Inšpirácia

Červená farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Červená farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Červená farba. Farba, ktorá zaručene vzbudí našu pozornosť. Máte ju radi vo svojom okolí alebo na vás pôsobí rušivo? Je rozdiel v akom kontexte a v akej miere je použitá. S červenou farbou sa stretávame v bežnom živote na každom kroku. No, táto ohnivá farba vie krásne vyniknúť na našom odeve a taktiež aj v interiéri. Páči sa vám červená farba v interiéri? V tomto článku si rozoberieme, v akej miere ju použiť, aby nám jej prítomnosť neprekážala.

Na tento projekt budete potrebovať

Spreje Nakupovať
Farebné interiérové farby Nakupovať
Farby na textil Nakupovať
Farby na tvár Nakupovať

Červená farba. Farba, ktorá zaručene vzbudí našu pozornosť. Máte ju radi vo svojom okolí alebo na vás pôsobí rušivo? Je rozdiel v akom kontexte a v akej miere je použitá. 

S červenou farbou sa stretávame v bežnom živote na každom kroku. Zvlášť v doprave. No, táto ohnivá farba vie krásne vyniknúť na našom odeve a taktiež aj v interiéri. Sú priestory a domácnosti, kde je červená farba dominantou. Potom domácnosti, kde je použitá minimálne na oživenie priestoru. A tiež také domácnosti, kde červená farba nemá miesto. Do ktorej skupiny patríte vy? Páči sa vám červená farba v interiéri? Význam farieb a vplyv na človeka je individuálny.

V tomto článku si rozoberieme, ako červená farba pôsobí na ľudí. A v akej miere ju použiť, aby nám jej prítomnosť neprekážala.

Stena z červených svetielok

Červená farba význam

Červená farba má odlišný význam v rôznych kultúrach a kontextoch. Avšak, všeobecne sa červená farba asociuje so silnými emóciami. Ako sú vášeň, láska, vzrušenie, napätie a hnev. V symbolike červená farba často predstavuje silu, odvahu a sebadôveru. Môže tiež symbolizovať radosť a lásku. V ľudskom telesnom jazyku, červená farba tváre značí rozrušenie alebo hnev. V marketingu a reklame je červená farba používaná na zvýraznenie dôležitosti a pripútanie pozornosti na dôležité informácie. V umení a dizajne býva červená farba použitá na vytvorenie dramatického alebo emocionálneho efektu. 

Tisíce červených ružičiek

Červená farba má mnoho ďalších symbolických významov, ktoré sa líšia v závislosti od jej použitia v konkrétnom kontexte. Niektoré zo známych symbolických významov červenej farby sú:

 • vášeň, láska, náklonnosť
 • hnev, agresia, nebezpečenstvo
 • sila, odvaha, životaschopnosť
 • prestíž, dôležitosť, bohatstvo
 • farba krvi

Je dôležité vziať do úvahy celý kontext, keď sa rozpráva o symbolickom význame farby. Pretože význam môže byť veľmi rôzny.

Obývačka v chladných farbách s červenými závesmi a vankúšmi


Červené schody v historickej vile

Odtiene červenej farby

Odtiene červenej farby sa dajú narátať v hojnom počte. Najmä zavísí od toho, pridaním akej farby jej odtieň vytvárame. Červená farba sa mení tiež v závislosti od svetla, ktoré na ňu dopadá. Aj od pozadia, ktoré ju obklopuje. Existuje veľa odtieňov červenej farby, niektoré z nich sú:

 •  sytá červená farba: jasná červená farba bez pridania iných farieb
  • purpurová farba: tmavšia červená farba s odtieňom fialovej
  • oranžovo-červená farba: žiarivá červená farba s oranžovými tónmi
  • tmavo červená farba: menej jasná, tlmená, hlboká červená farba
  • bordová farba: tmavo červená farba s nádychom hnedej farby
  • vínová farba: tmavá červená farba, s veľmi jemným nádychom fialovej farby
  • tehlová farba: tmavo červená farba, s nádychom tmavej oranžovej farby
  • koralová farba: ružovo-červená farba - žiarivá, veselá červená farba so silným odtieňom rúžovej farby
  Zasadacia miestnosť s červenou stenou a závesom

