Farby na kov

Ako odstrániť hrdzu? Odhrdzovač ako riešenie - korózia kovu

Ako odstrániť hrdzu? Odhrdzovač ako riešenie - korózia kovu

Korózia kovu je ćastý problém. Kvalitný odhrdzovač na odstránenie hrdze z kovov možno použiť len na prvotné ošetrenie hrdze a následné brúsenie. Odhrdzovačom povrch aj odmastíte. Predtým ako budete aplikovať farbu na hrdzu, nemusíte odhrdzovač oplachovať. Jeho výhodou je teda, že zabezpečuje dobré antikorózne vlastnosti a po dôkladnom vyschnutí zvyšuje adhéznu schopnosť podkladu, teda priľnavosť ďalších náterov.

Na tento projekt budete potrebovať

Odhrdzovače, odstraňovače a odmasťovače Nakupovať
Farby na hrdzu Nakupovať

Na vašom aute, plote alebo streche sa objavila hrdza. To určite nikoho nepoteší. Keď už sa raz objaví, je ťažké jej dať zbohom definitívne. Čistenie a odstránenie korózie z kovov. Čo robiť, keď sa jej konečne zbavíte? Jednoducho jej predchádzajte. 

Ako odstrániť hrdzu?

Manuálne

Najjednoduchší spôsob, ktorý poznáme na odstránenie hrdze je jej vybrúsenie. Zoberieme drôtenú kefu a začneme s mechanickým čistením povrchu. Toto je najlacnejší a najjednoduchší spôsob riešenie problému s hrdzou.

Pieskovanie

Ak sa chcete naozaj profesionálne zbaviť hrdze je tu možnosť pieskovania. Je to ekologické odstraňovanie hrdze zo skorodovaných povrchov, prípadne odstraňuje spolu s hrdzou aj špinu a staré nátery. Využíva sa pri tom piesok alebo sóda a stlačený vzduch pod vysokým tlakom. Ich dopad na povrch spôsobí odtrhnutie špiny a hrdze, takže ostáva len čistý kov. Ak pridáte do tryskania aj ostrejšie abrazíva, dosiahneme zdrsnenie povrchu. Taktiež odstraníme mastnotu a povrch tak bude dokonalé pripravený na nanášanie farby. Pieskovaním je povrch čistý, zdrsnený a zjednotený. 

Tento spôsob sa využíva hlavne v priemysle, pretože je veľmi efektívny pri čistení veľkých plôch. Pieskovanie je rýchlejšie ako elektrická kefa. 

Odhrdzovač

Odhrdzovač je kvapalný prostriedok na odstránenie korózie z kovov a taktiež zamedzuje jej vzniku. Ideálne je ho použiť len na prvotné ošetrenie hrdze a následné brúsenie. Sám o sebe zväčša nie je tak účinný ako samotné brúsenie. Odhrdzovačom povrch aj odmastíte. Predtým ako budete aplikovať ďalšiu náterovú hmotu nemusíte odhrdzovač oplachovať. Jeho výhodou je teda, že zabezpečuje dobré antikorózne vlastnosti a po dôkladnom vyschnutí zvyšuje adhéznu schopnosť podkladu, teda priľnavosť ďalších náterov. 

Predchádzanie korózii

Ideálny spôsob ako celej korózii predísť je vyhnúť sa problémom s hrdzavením. Predmet, ktorý nechceme, aby korodoval musíme umiestniť na miesto kde je nízka vlhkosť vzduchu s dostatočným vetraním. 

Ak si zvolíte správny kov, ušetríte tým kopec práce ochrany pred koróziou. Hliník a nehrdzavejúca oceľ sú najodolnejšie voči korózii. Častokrát sa hlavne v priemysle využíva aj proces galvanizácie. Je to prekrytie kovu, iným druhom kovu, ktorý je odolnejší voči korózii. Na galvanizáciu používame aj špeciálne nátery a tento proces vieme urobiť aj za studena. 

