Rozhovor: Na prvú o farbách

Farba na bazény, jazierka, nádrže

Farba na bazény, jazierka, nádrže

Vitajte pri rozhovore, kde sa budeme rozprávať o farbe na betónové podlahy, ktorá je svojimi vlastnosťami vhodná aj ako farba na bazény, kúpaliská, jazierka, fontány, žumpy a vodné nádrže. Moje meno je Janka Repáková a vítam u nás odborníka na nátery Petra Janatu.

Na tento projekt budete potrebovať

Bazénová chémia Nakupovať
Farby na bazén Nakupovať

Pozrite si náš rozhovor, kde sa rozprávame o farbe na bazény, jazierka, nádrže

V tomto rozhovore sa budeme spolu s Petrom Janatom rozprávať o farbe na betónové podlahy, ktorá je svojimi vlastnosťami vhodná aj ako farba na bazény, kúpaliská, jazierka, fontány, žumpy a vodné nádrže.

Máte nejakú farbu na bazény?

V portfóliu našich výrobkov je syntetická farba Izoban. Používa sa nielen do garáží, ale aj na nátery betónových bazénov aj väčších kúpalísk, nádrží. Zákazníci ju dobre poznajú. Je cenovo dostupná a ľahko sa pretiera bez nutnosti ďalšieho brúsenia. Izoban je syntetický polystyrénový náter s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami voči vode. Obsahuje recyklát z polystyrénu, ktorý práve túto vlastnosť veľmi zlepšuje.

Takže Izoban je univerzálna farba vhodná aj na betónové podlahy a aj na bazény. Dá sa ju použiť ešte niekde?

Áno, na jazierka, fontány, žumpy, septiká, vodné nádrže… A pokiaľ chce niekto transparentný náter, tak máme produkt Estedien.

A môžeš nám povedať o nejakých vašich realizaciách?

Také väčšie realizácie boli: Kúpalisko v rezidencii Machuv mlyn pri Kraloviciach na Plzeňsku, Obecné kúpalisko v Lomnici nad Popelkou, Kúpalisko Třebívlice a Fontány v Tepliciach. A potom mnoho domácich bazénov, jazierok, nádrží na požiarnu vodu atď.

My máme na eshope pri Izobane viacero fotorecenzií, tak si môžte pozrieť.

Na aký podklad je možné farbu na bazény aplikovať?

Najideálnejším podkladom je vždy klasický dobre odizolovaný betón, prípadne savá, dobre pripravená stierka.

Čo je potrebné, aby bol výsledok, čo najlepší?

Pre dobrý výsledok je najdôležitejšia správna príprava podkladu a starostlivé dodržanie všetkých odporúčaní výrobcu farby. Môžeme to rozdeliť do niekoľkých krokov, ktoré treba dodržať.

A tie sú aké?

Pokiaľ budeme hovoriť konkrétne o bazénoch, nádržiach je nutné, aby boli dostatočne odizolované od spodnej vody a vlhkosti vhodnou a najmä funkčnou izoláciou. To sú stavebné kroky, ktoré musia vždy predchádzať práci samotného natierača. Splniť toto kritérium môže byť problém najmä pri starších stavbách, ktoré sú často poznamenané zubom času. V bazénoch môžu byť rôzne hlboké praskliny a trhliny. To je ten lepší prípad, ktorý je spravidla viditeľný voľným okom a dá sa opraviť napríklad správnym tmelom, opravnou stierkou a pod.

Čo je ten horší prípad?

Tým bývajú samozrejme problémy, ktoré voľným okom nie sú viditeľné. Môže to byť poškodená izolácia bazéna pod betónom, často jej úplná absencia, vzlínanie vlhkosti, sadanie podložia, a podobne.

Čo sa v takom prípade môže stať?

Týmito deformáciami nám do betónu preniká spodná voda a vlhkosť. Tá sa tlačí zo spodu na aplikovaný náter a ten vplyvom vlhkosti začne tvoriť pľuzgieriky a trhliny. V tom momente stráca izolačnú schopnosť a celý náter sa nám postupne odtrhne.