  Umelecký interiér s luxusným bordovým kreslom

  RAL vzorkovník červenej farby

  RAL 3000 - ohnivá červená
  RAL 3001 - signálna červená
  RAL 3002 - karmínová červená
  RAL 3003 - rubínová červená
  RAL 3004 - purpurová červená
  RAL 3005 - vínovočervená
  RAL 3007 - čiernočervená
  RAL 3009 - hrdzavá červená
  RAL 3011 - hnedočervená
  RAL 3012 - béžovočervená
  RAL 3013 - tomatová červená
  RAL 3016 - korálovo červená
  RAL 3018 - jahodová červená
  RAL 3020 - dopravná červená
  RAL 3027 - malinová červená
  RAL 3031 - orientálna červená

  RAL vzorkovník červenej farby


  Bordová stena s luxusnými obrazmi

  Bordová farba

  Bordová farba je tmavá červená farba s nádychom hnedej farby. Na farebnej palete sa nachádza medzi hnedou a červenou. Môže byť vytvorená zmiešaním týchto dvoch farieb. Bordová farba je často považovaná za elegantnú a sofistikovanú, a preto sa často používa v interiéroch a móde. Niekedy sa tiež nazýva ako burgundy.

  Bledý interiér s kobercom, závesom a vankúšmi v červenej farbe

  Červená farba v interiéri

  Použitie červenej farby na steny v interiéri môže byť veľmi efektívne a pôsobivé. Ale aj veľmi ťažké na správne zladenie. Červená farba môže vytvoriť v miestnosti silný emocionálny náboj a tým zvýšiť energiu v miestnosti. V týchto priestoroch môže červená farba prispieť ku kreativite a odvahe, ktoré sú potrebné pre prácu alebo stretnutia s ľuďmi.

  Obývačka v bledých tónoch s výraznou červenou sedačkou

  Červenú farbu v interiéri treba voliť opatrne, pretože je veľmi výrazná a dominantná. Je vhodné ju zladiť s prvkami v jemných farbách a s materiálom, ako je drevo, textil a kov, aby zjemnili celkový dojem. Pokiaľ chceme mať domácnosť, ktorá pôsobí harmonicky, tak červenú farbu zvoľme ako doplnkovú farbu k iným farbám. Červená farba sa odporúča v priestoroch, kde sa očakáva väčšia aktivita a interakcia. Ako je napr. jedáleň, obývačka, kancelária. A odvážnejší ľudia ju môžu zvoliť do kúpeľne a spálne.

  Výrazný interiér s červenými stenami

  Štýlová kúpeľňa v sýtych farbách s červenou skrinkou

  Samozrejme, odlišné odtiene červenej pôsobia na nás odlišne. Tmavšie odtiene červenej, ako je burgundská, môžu pôsobiť ako stabilný a útulný prvok, zatiaľ čo svetlé odtiene, ako je klasická červená, môžu byť vzrušujúce. Odporúča sa tiež používať červenú farbu v kombinácii s inými farbami a prvkami v interiéri, aby bol celkový efekt príjemný. Môžme zvoliť aj jednu červenú stenu a zjemniť dojem bledými doplnkami. Viaceré červené steny v miestnosti sa zvyknú dávať napr. do klubov, barov a tam, kde má miestnosť pôsobiť dramaticky a vzrušujúco.

  Pár sediaci v podniku s červenou tehlovou stenou

  Podnik s červenými stenami, stoličkami a efektívnou presklenou stenou

  Červená farba na stenu

  Chcete červenú farbu na stenu? Máme na výber klasické červené interiérové farby a tiež aj červenú umývateľná alebo oteru vzdornú červenú farbu. Pred použitím farby na steny vždy použijeme penetračný náter, ktorý dostatočne spevní podklad a zjednotí nasiakavosť.

  Červené steny v miestnosti s obrazmi a kvetom
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  JUB

  JUPOL CLASSIC - Interiérová farba v palete odtieňov (zákazkové miešanie)

  Vnútorná maliarska farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, komerčných i… Viac
  +988 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  JUB

  JUPOL GOLD - Farebná umývateľná interiérová farba (zákazkové miešanie)

  Vnútorná farebná interiérová farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v interiéri s vysokou krycou schopnosťou. Náter je… Viac
  +2490 variantov
  • Na tomto ušetríte
  Odobrať
  JUB

  JUPOL TREND - Umývateľná tónovaná maliarska farba

  Vnútorná maliarska farba šetrná k životnému prostrediu pre maľovanie stien a stropov. Vhodná je na podklady - jemné omietky,… Viac
  +18 variantov

  Červená fasáda

  Červená fasáda na dome či hocijakej budove rozhodne vzdbudí pozornosť každého okoloidúceho. Väčšina ľudí volí jemnejšie farby na fasádu, no samozrejme, niekomu sa páči mať výrazný dom. Častejšie sa stretávame s odtieňom červenej napr. na školách, škôlkach a pod.

