Postupy

11 bodov ako správne natrieť strechu!

11 bodov ako správne natrieť strechu!

Ako správne natrieť strechu? Hľadáte postup ako použiť farbu na strechu? Ak Vás zaujíma aký plán zvoliť a ako postupovať, prečítajte si týchto 11 rád ako natrieť strechu a akú farba na strechu je najlepšia.

Na tento projekt budete potrebovať

Odhrdzovače, odstraňovače a odmasťovače Nakupovať
Farby na strechu Nakupovať

11-bodov-ako-spravne-natriet-strechu

Ak Vám strecha dáva jasne najavo, že je najvyšší čas zakročiť, nepodceňujte to. Ak sa o strechu postaráte včas, je predpoklad, že Vás prežije. Staršia krytina na ktorú sa natrie farba na strechu vydrží viac, ako tá dnes predajná s milimetrovou hrúbkou.

Ak Vás zaujíma aký plán zvoliť a ako postupovať, prečítajte si týchto 11 rád ako natrieť strechu a akú farba na strechu je najlepšia.

Stiahnite si od nás darček: 11 Bodov ako správne natrieť strechu

11-bodov-ako-správne-natreť-strechu-2

 

1. Najdôležitejšia je príprava strechy pred natieraním

závisí od toho životnosť nového náteru. Príprava na náter strechy je 60% jej celkovej životnosti. Správny postup pri nátere strechy je taký, že vylezte na strechu a objektívne zhodnotte jej stav. Všímajte si hlavne koróziu, olupujúci sa starý náter ale aj znečistenie strechy a defekty.

Spravte si jednoduchý test súdržnosti starej farby tým, že špachtľou vyryjete do starej farby akoby mriežku na piškôrky ( cca 15x 15 cm). Na túto mriežku prilepte silnejšiu pásku a trhnite.

farba na strechu 5

Testovanie súdržnosti starého náteru na streche

Ak Vám na páske ostane viac ako 20% starej farby, je potrebné ju zo strechy odstrániť! 

 

Keď ste hore, vytvorte si plán predprípravy strechy na náter.


Pozrite si náš diel relácie Na prvú o farbách, kde sa venujeme náterom striech:  

2. Staré pôvodné nesúdržné nátery odstránime až na holý plech

buď použitím odstraňovača starých náterov, alebo oškrabeme pomocou špachtle, drôtenej kefy.

Prácu by Vám mohla uľahčiť vibračná brúska s vhodným brúsnym papierom, alebo rotačná kefa osadená do uhlovej bŕusky.

 

3. Hrdzu vždy pred natieraním odstránime vybrúsením.

Prehrdzavené klince vymeníme za nové a menšie defekty opravíme týmto strešným tmelom tak, aby do miest nezatekala voda. 

 

Dôkladné čistenie strechy pre náterom
Dôkladné čistenie strechy pre náterom

4. Strechu zametieme, dôkladne umyjeme čističom striech.

Najideálnejšie je strechu opláchnuť tlakovou vodou, alebo aspoň pomocou hadice a nechať vysušiť.

Ak nemáte k dispozícii wapku ani hadicu, naplánujte si čistenie pred dažďom. Ten zo strechy zmyje špeciálny čistiaci prostriedok na strechy. Jedná sa o emulgačný čistiaci prostriedok obsahujúci čpavok určený na čistenie plechových striech

 

5. Odhrdzovač a základná farba na strechu

farba na strechu 2
Brúsenie strechy od hrdze a odlupujúcej sa farby

Tento odhrdzovač prispieva ku vzniku ochrannej vrstvy a k renovácii materiálu. Ochranný povlak výrazne zosilňuje obranyschopnosť kovov, železa a liatiny voči korózii.

Následne Vás čaká rozhodnutie, či strechu natriete po starom najprv základnou farbou a následne vrchnou farbou na strechu alebo zvolíte novší typ farieb na strechy 2v1 resp. 3v1. 

