Inšpirácia

Žltá farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Žltá farba - jej vplyv a použitie v interiéri

Príjemná, svetlá a teplá. Taká je žltá farba, ktorá nám pripomína slnko. Žltá farba na nás vplýva pozitívne, veselo a radostne. Je spojená s energiou, slnkom, radosťou a šťastím. V prírode môžeme žltú farbu vidieť v rôznych formách, ako sú kvety, slnečnicové polia, ovocie, listy na jeseň a pod. Žltá farba prirodzene púta našu pozornosť. Preto býva použitá aj v doprave a na rôzne výstražné označenia. Tiež sa často využíva v dizajne a reklame na vyjadrenie vitality a pozitivity. Ľudia sa ňou prirodzene radi obklopujú, preto je obľúbenou farbou aj v našom domácom prostredí.

Príjemná, svetlá a teplá. Taká je žltá farba, ktorá nám pripomína slnko. Význam farieb a vplyv na človeka je individuálny. Žltá farba na nás vplýva pozitívne, veselo a radostne. Je spojená s energiou, slnkom, radosťou a šťastím. V prírode môžeme žltú farbu vidieť v rôznych formách, ako sú kvety, slnečnicové polia, ovocie, listy na jeseň a pod. Žltá farba prirodzene púta našu pozornosť. Preto býva použitá aj v doprave a na rôzne výstražné označenia. Tiež sa často využíva v dizajne a reklame na vyjadrenie vitality a pozitivity. Ľudia sa ňou prirodzene radi obklopujú, preto je obľúbenou farbou aj v našom domácom prostredí.

Žltá farba a jej vplyv na človeka

Žltá farba môže mať rôzny vplyv na ľudí v závislosti od kontextu a individuálnych preferencií. No, vo všeobecnosti je žltá farba spájaná s energiou a radosťou. Na človeka pôsobí stimulujúco a povzbudzuje pozitívnu náladu. Žltá farba má dobrý vplyv pre našu kreativitu a inšpiráciu. Mnoho umeleckých a tvorivých ľudí preferuje práve žltú farbu vo svojom pracovnom prostredí.
Na druhej strane, keďže žltá farba je výrazná a vzbudzuje pozornosť, tak sa používa na výstražné značky a varovania. Napríklad žltá dopravná značka môže označovať opatrnosť alebo upozornenie na nebezpečenstvo. V takomto prípade je žltá farba využitá na pocit ostražitosti.

Žltá farba v interiéri

Žltá farba v interiéri pôsobí na nás živým a energickým dojmom. Ak chceme kontrast k ďalším stenám, je zaujímavé oživiť miestnosť žltou stenou. Ak preferujete pestrosť, zvoľte nábytok žltej farby. Žltý nábytok, ako sú stoličky, pohovky alebo skrine, dokáže vytvoriť veselú a pozitívnu atmosféru v miestnosti. 

Žlté dekorácie, ako sú vankúše, závesy, obrazy, svietidlá a ďalšie dekoračné doplnky pridajú pestrosť a vzdušnosť do miestnosti. Žlté doplnky sa stanú významným bodom záujmu a pritiahnu pozornosť. Žlté osvetlenie vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. 

Žltá farba sa dá ľahko zladiť s rôznymi farbami. Môžeme ju skombinovať s bielou pre čistý a svieži vzhľad. V spojení s modrou farbou bude v interiéri prírodný, príp. aj námorný nádych. A napr. s hnedou farbou vytvoríme prírodný a teplý vzhľad interiéru.

Žltá farba je výrazná a vo väčšej miere by sa mala kombinovať s neutrálnymi farbami, aby sme zabránili príliš veľkému preplneniu miestnosti sýtou farbou. Experimentovať s odtieňmi a intenzitou žltej treba tak, aby výsledok vyhovoval nášmu osobnému štýlu a interiér na nás nepôsobil rušivo.

Dekorácie v žltej farbe

Existuje mnoho spôsobov, ako rozjasniť interiér v podobe žltých dekorácií. Záleží len od nás, koľko a aké žlté dekorácie chceme v našom interiéri mať. Máme milión možností. Napr. väčšie dekorácie, ako sú prehozy a vankúše na gauči, na posteli či na stoličkách. Tiež žlté obrusy, uteráky, závesy. Tieto žlté textilné doplnky dodajú živosť, teplo, vďaka čomu bude interiér útulný. Ďalej obrazy alebo umelecké diela, ktoré obsahujú žlté prvky. Môžeme si vybrať abstraktné obrazy, kvety, krajinu alebo iné motívy, ktoré nám vyhovujú. Ďalej slnečnice, žlté ruže alebo iné žlté kvety sú vynikajúcim spôsobom, ako pridať farbu a sviežosť do nášho interiéru. Živé kvety v črepníkoch či vo váze izbu krásne zútulnia. 