  Červená fasáda podniku
  Odobrať
  JUB

  ACRYLCOLOR - Akrylátová fasádna farba (zákazkové miešanie)

  Akrylátová fasádna farba vhodná hlavne na dekoratívnu ochranu pevných, hladkých resp. jemne drsných fasádnych povrchov. Vyznačuje… Viac
  +998 variantov
  Odobrať
  JUB

  TRENDCOLOR - siloxanová fasádna farba pre intenzívne odtiene (zákazkové miešanie)

  Trendcolor je siloxanizovaná, mikroarmovaná fasádna farba pre intenzívne odtiene vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych… Viac
  +513 variantov
  Odobrať
  Chemolak

  ETERNEX V 2019 - Vonkajšia latexová farba

  Latexová vonkajšia farba určená pre dekoračné nátery povrchov v exteriéri. Odoláva poveternostným vplyvom, vode, mrazu a vytvára… Viac
  +7 variantov

  Červená strecha a iné kovové konštrukcie

  Červené strechy sú veľmi obľúbené. Je viacero červených odtieňov, z ktorých si môžme vybrať. Od čisto červenej po červenohnedú farbu. Červenou farbou na kov môžme natrieť, čo chceme, napr. aj kovovú konštrukciu auta.

  Chata s červenou strechou
  Nákladné auto s červenou konštrukciou
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  DETECHA

  Superkov satin - vysokoodolný antikorózny syntetický náter

  Superkov Satin je základná aj vrchná náterová hmota v jednom, ktorá poskytuje aj dokonalú antikoróznu ochranu. Pôsobí proti… Viac
  +32 variantov

  od 13,93 € s DPH

  skladom 5 variantov

  U vás vo štvrtok

  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  DETECHA

  SUPERFEST - Farba 2v1 na strechy v náročnejších podmienkach

  Superfest je základná a vrchná antikorózna náterová hmota na kov s vysokým obsahom sušiny. Náterový film je odolný, pružný s… Viac
  +16 variantov

  od 15,84 € s DPH

  skladom 2 varianty

  U vás vo štvrtok

  Odobrať
  DUPLI COLOR

  ALKYTON - Antikorózna farba na hrdzu 2v1

  Syntetická farba pre náter kovových podkladov s vynikajúcou pružnosťou, odolnosťou voči úderu a dobrou charakteristikou… Viac
  +102 variantov

  od 8,40 € s DPH

  10,75 €
 • Ušetríte 22%
 • skladom 4 varianty

  U vás v stredu

  Červená farba na betón

  Akýkoľvek betónový prvok aj podlahu v interiéri alebo v exteriéri môžme natrieť červenou farbou. 

  Červená podlaha v športovom centre
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  DETECHA

  Epoxyban - epoxidová podlaha, farba na betón

  Epoxidová podlaha Epoxyban je dvojzložková epoxidová náterová hmota pre vnútorné nátery betónových plôch a iných savých… Viac
  +30 variantov

  od 58,58 € s DPH

  skladom 2 varianty

  U vás vo štvrtok

  • Najpredávanejší
  Odobrať
  DETECHA

  Izoban - syntetická farba na betón a bazény

  Izoban je syntetická farba na betón a bazény, vhodná na vonkajšie aj vnútorné nátery betónu, betónové podlahy (garáže, nebytové… Viac
  +31 variantov

  od 9,69 € s DPH

  skladom 4 varianty

  U vás vo štvrtok

  Odobrať
  BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

  DENAS UNIVERZAL MAT - farba na kov a drevo

  Denas univerzal matný je vodou riediteľná vrchná krycia farba na nátery kovových a drevených výrobkov, konštrukcií a materiálov v… Viac
  +23 variantov

  Červená farba na drevo

  Červený nábytok a iné drevené prvky vedia krásne ozvláštniť náš interiér, záhradu, altánok aj budovu, napr. v podobe výrazných červených dverí.

