Recenzie

Tmel na drevo. Veľký test tmelov na drevo

Tmel na drevo. Veľký test tmelov na drevo

Tmely sa od seba líšia viac ako by sa mohlo zdať. Kým v tégliku sú takmer rovnaké, pri práci sa prejavia naplno. V nasledujúcich riadkoch si prečítate čo všetko som zistil o vzorkách, ktoré máme v ponuke našeho eshopu efarby.sk. S cieľom vytipovať podľa ich vlastností, pre ktoré práce sú najvhodnejšie.

Na tento projekt budete potrebovať

Tmely a lepidlá Nakupovať

Ktorý z tmelov najlepšie vyplní otvory, ktorý sa najľahšie brúsi a s ktorým je práca úplne nemotorná?

Vyskúšali sme ich jeden po druhom, aby bolo vo veci o čosi jasnejšie.

Tmely na drevo sa od seba líšia viac ako by sa mohlo zdať. Kým v tégliku sú takmer rovnaké, pri práci sa prejavia naplno. V nasledujúcich riadkoch si prečítate čo všetko som zistil o vzorkách, ktoré máme v ponuke našeho eshopu efarby.sk.

S cieľom vytipovať podľa ich vlastností, pre ktoré práce sú najvhodnejšie.

Prehľad tmelov a ich ceny:

9,64 €/l - Red Devil One Time šľahaný tmel
5,76 €/kg - Kittfort Drevokit Profi
4,61 €/kg - PAM disperzný tmel
5,20 €/kg - Movychem Vytigen tmel na drevo
4,80 €/kg - Jub Akrilin
13,88 €/kg - Primalex syntetický tmel
14,18 €/kg - Polytmel drevo PES


Ako sa nanášajú a stierkujú?

Ideál tmelu je pri nanášaní na masívne drevo zrejmý. Za oceľovou stierkou zostáva hladký film kopírujúci povrch okolia.

Tmel sa za stierkou neťahá, ani nekrčí, po vtlačení do otvorov a škár ho možno vystierkovať do hladka. Z vyplnených otvorov nevyteká, ani keď sú na zvislých častiach nábytku, alebo na spodnej strane políc.

Pri stieraní z jedného miesta a nanášaní na druhé výrazne nehustne, takže ho možno zužitkovať s minimálnymi stratami.

Red Devil OneTime je ako ľahká, nadýchaná pena, ktorú možno oceľovou stierkou zahladiť k úplnej dokonalosti. Na rovnej ploche zanechá stierka za sebou takmer neviditeľný film. Pripomína topiacu sa zmrzlinu, ktorú možno zladiť s okolím tak, že pre brúsenie už nevystáva nič. Čím väčšiu škáru či dutinu vypĺňa, tým dokonalejší vo svojej práci je. Z otvorov nevyteká, ani keď ústia smerom nadol, pracuje sa s ním mimoriadne ľahko.


Kittfort Drevokit Profi je priam neprirodzene tekutý, s vysokým podielom vody. Dobre vniká do úzkych prasklín a škár, na strapatých miestach v blízkosti hrčí vytvára súvislý, hladký film. Buková preglejka za ním zostáva hladká ako sklo. Veľmi rýchlo stráca pri styku s drevom vodu a začína sa krčiť. Vyžaduje skúsenú ruku, ktorá dokáže stierkou vyhladiť plochu na niekoľko ťahov. Vyniká pri dokončujúcich a jemných prácach, aj pri väčších plochách ho možno stierkou zahladiť k úplnej spokojnosti. Zo zvislých škár pri práci vyteká.


Disperzný tmel PAM má typickú hustotu pripomínajúcu arašidové maslo. Ochotne vniká aj do vlásočnicových prasklín, pomerne dobre sa s ním pracuje aj pri väčších defektoch pri vypĺňaní nerovností. Na väčších plochách sa ťahá za stierkou, na povrchu vzniká ťahavé vlnkovanie, vystierkované plochy však vyzerajú dobre. Na zvislých plochách či otvoroch smerujúcich nadol neustojí svoje miesto. Po niekoľkých minútach sa dá do pohybu a formuje kvaple


Tmel na drevo Vytigen od Movychemu je hustou pastou, ktorá pri práci pod stierkou redne. Je to praktické pri vysprávkach, ktoré žiadajú starostlivé nanášanie a hladenie. Spracovateľnosť je na drevenom povrchu mimoriadne dlhá, akoby mu drevo nedokázalo odoberať vodu a tak je odpad pri nanášaní minimálny. Má mimoriadnu ochotu prenikať do otvorov a dutín, kde po prechode stierkou zostáva mierne pod úrovňou okolia. Z otvorov nevyteká, je ho možné použiť aj na najhoršie dostupných miestach. Hoci aj dolu hlavou. Prácu s ním zvládne aj málo skúsený domáci majster.