Tiež mnohé iné dekoračné predmety v žltej farbe, ako sú sviečky, sošky, keramika alebo sklenené predmety budú výrazným a štýlovým doplnkom. Teplé žlté osvetlenie vytvára príjemnú atmosféru. Ak máme odvahu, môžme zvoliť zaujímavú žltú tapetu. žlté dekorácie môžeme ladiť s neutrálnymi odtieňmi, ako je sivá a béžová. Taktiež ju skombinovať s modrou farbou, zelenou farbou či hnedou farbou.

Žltá farba RAL vzorkovník

RAL 1002 - Piesková žltá
RAL 1003 - Signálna žltá 
RAL 1004 - Zlatožltá 
RAL 1005 - Medovožltá 
RAL 1006 - Kukuričná žltá 
RAL 1007 - Narcisová žltá 
RAL 1012 - Citrónová žltá
RAL 1016 - Sírová žltá 
RAL 1017 - Šafránová žltá

RAL 1018 - Zinková žltá 
RAL 1020 - Olivová žltá
RAL 1021 - Horčičná žltá 
RAL 1023 - Dopravná žltá 
RAL 1024 - Okrová žltá 
RAL 1027 - Žltá Kari 
RAL 1028 - Melónová žltá 
RAL 1032 - Banánová žltá 
RAL 1033 - Podbeľová žltá 
RAL 1034 - Pastelová žltá

Okrová farba

Okrová farba je tmavý odtieň žltej farby s prímesou hnedej farby. Jej názov je odvodený z farby okra, čo je zemina so žltohnedým odtieňom. Okrová farba je prírodná a teplá. Taktiež obľúbená v dizajne interiéru, výtvarnom umení a móde. Môže mať rôzne odtiene a intenzitu, od svetlých až po tmavé, a môže sa líšiť v závislosti od použitého pigmentu alebo farebného odtieňa. Okrová farba môže byť použitá samostatne alebo v kombinácii s inými farbami, aby bola vytvorený určitý estetický efekt podľa našich preferencií.

Zlatá farba 

Zlatú farbu možno definovať ako žiarivú žltú farbu. Zlatá farba je špecifická, evokuje bohatstvo, luxus a eleganciu. Je to teplý odtieň, ktorý môže pridať do interiéru pôvab, štýl a najmä luxus. Zlatá farba sa často používa na doplnkoch a detailoch v miestnostiach. 
Odvážnejší môžu zvoliť zlatú farbu na maľovanie stien či stropu. Stretávame sa s tým najmä v zámkoch, hradoch a kaštieloch. No kľudne aj teraz bez obáv môžme vytvoriť moderný interiér so zlatou stenou. Môžeme si vybrať matný, pololesklý alebo lesklý zlatý odtieň v závislosti od toho, aký efekt chceme dosiahnuť.

Samozrejme aj tapety na stene so zlatými vzormi alebo zdobením prinesie miestnosti eleganciu. Motívov zlatej tapety je na trhu neúrekom. Napr. zaujímavá je tapeta so zlatými listami, kvetinovým vzorom či inými zlatými detailmi. Ak sú zlaté steny na nás príliš, môžme zlatú farbu do interiéru vniesť v podobe závesov, vankúšov, kobercov a obrusu. Tieto zlaté textílie pridávajú miestnosti pôsobivý a predsa teplý nádych.

Ak chceme nášmu interiéru dodať šmrnc a eleganciu stačí zvoliť aj menšie zlaté prvky v podobe dekorácií. A to obrazy, zrkadlá, hodiny, vázu, svietnik alebo sošky. Rozmiestnime ich po miestnosti tak, aby sme dosiahli strategicky a vyvážený vzhľad.
Zlaté svetlá, stolové lampy nám vytvoria nádherné osvetlenie a pridávajú jemný zlatý odtieň do celej miestnosti. Zlatá farba svetla má luxusný dramatický účinok na celkovú atmosféru miestnosti.

