Inšpirácia

Farby v interiéri - ako správne kombinovať farby z pohľadu cítenia

Farby v interiéri - ako správne kombinovať farby z pohľadu cítenia

Ako kombinovať farby v byte? Vždy si vyberte jednu dominantú farbu, ktorú budete kombinovať s ďalšími dvoma doplnkovými farbami a aj dekorácie a zariadenie budeme používať v odtieni danej farby. Viac ako tri farby sa neodporúča používať.

Na tento projekt budete potrebovať

Farebné interiérové farby Nakupovať

Vyberte si správne farby do vášho interiéru a budete sa v ňom cítiť lepšie. Kombinácia farieb vie ovplyvniť náš život a celkové prostredie, v ktorom žijeme. Ak nie ste úplne spokojný s veľkosťou vášho priestoru farby v interiéri ho vedia opticky zväčšiť alebo aj zmenšiť. Stačí vám správna kombinácia farieb. Máme pre vás jednoduché typy ako na optické zväčšenie izieb, ako si vybrať farbu do miestnosti podľa svetových strán, na ktoré je orientovaná. Farby vedia urobiť veľké kúzla. 

Optické zväčšenie priestoru farbami

Základné pravidlo pri optickom zväčšovaní priestoru je, že použitie tmavých farieb priestor zmenšuje. Ak použijeme farby bledých odtieňov dosiahneme presný opak. Preto je dôležité, aké farby v interiéri zvolíte. Z nízkych miestnosti vieme so správnym odtieňom farby urobiť vyššie alebo úzke chodby rozšíriť.

Skvelou voľbou je použiť čistý biely odtieň Primalex Ceramic český krištáľ, tento pôsobí veľmi neutrálne a čisto. Skvele odráža svetlo a tým taktiež zväčšuje priestor. Vhodné na zväčšenie priestoru sú aj niektoré studené tóny farieb. K nim patria zelená v odtieni z Primalex Ceramic islandské ľadovce, modrá v odtieni morský akvamarín alebo fialová.

Ak teda zväčšujeme priestor mali by sme sa vyhnúť odtieňom tmavohnedej alebo tmavozelenej, ktoré pôsobia stiesňujúco a ťažko v interiéroch. Tmavé farby v interiéri sa tiež odporúča použiť len v malom množstve na detaily prípadne na jednu zo štyroch stien. Opatrný buďte aj pri natieraní červenej farby. Tá vo veľkom množstve môže pôsobiť až agresívne. Výrazná modrá a výrazná zelená je tiež farba, s ktorou treba zaobchádzať veľmi citlivo.

Nie je vhodné kombinovať príliš výrazné farby v interiéri, priestor to opticky zmenšuje. Ak chcete pestrý interiér tak si zvoľte jeden odtieň, ktorý budete kombinovať s jeho svetlejšími verziami, prípadne môžete jednu stenu nechať bielu a tým ju oddeliť od ostatných miestností. 

Pri zväčšovaní priestoru môže pomôcť aj pásikavá tapeta, pretože vodorovné pásy miestnosť rozširujú. Lesk taktiež priestor zväčšuje preto je vhodné použiť napríklad lesklý nábytok.


Na obrázku Primalex Ceramic odtieň Islandské ľadovce


Ako farby kombinovať?

Vždy si vyberte jednu dominantú farbu, ktorú budete kombinovať s ďalšími dvoma doplnkovými farbami a aj dekorácie a zariadenie budeme používať v odtieni danej farby. Viac ako tri farby sa neodporúča používať. 

Farebné kombinácie vychádzajú z troch základných skupín

 1. Odtiene prírodné, neutrálne, béžové, sivasté a biele odtiene
 2. Doplníme ich druhou skupinou: pastelové, ružové, kriedové, jemne fialové, svetlomodré až mint odtiene
 3. Skupina sýtejších farieb: tmavosivá, červená, sýtožltá, modrá a tyrkysová

Optické skrátenie alebo rozšírenie miestnosti 

Farby dokážu ovplyvňovať naše nálady a vnímanie veľkosti priestoru. Akú farbu použiť, keď chceme priestor skrátiť? Zadnú stenu natrieme tmavšou farbou ako ostatné. Naopak, keď tmavú použijeme na bočné steny priestor sa skráti. Na optické zväčšenie miestností používame bledé odtiene modrej, žltej, žltozelenej, tieto vedia priestor rozšíriť.