Ak pôjdete po starom natrite strechu najprv základnou antikoróznou farbou. Tu sa delia základné farby podľa účelu na pozink alebo klasický plech.

 

>> Základná farba na strechu z pozinku:

Ak máte strechu z pozinkovaného plechu, ktorý je minimálne 1 rok zvetraný vplyvom počasia, tak použite túto reaktívnu základnú farbu S2003

Špeciálne problematike náteru úplne nového čerstvého pozinku som sa venoval v mojom  článku: Ak použijete zlú farbu na pozink stane sa toto. Ak chcete teda natierať strechu z čertvého pozinku, určite si článok prečítajte a použite niektorú z farieb, ktorú v ňom odporúčam. 

 

> > Základná farba na plechovú strechu

Ak máte bežný plech, postačí kvalitná antikorózna základná farba.

Ak chcete dosiahnuť extra dlhú životnosť, použite na strechu polyuretánovú základnú farbu Chemopur G 

 

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu na strechu, využite zákaznícku linku našeho internetového obchodu: 041/202 88 92.

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

 

6. Vrchný náter - správne typy farieb na strechu

>>>>> Akú farbu použiť pod základnú syntetickú farbu?

Kvalitný syntetický email S 2013. Tento typ farby vyrába asi každý výrobca farieb. V našom eshope nájdete cca 8-10 značiek od najlacnejších po najkvalitnejšie.

Ja mám však výborné skúsenosti s kvalitnejšou radou a to farbou Syntetika Extra.  Jedná sa o disperziu anorganických a organických pigmentov v roztoku alkydovej živice a organických rozpúšťadiel s prísadou sušidla, čo z nej robí farbu s dlhšou životnosťou.

Životnosť:

Ak kvalitne strechu očistíte, odmastíte a dodržíte tento technologický postup, tak životnosť  odhadujem cca na 5-8 rokov.

 

>>>>> Akú farbu použiť pod základnú polyuretánovú farbu?

Pod polyuretánovú základnú farbu použite polyuretánový vrchný email Chemopur E. Aj tento typ farby nakúpite prostredníctvom nášho eshopu efarby.sk. Máme ju bežne skladom aj vo väčších 4L a 8L baleniach. 

Tieto farby aj miešame do odtieňov ktoré si želá zákazník a dodávame po celej SR.

Polyuretánové farby sú dvojzložkové. To znamená, že sa do farby pridáva druhá zložka - tvrdidlo v predpísanom pomere. Zvyčajne ide o pomer na 5kg farby 1 kg tvrdidla. 

Po pridaní tvrdidla farbu dobre rozmiešajte a nechajte 15 min zreagovať. 

Dajte si však pozor. Faba začína po cca 12 hodinách tuhnúť a preto si takto zarobte len také množtvo, ktoré spotrebujete. 

Životnosť:

Ak kvalitne strechu očistíte, odmastíte a dodržíte tento technologický postup, tak životnosť  polyuretánového náteru odhadujem cca na 8-15 rokov.

11-bodov-ako-správne-natreť-strechu

 

>>>>> Akú farbu na strechu 2v1 mám použiť?

Medzi najpredávanejšie farby 2v1 na strechy patrí v našom eshope efarby.sk farba STRECHONA 2v1

Jedná sa o antikoróznu alkydovú polomatnú farbu. Je to základný a vrchný náter v jednom. Neznamená to však, že stačí 1 vrstva. Pre dosiahnutie potrebnej životnosti náteru sú potrebné minimálne 2 vrstvy. 

Je určená na kovové podklady ako je železo, oceľ a zoxidovaný pozink.

V sortimente efarby.sk nájdete aj všetky ostatné farby 2v1 na strechu, ktoré sú aktuálne na trhu.

Životnosť:

Ak kvalitne strechu očistíte, odmastíte a dodržíte tento technologický postup, tak životnosť  odhadujem cca na 5-8 rokov.

 

>>>>> Akú farbu na strechu 3v1 mám použiť?