Jub Akrilin má primeranú hustotu arašidového masla, pri nanášaní a spracovaní o málo redne. Dobre vypĺňa úzke vlasové škáry, má ochotu vyplniť aj väčšie otvory so zanorenými skrutkami či po vypadnutých hrčiach. Za stierkou sa ťahá a vytvára vlnité reliéfy,z uzavretých otvorov sa ho snaží vytláčať vzduch. Na ploche je hladiteľný dobre, nad nerovnosťami vznikajú vrstevnaté vlnky. Jeho spracovateľnosť je na smrekovom masíve krátka. Tmel prichádza o vodu a krčí sa. Odpadu je viac ako pri iných tmeloch.


Primalex syntetický tmel je hustá, extrémne jemná pasta s ktorou sa výborne pracuje. Drevo jej neberie vlhkosť, dá sa precízne vyhladiť a dobre sa zapĺňajú aj väčšie otvory. Hoci aj hlavou dolu. Ide o tmel, ktorý je možné nanášať v extrémne tenkej vrstve, takže je výborný aj na dokončovacie a vyhladzovacie tmelenia. Zo stierky sa dá dokonale zotrieť handričkou, netreba ju čistiť riedidlom.


Polytmel drevo PES sa mieša z dvoch zložiek, ktoré treba pri zarábaní časti balenia pracne vážiť na malej, presnej váhe. Vzniká ťahavá, lepkavá pasta s ostrým zápachom, ktorá sa oceľovou stierkou nanáša na hladké plochy dobre. Pri vypĺňaní väčších nerovností je však povrch vlnito zvrásnený. V dutinách drží tmel počas spracovania s veľkou ochotou. Taktikou je pri práci nanášať hrubšiu vrstvu, aby nebolo potrebné tmelenie opakovať.

Ako intenzívne zasychajú?

Do kompozitnej dosky som v celej jej hrúbke vyvŕtal otvory s priemerom 10 milimetrov a každý z nich vyplnil v plnej hrúbke tmelom. Takto pripravená vzorka pri izbovej teplote odpočívala 24 hodín, aby som následne vyhodnotil do akej miery sa tmely zmrštili a našiel medzi nimi tie, ktoré pri prácach väčšieho rozsahu budú žiadať opakované tmelenie vo viacerých vrstvách.

Jub Akrilin ako jediný zo všetkých pri tuhnutí napučiava. Pracujem s týmto tmelom už dlhšie a všimol som si, že všetky otvory ktoré skrývajú zanorenú skrutku sú po vytvrdnutí tmelu vystúpené nad ostatný povrch. Akoby sa vytvoril vankúšik.

Red Devil One Time a Polytmel drevo PES dokonale držia rovinu tmelenia. Počas zrenia nemenia svoj objem, takže s nimi možno na jediný krát vyplniť aj veľkú nerovnosť. Kým šľahaný Red Devil možno pri nanášaní dokonale vyhladiť, Polytmel žiada dobrusovanie.

Tmely Kittfort a Movychem zosychajú veľmi malou intenzitou, druhé dohladzovacie tmelenie by pri nich mohlo byť konečné.

Najintenzívnejšie zosychanie som zaznamenal u tmelov PAM a Primalex. Kým PAM vytvára pravidelnú vaničku so symetrickým povrchom, syntetický Primalex je náchylný na nedokonalé vyplnenie dutín. Ak niekde zostane vzduchová medzera, pnutím sa vťahuje dnu a preliačenina na povrchu rastie. Spolu s prasklinami na jej povrchu.Do akej miery odolajú vode?

Pri nanášaní vodových moridiel, akrylových lakov a farieb riediteľných vodou je kľúčová odolnosť voči vode. Niet horšej situácie ako keď sa pri nanášaní farby penovým valčekom začne po dreve rolovať aj tmel, ktorý sa rozpustil vo vode. Lepiaca sila hustej akrylovej či latexovej farby je vysoká.

Na hobľovaný smrekový odrezok som preto naniesol tmely v tenkých vrstvách, aby som po vyzretí preveril ich odolnosť voči vode.

Syntetický tmel Primalex a dvojzložkový Polytmel sú odolné voči vode úplne. Ani dlhodobé vystavenie vode nemá na ne žiadny vplyv, takže sú ideálne aj do exteriéru.

Tmely firiem PAM a JUB po vystavení vode mäknú. Avšak iba do takej miery, že sa z nich dajú ostrou hranou stierky v takomto stave odhobľovať nerovnosti.

Ide o tmely, ktoré sú pri krátkodobom pôsobení vlhkosti bezpečné.

Šľahaný tmel Red Devil One Time je po krátkom pôsobení vody opätovne rozpustný. Znamená to, že zo zmáčaného povrchu ho možno stiahnuť dolu stierkou a takmer bezo zvyšku odstrániť. Znáša však pretieranie akrylovými i vinylacetátovými farbami úplne bez problému. Bez známok nevhodných vlastností.

Tmely od firiem Kittfort a Movychem sú natoľko citlivé na vodu, že stačia dva prechody valčekom s akrylátovou farbou a tenké vrstvy tmelu sa odlepujú od podkladu a rolujú po valčeku. Už niekoľko sekúnd po navlhčení sú tmely opäť tekuté a možno ich z dreveného povrchu zotrieť. Na tieto dva tmely patrí rozhodne syntetický primer. Nie vodou riediteľný.