Ako vplývajú teplé a studené odtiene na naše pocity

Viete do ktorej kategórie odtieňov spadajú jednotlivé farby? Je dôležité aby odtiene, ktoré doma použijete pôsobili nie len estetickým dojmom ale spĺňali aj svoj účel. V tomto je dôležité poznať, ktoré sú teplé a studené odtiene farieb. 

Teplé odtiene pôsobia optimisticky a dodávajú energiu, takže ak patríte medzi osoby, ktoré sú často unavené je toto pre vás ideálna voľba. Jemné bledé odtiene vedia priestor opticky zväčšiť a presvetliť ho. Ak použijete tmavšie odtiene na jednu alebo dve steny, zúži miestnosť.

Studené odtiene navodzujú pocit čistoty a sviežosti. Ideálne pre aktívnych ľudí, ktorý hľadajú svoj kľud. Väčšinou sa využívajú v spálňach alebo pracovniach. Ideálne studené odtiene bledých odtieňov do takýchto interiérov sú od Primalex Ceramic - morský akvamarín, islandské ľadovce, mayský jadeit. S ich tmavšími odtieňmi opatrne, pretože môžu pôsobiť melancholicky napríklad čínsky nefrit alebo africký celestín. Tieto sa skôr sa hodia do veľkých a slnečných miestností. 

 Na obrázku odtieň Primalex Ceramic - Babylonský jaspis a Čínsky nefrit

Farby v interiéri podľa orientácie izby na svetovú stranu

Izby orientované na sever majú prevahu chladného svetla, preto je dobré neutralizovať tento dojem svetlejším teplým odtieňom - žltá - koralový útes, lososová - slovenský opál, vyvážia chlad a bledý odtieň zaručí svetlú miestnosť aj počas zamračených dní.

V izbách orientovaných na juh svieti celý deň slnko a teplé tóny sú ešte viac intenzívnejšie a hlavne počas horúcich letných dní si v tejto izbe neoddýchnete. Preto je opäť treba toto pôsobenie neutralizovať odtieňmi ako šedá - rodinné striebro, béžová - púštne skaly alebo chladnejšími odtieňmi - morský akvamarín.

Na obrázku Primalex Ceramic odtieň Púštne skaly

Izba orientovaná na východ má dostatočné svetlo najmä ráno a preto nič nepokazíte ak do nej dáte modrú - morský akvamarín alebo zelenú - meyský jadet, tieto farby slnko ešte viac zvýrazní.

Izba na západ má najviac svetla vo večerných hodinách a popoludní. Tu môžete doobeda bojovať s nedostatkom svetla. Odporúčame farby skombinovať a to tak, že jednu stenu na ktorú dopadá svetlo namaľovať sýtym chladným odtieňom a ostatné steny svetlým. Zo západom sa spája aj biela farba.

Aký odtieň do obývačky, kuchyne alebo spálne?

Izby, v ktorých trávime najviac času počas dňa sú najmä kuchyňa. Tá by mala pôsobiť aktívne a hodí sa do nej biela - český krištáľ, béžová - talianske dolomity alebo čierna. Sú to nadčasové odtiene farieb, ktoré budú in aj za pár rokov.

Na obrázku Primalex Ceramic odtieň Český krištáľ

Do miestnosti, ktoré sú určené na spánok, relax a oddych je vhodné zvoliť skôr chladnejšie odtiene ako napríklad modrá - morský akvamarín alebo fialová. To platí hlavne do spálne prípadne aj do obývačky. Do týchto miestnosti voľte možnosť osvetlenia, ktoré vytvárajú teplé svetlo, nie biele. To môže pôsobiť až príliš chladne najmä v zime. 

Odtieň podľa vlastného výberu - namiešajte si farbu

Ak ste skôr konzervatívny a odtieň farby si nechcete vyberať podľa všeobecných pravidiel, potom je pre vás riešenie zvoliť si farbu v jemných zemitých odtieňoch hnedej, žltej, béžovej. V interiéri sa dajú perfektne kombinovať s detailmi dreva a rôznych elementov kovu. Podlaha by mala byť tmavšia ako steny a strop biely.