Treba si však dať pozor na príliš veľké množstvo zlatých prvkov. Aby nakoniec miestnosť nepôsobila gýčovo. Preto je vhodné ju kombinovať napr. s bielou farbou alebo krémovou farbou a vytvoríme tak harmonický vzhľad. Na vytvorenie dramatickej atmosféry, zlatú farbu ladíme s čiernou farbou alebo tmavomodrou farbou.

Žlté steny

Žltá stena pekne oživí interiér, ktorý sa vďaka nej stane príjemným a zaujímavým miestom.

 • Najpredávanejší
Odobrať
JUB

JUPOL CLASSIC - Interiérová farba v palete odtieňov (zákazkové miešanie)

Vnútorná maliarska farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v školách, materských školách, nemocniciach, hoteloch, komerčných i… Viac
+988 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
JUB

JUPOL GOLD - Farebná umývateľná interiérová farba (zákazkové miešanie)

Vnútorná farebná interiérová farba na dekoračnú ochranu stien a stropov v interiéri s vysokou krycou schopnosťou. Náter je… Viac
+2490 variantov
Odobrať
HET

KLASIK COLOR Tónovaná interiérová farba

Interiérová farba v sýtych i jemných odtieňoch pre oživenie každej miestnosti vo vašom domove. Vytvára matný povrch s vysokou… Viac
+108 variantov

Žltá fasáda

Vďaka žltej fasáde bude dom či budova pútať pozornosť. Samozrejme závisí to aj toho, aký sýty odtieň žltej farby si vyberieme.

Žltá fasáda domu
Odobrať
JUB

ACRYLCOLOR - Akrylátová fasádna farba (zákazkové miešanie)

Akrylátová fasádna farba vhodná hlavne na dekoratívnu ochranu pevných, hladkých resp. jemne drsných fasádnych povrchov. Vyznačuje… Viac
+998 variantov
Odobrať
JUB

TRENDCOLOR - siloxanová fasádna farba pre intenzívne odtiene (zákazkové miešanie)

Trendcolor je siloxanizovaná, mikroarmovaná fasádna farba pre intenzívne odtiene vyrobená na základe vodnej disperzie polymérnych… Viac
+513 variantov
Odobrať
Finkolora

FINKOLORA FACADE - Fasádna akrylátová farba (zákazkové miešanie)

Ekologická akrylátová farba určená na vonkajšie aj vnútorné použitie. Po zaschnutí vytvára matný povrch, ktorý je odolný voči… Viac
+714 variantov

Žltá farba na drevo

Nábytok natretý na žlto je výbornou voľbou, pokiaľ nechceme mať fádny interiér, ale naopak chceme ho doplniť pútavým prvkom.

Drevená skrinka natretá žltou farbou
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ADLER

ADLER 5in1-COLOR - Univerzálna vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

Univerzálna matná farba do interiéru aj exteriéru s výbornými všestrannými vlastnosťami. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči… Viac
+602 variantov
 • Najpredávanejší
Odobrať
VINTRO

VINTRO CHALK PAINT - Kriedová vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

Vintro Chalk Paint je kriedová ekologická vodou riediteľná farba. Je nekvapkajúca, ľahko sa nanáša, rýchlo schne a má vynikajúce… Viac
+194 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ADLER

ADLER PULLEX COLOR - Ochranná farba na drevo do exteriéru

Rozpúšťadlová, hodvábne matná, krycia farba na drevo v exteriéri. Vďaka vysokému obsahu sušiny je šetrná k životnému prostrediu.… Viac
+265 variantov

Žltá farba na kov

U nás si viete z rôznych odtieňov žltej farby vhodnej na kov.

Plechová skrinka natretá žltou farbou
Odobrať
Tikkurila

HELMI 30 - Akrylová nábytková farba (zákazkové miešanie)

Akrylová nábytková farba určená na nátery rôznych drevených a kovových povrchov v interiéri - nábytok, dvere, lišty, skrinky,… Viac
+100 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ADLER

ADLER 5in1-COLOR - Univerzálna vodou riediteľná farba (zákazkové miešanie)

Univerzálna matná farba do interiéru aj exteriéru s výbornými všestrannými vlastnosťami. Vyznačuje sa vynikajúcou odolnosťou voči… Viac
+602 variantov
Odobrať
Chemolak

U 2081 CHEMOPUR E - Vrchná polyuretánová farba

Vrchná, polyuretánová dvojzložková farba určená na nátery kovu - strechy, brány, ploty, nádrže alebo konštrukcie. Polyuretánový… Viac
+586 variantov

Žltá farba na betón

Na betónový prvok môžte použiť niektorú z týchto farieb. Vyberte si svoj požadovaný odtieň.