  Červené drevené stoličky v kaviarni
  Drevené červené dvere na historickej budove
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  VINTRO

  VINTRO CHALK PAINT - Kriedová vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

  Vintro Chalk Paint je kriedová ekologická vodou riediteľná farba. Je nekvapkajúca, ľahko sa nanáša, rýchlo schne a má vynikajúce… Viac
  +194 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  ADLER

  ADLER PULLEX COLOR - Ochranná farba na drevo do exteriéru

  Rozpúšťadlová, hodvábne matná, krycia farba na drevo v exteriéri. Vďaka vysokému obsahu sušiny je šetrná k životnému prostrediu.… Viac
  +265 variantov
  Odobrať
  SLOVLAK

  SLOVAKRYL - Univerzálna vodou riediteľná farba

  Vodou riediteľná farba v škále najžiadanejších odtieňov pre použitie na rôzne povrchy v interiéri i exteriéri - drevo, drevené… Viac
  +50 variantov

  Červené spreje

  Na rôzne povrchy môžme použiť aj sprej, ktorým jednoducho nastriekame červenú farbu na objekt.

  Červená váza s farebnými kvetmi
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  DUPLI COLOR

  PRIMA - Akrylová farba v spreji na všestranné použitie

  Nitro-kombinačný sprej v širokej škále odtieňov pre vonkajšie i vnútorné použitie. Vhodný je na rôzne podklady ako drevo, kov,… Viac
  +72 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  MASTON

  Maston One - akrylová farba v spreji

  Vynikajúca, viacúčelová farba v spreji vhodná na rôzne druhy povrchov - drevo, kameň, kov, plast, sklo, keramika, sušené rastliny… Viac
  +59 variantov

  8,24 € s DPH

  10,06 €
 • Ušetríte 18%
 • 1-2 dni

  U vás v stredu

  • Na tomto ušetríte
  Odobrať
  FLY

  FLY COLOR - akrylová farba v spreji

  Môže byť použitý v dekoračnom segmente, ako aj v priemysle. Akrylový lak je vhodný na drevo, kov, papier, sklo, niektoré plasty,… Viac
  +48 variantov

  Červená farba na textil

  Červenou farbou na textil dokážeme vytvoriť originálny kúsok oblečenia alebo iného textilu. Môžme si naň čokoľvek namaľovať či napísať. U nás máte na výber aj viacero iných farebných odtieňov.

  Odobrať
  DUPLI COLOR

  DC TEXSTYLE SPRAY - Farba na textil v spreji

  Akrylová farba v spreji na tvorbu a dekoráciu na textil. Má vynikajúcu priľnavosť na textil a žiadna ďalšia fixácia spreja nie je… Viac
  +8 variantov
  Odobrať
  Nerchau

  NERCHAU - Zažehľovacia farba na tmavý textil

  Ozdobte si originálne tričko, nohavice, tašku, dáždnik či obrus! Skombinujte svoju nápaditosť a kreativitu s farbami na textil… Viac
  +18 variantov
  Odobrať
  Darwi

  DARWI TEX - Farba na textil

  Vodou riediteľné farby na textil s kvalitnými svetlostálymi pigmentmi. Veľmi dobre sa udržia na prírodných textíliách ako bavlna,… Viac
  +54 variantov

  Červená farba na tvár

  Keď si predstavíme červenú farbu na tvári, väčšine sa to spojí s krvou. Na to sa azda červená farba používa najčastejšie. Keď ideme na halloweensku párty a chceme sa "premeniť" na nejakú strašidelnú bytosť. Takisto červenú farbu na tvár môžme použiť, keď idú deti na karneval a chcú byť nejakým zvieratkom alebo rozprávkovou bytosťou. U nás nájdete farby na tvár v každej farbe, aby ste sebe alebo deťom vytvorili dokonalý look.

  Žena s pomaľovanou tvárou v kostýme

  Zatiaľ žiadne produkty.

  V prípade, že ste sa aj vďaka nášmu článku rozhodli pre spomínané produkty, budeme vám vďační, ak si ich zakúpite cez náš eshop alebo v našej predajni.

  Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

  Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať. Nájdete v nich mnoho ďalších cenných informácií.
  Janka Repáková