Dôležité je aj to aká farba je vám blízka a vzbudzuje vo vás pozitívne pocity. Ak by mala byť farba, ktorá vyvoláva vo vás negatíva vo vašom interiéri určite by ste sa v nej necítili dobre. Určite sa potom odkloňte od tabuliek s odporúčanými odtieňmi a zvoľte si svoj. 


Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať a určite v nich nájdete mnoho ďalších hodnotných informácií:

Maľovanie bytu domu  - poradíme vám ako na to 

RECENZIA: Primalex Ceramic je skutočne dobre umývateľná?

Primalex Ceramic môžete teraz výhodne kúpiť na našej stránke efarby.sk a dostanete k  objednávke aj darček - praktický štetec ZADARMO. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu Primalex Ceramic, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednavky@efarby.sk. Tešíme sa na vás :)

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

Odobrať
Tikkurila

OPTIVA 3 CERAMIC SUPERMATT - Umývateľná farba s hlboko matným efektom (zákazkové miešanie)

Latexová vodouriediteľná farba v širokej škále jemných, pastelových a trendových odtieňov pre skrášlenie vášho interiéru. Vhodná… Viac
+792 variantov
Odobrať
HET

KLASIK COLOR Tónovaná interiérová farba

Interiérová farba v sýtych i jemných odtieňoch pre oživenie každej miestnosti vo vašom domove. Vytvára matný povrch s vysokou… Viac
+108 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
JUB

JUPOL GOLD - Umývateľná interiérová farba na steny

Vnútorná maliarska farba s vysokou krycou schopnosťou šetrná k životnému prostrediu. Náter je dobre paropriepustný a odolný proti… Viac
+5 variantov

od 6,20 € s DPH

7,93 €
 • Ušetríte 41%
 • skladom 1 variant

  U vás v utorok

  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Ceramic - čistiteľná interiérová farba

  Umývateľná aj čistiteľná interiérová farba predstavuje modernú generáciu interiérových farieb. Minimalizuje prienik tekutých… Viac
  +27 variantov
  Odobrať
  BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

  REMAL VINYL - umývateľný maliarsky náter

  Náter Remal Vinyl mat je odporúčaný pre designové interiéry – reprezentatívne obytné a komerčné priestory. Je určený do interiéru… Viac
  +21 variantov
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  JUB

  JUPOL CLASSIC - Interiérová farba v palete odtieňov (zákazkové miešanie)

  Vnútorná maliarska farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, komerčných i… Viac
  +988 variantov
  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Plus - farebný interiérový náter

  Inšpirácia, zistíte ako pôsobia farby na naše cítenie alebo ako opticky zväčšiť interiér pomocou farieb. Jednoduchý pracovný… Viac
  +31 variantov
  Odobrať
  BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

  REMAL COLOR - tónovaný maliarsky náter s jemnou vôňou

  REMAL COLOR je vodouriediteľná natónovaná maliarska farba s jemnou vôňou. Používa sa pre nátery omietok, betónu, sadrokatónu,… Viac
  +12 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  JUB

  JUPOL GOLD - Farebná umývateľná interiérová farba (zákazkové miešanie)

  Vnútorná farebná interiérová farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v interiéri s vysokou krycou schopnosťou. Náter je… Viac
  +2490 variantov
  Odobrať
  Tikkurila

  OPTIVA 5 MATT - Umývateľná farba s matným efektom (zákazkové miešanie)

  Latexová interiérová farba s matným efektom s výbornou krycou schopnosťou pre interiérové nátery stien a stropov. vytvára zvýšenú… Viac
  +789 variantov

  od 12,85 € s DPH

  15,82 €
 • Ušetríte 19%
 • 1-2 dni

  U vás v stredu

  Odobrať
  Tikkurila

  OPTIVA COLOUR - Oteruvzdorná farba na steny a stropy (zákazkové miešanie)

  Vodou riediteľná oteruvzdorná farba určená pre dekoratívne nátery stien a stropov vo vnútri obytných budov, kancelárskych a… Viac
  +789 variantov
  Odobrať
  PRIMALEX

  Primalex Inspiro - oteruvzdorný tónovaný interiérový náter

  Interiérová tónovaná farba vynikajúca svojim konceptom elegantných farieb pre dokonale zladenie vášho interiéru. Vhodná pre náter… Viac
  +48 variantov
  Alžbeta Mášová

  Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.