Farby 3v1 v sebe obsahujú základný náter, plnič a vrchný náter. Výhodou týchto farieb je to, že nepotrebujete zháňať všetky tri zložky zvlášť. To je ich hlavná výhoda.

Niektoré z nich sú vhodné aj na čerstvý pozink.

Medzi také patrí u našich zákazníkov najobľúbenejšia farba na čerstvý pozink Primalex 3v1

S farbou sa pracuje jednoducho. Potrebné sú minimálne 2 vrstvy.

Aplikuje sa štetcom alebo striekaním.

Špeciálne problematike náteru čerstvého pozinku som sa venoval v mojom  článku: Ak použijete zlú farbu na pozink stane sa toto. Ak Vás téma zaujala, prečítajte si ho.

Životnosť:

Ak kvalitne strechu očistíte, odmastíte a dodržíte tento technologický postup, tak životnosť  odhadujem cca na 6-10 rokov.

 

Ak si neviete dať rady aký typ farby zvoliť , radi Vám poradíme na stránke www.efarby.sk cez  online chat alebo na čísle našej zákazníckej podpory 041/202 88 92.  Moji kolegovia sú certifikovaní odborníci, ktorí sa pravidelne školia. Vďaka tomu sú pripravení zodpovedať všetky Vaše otázky, poradiť Vám. Farby Vám dodáme za skvelé ceny nech ste kdekoľvek na Slovensku alebo v Čechách.

farba na strechu 6
Náter strechy farbou

 7. Vhodný typ farby vyberáme na základe materiálu, z akého máme strechu vyrobenú.

Obnova staršieho náteru na plechovej streche:

Väčšina strešných náterov ktoré boli použité sú kompatibilné. Spomeniem však výnimku. Ak máte strechu natretú "striebrenkou" (pravdepodobne sa jedná o asfaltohliníkový náter Renolast ), tak strechu musíte natierať len nátermi na báze asfaltu.

Pri obnove náteru strechy teda prihliadame na pôvodný typ náteru. Ak si nie ste istý kompatibilitou, spravte si test znášanlivosti farieb. Kúpte si len malé balenie farby a natrite málo viditeľnú časť strechy. Odsledujte cca týždeň, či farba uschla, či dokonale priľnula k pôvodnej a či s podkladom nijako nereaguje. Až potom nakúpte farbu na celú strechu.

 

 

Náter plochej strechy z lepenky sa prevádza farbami na báze asfaltu za studena náterom pokrývačskou kefou, štetcom, stierkou alebo nástrekom pomocou vhodného zariadenia.

Pred použitím je potrebné hmotu, napríklad  Gumoasfalt dokonale premiešať. Vždy je nutné dbať na to, aby náter bol riadne rozotrený a po zaschnutí vytvoril súvislý film. Po dokonalom zaschnutí už vodu neprijíma a má dobrú hydroizolačnú vlastnosť pri všetkých klimatických podmienkach. Tieto nátery je možné použiť na všetkých typy striech bez nebezpečenstva stekania ( betón, tehla, plech, asfalt, kameň apod )

V posledných rokoch sa na stupienok kvality k syntetickým farbám na strechu radia vodou riediteľné nátery.

 

Ekologické vodou riediteľné nátery:

Vodou riediteľné farby na strechu sú všeobecne podstatne pružnejšie a dokážu lepšie odolávať popraskaniu vplyvom tepelnej rozťažnosti podkladu než krehké farby syntetické. Z tohto dôvodu ich čoraz viac odporúčame ako farby na vonkajšie nátery striech.

Medzi ich ďalšie výhody patrí aj to, že pri práci s nimi nehrozí nadýchanie sa zdraviu škodlivých výparov. Práca pri nanášaní štetcom je ľahšia a príjemnejšia.

8.Farby na strechu 2v1, 3v1,  obsahujú antikoróznu ochranu a sú dobrou voľbou.

