Farby na kov

Čistenie a odstránenie korózie z kovov a predchádzanie jej vzniku

Čistenie a odstránenie korózie z kovov a predchádzanie jej vzniku
Čas 3 minúty

Na vašom aute, plote alebo streche sa objavila hrdza. To určite nikoho nepoteší. Keď už sa raz objaví, je ťažké jej dať zbohom definitívne. Čistenie a odstránenie korózie z kovov. Čo robiť, keď sa jej konečne zbavíte? Jednoducho jej predchádzajte. 

Ako odstrániť hrdzu?

Manuálne

Najjednoduchší spôsob, ktorý poznáme na odstránenie hrdze je jej vybrúsenie. Zoberieme drôtenú kefu a začneme s mechanickým čistením povrchu. Toto je najlacnejší a najjednoduchší spôsob riešenie problému s hrdzou.

Pieskovanie

Ak sa chcete naozaj profesionálne zbaviť hrdze je tu možnosť pieskovania. Je to ekologické odstraňovanie hrdze zo skorodovaných povrchov, prípadne odstraňuje spolu s hrdzou aj špinu a staré nátery. Využíva sa pri tom piesok alebo sóda a stlačený vzduch pod vysokým tlakom. Ich dopad na povrch spôsobí odtrhnutie špiny a hrdze, takže ostáva len čistý kov. Ak pridáte do tryskania aj ostrejšie abrazíva, dosiahneme zdrsnenie povrchu. Taktiež odstraníme mastnotu a povrch tak bude dokonalé pripravený na nanášanie farby. Pieskovaním je povrch čistý, zdrsnený a zjednotený. 

Tento spôsob sa využíva hlavne v priemysle, pretože je veľmi efektívny pri čistení veľkých plôch. Pieskovanie je rýchlejšie ako elektrická kefa. 

Odhrdzovač

Odhrdzovač je kvapalný prostriedok na odstránenie korózie z kovov a taktiež zamedzuje jej vzniku. Ideálne je ho použiť len na prvotné ošetrenie hrdze a následné brúsenie. Sám o sebe zväčša nie je tak účinný ako samotné brúsenie. Odhrdzovačom povrch aj odmastíte. Predtým ako budete aplikovať ďalšiu náterovú hmotu nemusíte odhrdzovač oplachovať. Jeho výhodou je teda, že zabezpečuje dobré antikorózne vlastnosti a po dôkladnom vyschnutí zvyšuje adhéznu schopnosť podkladu, teda priľnavosť ďalších náterov. 

Predchádzanie korózii

Ideálny spôsob ako celej korózii predísť je vyhnúť sa problémom s hrdzavením. Predmet, ktorý nechceme, aby korodoval musíme umiestniť na miesto kde je nízka vlhkosť vzduchu s dostatočným vetraním. 

Ak si zvolíte správny kov, ušetríte tým kopec práce ochrany pred koróziou. Hliník a nehrdzavejúca oceľ sú najodolnejšie voči korózii. Častokrát sa hlavne v priemysle využíva aj proces galvanizácie. Je to prekrytie kovu, iným druhom kovu, ktorý je odolnejší voči korózii. Na galvanizáciu používame aj špeciálne nátery a tento proces vieme urobiť aj za studena. 

Vzniku korózie vieme prechádzať aj použitím kvalitných antikoróznych farieb. Tie zamedzujú aby vznikla korózia, pretože vytvárajú bariéru medzi kovom a vonkajším prostredím. Niektoré farby môžete nanášať priamo na hrdzu. Ideálne však je ak povrch pred nanášaním farby očistíte.

Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať a určite v nich nájdete mnoho ďalších hodnotných informácií:

Ako vzniká korózia kovov

Ako si vybrať správne? Farba na hrdzu, kov, pozink a oceľ

Fotonávod: Ako natrieť kovovú bránu?

Hardlux Direct 3v1 nájdete na našej stránke efarby.sk. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu Hardlux Direct 3v1, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednávky@efarby.sk. Tešíme sa na vás

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

 

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.