Zhrňme si teda, ako správne postupovať.

Po vykonaní opráv trhlín a prasklín odporúčam nepodceniť nasledujúce kroky:

1. Dôkladne vyčistenie celého povrchu.

2. Povrchová úprava.

3. Výber vhodného náteru.

4. Aplikácia náteru.

5. Doba schnutia a vytvrdnutia.

6. Doplňujúca údržba. Dodržujte vhodné postupy údržby, aby ste predĺžili životnosť náteru.

Kedy môžme bazén napustiť vodou? Koľko musíme počkať od posledného náteru?

Pokiaľ nám praje počasie a farba zreje štandardným spôsobom, potom najskôr po 7 dňoch.

Milí čitatelia, u nás na eshope pri každej farbe nájdete kalkulačku, kde si jednoducho vypočítate, koľko farby potrebujete. Stačí zadať koľko m2 idete natierať a v koľkých vrstvách.

Čo ovplyvňuje životnosť náteru a po akej dobe je potrebné obnoviť náter?

V bazénoch sa používajú rôzne chemické látky na stabilizáciu vody na kúpanie, vrátane chlórových tabliet. Chlór samozrejme pôsobí na nátery negatívne. Postupom času aj vplyvom UV žiarenia náter môže vyblednúť a strácať svoj pôvodný odtieň. Veľmi záleží na koncentrácii tejto bazénovej chémie. Spravidla môžeme hovoriť o potrebe obnovy cca po 3 až 7 rokoch v závislosti od miery týchto vplyvov.

A čo soľ? Tá ako pôsobí na tieto nátery?

Oba nátery veľmi dobre odolávajú soli.

Má Izoban potrebné atesty pre aplikáciu na bazény a kúpaliská?

Izoban spĺňa podmienky príslušnej normy pre protišmykovosť v mokrom aj suchom stave. Izoban taktiež spĺňa hygienické požiadavky na použitie na nátery bazénov. Toto odborné posúdenie zdravotnej nezávadnosti pre styk s bazénovou vodou vydal štátny zdrav. ústav ČR.

Vedel by si našim divákom povedať, prečo by si túto farbu Izoban mali kúpiť práve od nás, z efarby.sk?

Máme s vami dlhoročné skúsenosti. Máte veľmi dobrý poradenský servis. Ústretovosť voči zákazníkom. Dobré ceny. Čo viac k tomu povedať.

A vy, drahí čitatelia! Keď si chcete kúpiť farbu Izoban, tak môžte na www.efarby.sk. Ak máte akékoľvek otázky a potrebujete poradiť, neváhajte kontaktovať môjho kolegu Martina na tel.čísle 041/202 88 92. Alebo mu napíšte email na specialista@efarby.sk.

  • Najpredávanejší
Odobrať
DETECHA

Izoban - syntetická farba na betón a bazény

Izoban je syntetická farba na betón a bazény, vhodná na vonkajšie aj vnútorné nátery betónu, betónové podlahy (garáže, nebytové… Viac
+31 variantov
Odobrať
KITTFORT

KITTFORT - Modrá skalica

Modrá skalica sa používa na výrobu prostriedkov na ničenie škodcov, impregnačných látok na drevo, výrobu solí ku galvanickému… Viac
+2 varianty
Odobrať
Den Braven

CRANIT TRIPLEX 3v1 - Tablety pre celosezónnu údržbu vody v bazénoch

Dezinfekčný prípravok vo forme tabliet určený na celosezónnu priebežnú údržbu vody vo všetkých typoch bazénoch. Súčasne umožňuje… Viac
+1 variant
Odobrať
Den Braven

CRANIT CHLÓR ŠOK - Rýchla dezinfekcia vody

Dezinfekčný prípravok pre celosezónnu údržbu všetkých typov bazénov predovšetkým pre jednorazovú, teda „šokovú“ úpravu bazénovej… Viac
+1 variant
Janka Repáková