Môžete ich použiť na starší súdržný náter, ako aj pre úplne nový náter. Spravidla sa nanášajú v 2 vrstvách.

Sú však aj takzvané „tixotropné“, ktorým postačuje vďaka svojej hustote a teda výslednej hrúbke náteru len jeden náter, napríklad farba Noxyde Pegarust alebo Hostagrund.

 

9. Farbu natierame súvisle tak, aby nikde nezostal viditeľne obnažený kov 

aby sa k nemu nemohla dostať voda. Záležať pri natieraní si dávame najmä na záhyboch, spojoch, zvaroch, otvoroch a nerovnostiach.

farba na strechu 7
Farba na strechu aplikovaná valcovaním

 

10.Pre natieranie môžeme zvoliť jedného z týchto pomocníkov:

štetec: pomocou neho farbu dobre rozotrieme a dostaneme sa do záhybov.

valček : ľahko a rýchlo natrieme veľké plochy

striekaciu pištoľ: prekryjeme veľkú plochu aj v ťažšie prístupných miestach bez stop po štetinách

 

11. Optimálna teplota a vlhskoť vzduchu pri nátieraní

Farby schnú optimálne pri teplote 20 - 25°C a pri relatívnej vlhkosti vzduchu najviac 75 %.

Pri natieraní si počkajte na chladnejšie počasie pod mrakom. Príliš rýchle odparovanie rozpúšťadiel na rozpálenom plechu farbe nesvedčí a obsah plechovky budete musieť stále riediť. Horúci plech znamená nepohodu aj pre vás.

Vystriehnuť vhodný čas koncom jari alebo začiatkom jesene by nemalo byť problémom. Farbu je dobré mať pripravenú a začať, keď Vám počasie praje.

Myslite na bezpečnosť

Aj nízka strecha s nízkym uhlom sklonu môže byť nebezpečná. Preto sa nepúšťajte do práce bez parťáka. Použite vhodné prostriedky na to, aby ste sa uchytili na streche, napríklad lanom o komín.

Bezpečnosť je v tomto smere prvoradá.

Všetky farby, ktoré som Vám v článku odporúčal máme v ponuke v našom eshope na efarby.sk.

Budeme veľmi radi, ak nás podporíte a farbu na strechu si objednáte u nás.

Ak takúto farbu teraz nepotrebujete, budem vďačný za zdieLanie článku na Facebooku. Možno pomôže práve Vašemu priateľovi.

Bude to pre nás zároveň povzbudenie do písania ďalších užitočných článkov.

Ak máte otázky, radi na ne zodpovieme v diskusii pod článkom. Napíšte nám.

zakaznicka-podopora-pre-nater-striech
  • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

Superkov satin - vysokoodolný antikorózny syntetický náter

Superkov Satin je základná aj vrchná náterová hmota v jednom, ktorá poskytuje aj dokonalú antikoróznu ochranu. Pôsobí proti… Viac
+32 variantov
Odobrať
DETECHA

Fest Primer - základný PU lak na kovy

Fest Primer je ochranný a kotviaci polyuretánový prípravok na kovové aj iné pórovité materiály. Zabraňuje rozvoju korózie,… Viac
+2 varianty
  • Veľmi kvalitný
Odobrať
DETECHA

SUPERFEST - Farba 2v1 na strechy v náročnejších podmienkach

Superfest je základná a vrchná antikorózna náterová hmota na kov s vysokým obsahom sušiny. Náterový film je odolný, pružný s… Viac
+16 variantov
Odobrať
DETECHA

ALUNA - Syntetická farba na kov s obsahom hliníka

Vonkajšia syntetická metalizovaná farba s obsahom hliníka, ktorá chráni natierané plochy proti vode a poveternostným vplyvom.… Viac
+2 varianty
  • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

SUPERKOV - Antikorózna syntetická farba 2v1

Superkov je základný i vrchný antikorózny náter na kov, plechové strešné krytiny, oceľové konštrukcie, odkvapy a pod. vystavené… Viac
+19 variantov
Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.