú vplyvom gravitácie alebo v nových domoch pôsobením vlhkosti a zmeny teplôt. Pokiaľ vám takéto praskliny na stene vznikli, je potreba zvážiť, či by ste nemali zhodiť celú omietku a nahodiť ju nanovo. 

interiérové farby a chyby pri ich natieraní

Aké interiérové farby  vybrať?

V prvom rade si musíme vybrať o aký druh farby máme záujem, či máte záujem o umývateľnú, oteruvzdornú alebo špeciálnu farbu. Presné rozdiely medzi nimi sa dozviete v našom predošlom článku.

Pri výbere farieb každý zákazník bezprostredne sleduje najmä cenu, avšak nesmieme zabudnúť farby deliť aj podľa kategórií, čo obsahuje farba aké jednotlivé zložky. Preto si nechajte poradiť od odborníkov na interiérové farby a dozviete sa čo jednotlivé farby spĺňajú a v akej kategórií sú zaradené. Tiež je dôležité informovať sa o výdatnosti náteru. Po tejto informácií sa vám nemusí zdať farba až taká drahá.

Naše odporúčanie kvalitnej farby DREAM WHITE od Tikkurila

Z našej strany je dôležité poznamenať, že naši zákazníci, čím ďalej tým viac vyhľadávajú ekologické farby a preto sme zvolili tento výber Tikkurila White Dream. Táto farba je nadčasová a dlho vydrží. Je to vďaka jej zloženiu a to, že farba je latexová. Preto je aj vodou umývateľná, čo vám zjednoduší život najmä pri malých deťoch a ich kreslení po stenách, prípadne v priestoroch ako kuchyňa alebo chodba, kde sú steny náchylnejšie na znečistenie. Jednoducho špinu z tejto farby zotriete. Môže ísť aj o mastnú špinu, ktorú vyčistíte saponátom.

Farba je latexová, takže sa nemusíte báť, že sa rýchlo opotrebuje. Je vysoko odolná aj voči vlhkosti. Navyše jej aplikácia je rýchla a jednoduchá ak zoberieme do úvahy, že budete natierať u vás doma pri izbovej teplote farba zaschne za 2 hodiny. Pri natieraní sa nemusíte báť zrazenín ani, že sa vám farba nepriľne na podklad. Výhodou je aj vysoká výdatnosť, takže tejto farby vám vystačí z 1l až 14m2. Za nás jedna z najkvalitnejších farieb v ponuke.

interiérové farby a chyby pri ich natieraní

 

Ak potrebujete poradiť napíšte nám na objednavky@efarby.sk alebo zavolajte 041 202 88 92.

Tešíme sa na vás.

 

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.