Vzniku korózie vieme prechádzať aj použitím kvalitných antikoróznych farieb. Tie zamedzujú aby vznikla korózia, pretože vytvárajú bariéru medzi kovom a vonkajším prostredím. Niektoré farby môžete nanášať priamo na hrdzu. Ideálne však je ak povrch pred nanášaním farby očistíte.

Zinkové farby alebo galvanizácia zinkom za studena

Riešením v boji proti korózii je aj zinkovanie kovu za studena náterovým systémom Zinga, ktorému sa viac do hĺbky venujeme v tomto článku. Jedna sa o antikorózny náterový zinkový systém, ktorý obsahuje až 96% čistého zinku. Ak teda dokonale očistený kov od predchádzajúcich náterov ideálne otryskaný natriete systémom Zinga, kovu doprajete aktívnu galvanickú ochranu a zároveň pasívnu ochrannú bariéru. Aktívnu v zmysle, že zinok v produkte Zinga funguje ako "obetovaná" anóda a poskytuje lepšiu ochranu ocele ako žiarové pozinkovanie. Pasívna ochranná bariéra v tom, že Zinga oxiduje, tak sa na vrchnej časti náteru pomaly vytvára vrstva solí zinku. Tá zaceluje povlak a zvyšuje tunelový efekt náteru. Ak Vás téma zingovanie alebo zinkovanie kovov za studena zaujala, odporúčame Vám náš odborný webinár na túto tému, ktorý si môžete pozrieť tu. 


Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať a určite v nich nájdete mnoho ďalších hodnotných informácií:

Ako vzniká korózia kovov

Ako si vybrať správne? Farba na hrdzu, kov, pozink a oceľ

Fotonávod: Ako natrieť kovovú bránu?

Všetky farby na hrdzu, odhrdzovače a pomôcky na odstraňovanie korózie nájdete na našej stránke efarby.sk. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednavky@efarby.sk. Tešíme sa na vás

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

 

Vyberáme farby na hrdzu

Odobrať
Chromos-Svjetlost

HARDLUX RUST BEATER - Antikorozívny náter na hrdzu

Rust Beater je na vzduchu zasychajúci antikorózny náter s výnimočnými mechanickými vlastnosťami. Tvorí základný a medzivrstvový… Viac
+2 varianty
Odobrať
Chromos-Svjetlost

KOREX - Odhrdzovač

Viacúčelový náter pre odstraňovanie hrdze z kovových povrchov. Používa sa v priemysle alebo v domácnosti na prípravu podkladu… Viac
+1 variant
Odobrať
Chromos-Svjetlost

KOREX PAINT STRIPPER - Odstraňovač starých náterov

Korex Paint Stripper je prostriedok na báze rozpúšťadiel pre dokonalé odstraňovanie starých náterov. Používa sa v priemysle i v… Viac
+1 variant
  • Na tomto ušetríte
Odobrať
Chromos-Svjetlost

HARDLUX DIRECT 3v1 - Antikorózna farba na kov

Antikorózny základný aj vrchný náter pre ochranu vnútorných aj vonkajších povrchov. Je možné ho aplikovať priamo na skorodovaný… Viac
+42 variantov
Odobrať
SPOKAR

Drôtená kefa 1100 / 5 rad - na čistenie kovových predmetov

Drotena kefa 5 radová Viac
+1 variant

3,02 € s DPH

skladom všetky varianty

U vás pozajtra

Odobrať
SPOKAR

Brúsny papier pod vodu 23 x 28cm na kov

Brúsny vodoodolný papier, bezprašné brúsenie za mokra. Zrnitosť brusiva je stupňovaná číselne a to: čím vyššie číslo tým jemnejší… Viac
+15 variantov

od 0,86 € s DPH

skladom všetky varianty

U vás pozajtra

  • Veľmi kvalitný
Odobrať
ZINGA

Zinga - zinková farba na galvanizáciu za studena

Jednozložková zinková farba Zinga s 96% zinku v suchom nátere, poskytuje katodickú ochranu železných kovov. Je to unikátny systém… Viac
+7 variantov
Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.