Betónová podlaha natretá sivým a žltým Epoxybanom
 • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

Epoxyban - epoxidová podlaha, farba na betón

Epoxidová podlaha Epoxyban je dvojzložková epoxidová náterová hmota pre vnútorné nátery betónových plôch a iných savých… Viac
+30 variantov

od 58,58 € s DPH

skladom 2 varianty

U vás vo štvrtok

 • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

Izoban - syntetická farba na betón a bazény

Izoban je syntetická farba na betón a bazény, vhodná na vonkajšie aj vnútorné nátery betónu, betónové podlahy (garáže, nebytové… Viac
+31 variantov

od 9,69 € s DPH

skladom 4 varianty

U vás vo štvrtok

Odobrať
BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

DENAS UNIVERZAL lesk - farba na kov a drevo

Denas univerzal lesklý je vodou riediteľná vrchná krycia farba na nátery kovových a drevených výrobkov, konštrukcií a materiálov… Viac
+21 variantov

Žltá farba v spreji

Čokoľvek chcete premeniť na krásnu žltú dekoráciu môžte vďaka týmto farbám v spreji.

Žltý dekoračný kýblik s kvetmi
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
MASTON

Maston One - akrylová farba v spreji

Vynikajúca, viacúčelová farba v spreji vhodná na rôzne druhy povrchov - drevo, kameň, kov, plast, sklo, keramika, sušené rastliny… Viac
+59 variantov

8,24 € s DPH

10,06 €
 • Ušetríte 18%
 • 1-2 dni

  U vás v stredu

  • Najpredávanejší
  Odobrať
  DUPLI COLOR

  PRIMA - Akrylová farba v spreji na všestranné použitie

  Nitro-kombinačný sprej v širokej škále odtieňov pre vonkajšie i vnútorné použitie. Vhodný je na rôzne podklady ako drevo, kov,… Viac
  +72 variantov
  • Na tomto ušetríte
  Odobrať
  FLY

  FLY COLOR - akrylová farba v spreji

  Môže byť použitý v dekoračnom segmente, ako aj v priemysle. Akrylový lak je vhodný na drevo, kov, papier, sklo, niektoré plasty,… Viac
  +48 variantov

  Žltá farba na tvár

  Vďaka farbám na tvár sa vieme premeniť na akúkoľvek bytosť a zabaviť sa. Vyberte si odtiene farieb, ktoré potrebujete...

  Pomaľovaná tvár chlapca
  Odobrať
  JOVI

  JOVI - Farby na tvár v mini kelímku

  JOVI prináša široký výber vysoko kvalitných líčidiel s jemnou textúrou, ktoré sú vhodné už pre deti od 3 rokov. Možno ich… Viac
  +15 variantov

  od 2,45 € s DPH

  skladom všetky varianty

  U vás pozajtra

  Odobrať
  JOVI

  JOVI - Farby na tvár v tyčinkách

  Farby na tvár s obsahom pigmentu, ktorý je absolútne bezpečný pre pokožku s príjemnou, mäkkou textúrou pre aplikáciu. Farby majú… Viac
  +1 variant

  Žltá farba na textil

  Vytvorte peknú dekoráciu v podobe vankúša ozdobeného žltou farbou alebo jedinečný kúsok odevu, ktorý pomaľujete. Vyberte si farby, ktoré potrebujete...

  Žltý nápis na oranžovom tričku
  Odobrať
  DUPLI COLOR

  DC TEXSTYLE SPRAY - Farba na textil v spreji

  Akrylová farba v spreji na tvorbu a dekoráciu na textil. Má vynikajúcu priľnavosť na textil a žiadna ďalšia fixácia spreja nie je… Viac
  +8 variantov
  Odobrať
  Nerchau

  NERCHAU - Zažehľovacia farba na tmavý textil

  Ozdobte si originálne tričko, nohavice, tašku, dáždnik či obrus! Skombinujte svoju nápaditosť a kreativitu s farbami na textil… Viac
  +18 variantov
  Odobrať
  Darwi

  DARWI TEX - Farba na textil

  Vodou riediteľné farby na textil s kvalitnými svetlostálymi pigmentmi. Veľmi dobre sa udržia na prírodných textíliách ako bavlna,… Viac
  +54 variantov

  Prečítajte si ďalšie inšpiratívne články, v ktorých sa dozviete rôzne zaujímavosti.

  Janka Repáková