Ktoré z nich možno brúsiť ručne?

Vzorku pre ručné brúsenie tmelov som vyrobil tak, aby všetky vrstvy tmelu mali jednotnú hrúbku. Z dvoch vrstiev maliarskej papierovej pásky som vytvoril na hobľovanom smrekovom povrchu bariéry a medzi ne oceľovou stierkou natiahol vrstvičku tmelu. Po vyzretí a odstránení pások mi tak vznikol vzorkovník pripravený pre brúsenie.

Red Devil One Time a Kittfort Drevokit Profi sú najmäkšími z tmelov v tomto prehľade. Brúsnou hubkou s gritom P150 sú už po dvoch či troch ťahoch dokonale hladké a stačilo zopár ďalších, aby som sa prebrúsil až po drevo.

Pri dokončovacom tmelení sa priam žiada, aby bolo možné povrch takto jednoducho vyhladiť.

Disperzný tmel PAM a syntetický tmel Primalex sú podstatne tvrdšie, avšak veľmi dobre vyhladiteľné pri ručnom brúsení. Brúsnou hubkou možno docieliť ich dokonale hladký povrch, kde však treba odstrániť na nepotrebnom mieste tenkú vrstvičku tmelu, vždy zostane ostrovček, ktorý žiada viac úsilia pre zbrúsenie.

Tmely firiem Movychem a JUB sú pre ručné brúsenie príliš tvrdé a vyžadovali by neprimerané úsilie pri zjednodcovaní povrchu. Možno ich dokonale zahladiť, aby sa však bez stopy zladili s okolím, vystriedať treba dve zrnitosti brusiva. Veľkoplošné vibračné brúsky túto prácu nezvládajú k dostatočnej spokojnosti, skôr malá delta brúska alebo oscilačné multináradie. Tmely žiadajú precízne vybrúsenie, inak sa pod krycím náterom objavia výrazné nedostatky.

Dvojzložkový tmel Polytmel drevo PES je zo všetkých najtvrdší a najhúževnatejší. Svojim vlastnosťami je predurčený na rozsiahlejšie výplne a výrobu protéz pri renováciách, kde tmel nahradí väčší kus chýbajúceho dreva. Nástrojmi je dobre opracovateľný, správa sa ako tvrdší plast.


Svojho favorita si každý musí zvoliť sám

Testované tmely sa natoľko rozchádzajú vo svojich vlastnostiach, že o žiadnom z nich nemožno povedať, že by bol univerzálnym favoritom pre každú situáciu. Kým niektorým svedčia dokončovacie práce, iné sú vhodné pre opravy veľkých rozsahov.

Ak by som však mal zvoliť najvšestrannejší tmel pre všedný deň do dielne, kde sa pre finálnu povrchovú úpravu používa brúska, bol by to disperzný tmel Pam, alebo o čosi horšie brúsiteľný Jub Akrilin.

©

autor: Milan Gigel v spolupráci s Michalom Fojcíkom a najväčším SR internetovým obchodnom s farbami eFarby.sk 

Odporúčané tmely na drevo

Odobrať
Den Braven

DEN BRAVEN - Brúsiteľný tmel na drevo

Brúsiteľný tmel na drevo je vhodný na lokálne a plošné opravy drevených spojov či povrchov pri stolárskych prácach, opravy okien,… Viac
+6 variantov
Odobrať
JUB

JUBIN AKRILIN - Tmel na drevo

Vyrovnávacia hmota určená na kvalitné opravy povrchových chýb a poškodení - prasklín, škrabancov, priehlbín alebo dier na… Viac
+12 variantov
Odobrať
KITTFORT

Tmel Drevokitt Profi

Veľmi jemný krémovitý tmel na opravy prasklín, kazov, rýh v dreve, drevotrieskach a drevovláknitých doskách. Tmel je možné použiť… Viac
+11 variantov
Odobrať
Polykar

Tmel Polykar drevo PES - polyesterový tmel na drevo

Polytmel Drevo. Vlastnosti: * dvojzložkový polyesterový tmel, * s vysokým obsahom drevnej múčky, tmelenie všetkých druhov dreva, … Viac
+3 varianty
Odobrať
Den Braven

DEN BRAVEN PU 50 FC - Polyuretánový tesniaci tmel

Polyuretánový tmel PU 50 FC je vhodný na lepenie a tmelenie v stavebníctve - spoje medzi drevenými, kovovými, hliníkovými alebo… Viac
+7 variantov
Odobrať
Den Braven

BOND FLEX PU 40 FC - Polyuretánové lepidlo

Polyuretánové lepidlo na budovy je vhodné na lepenie parapetov, prahov, schodištových stupňov, klampiarskych prvkov, fasádnych… Viac
+4 varianty
Odobrať
Pattex

PATTEX PARQUET ACRYL - tmel na parkety

Jednozložkový parketový tmel pre drevené parkety, laminátové podlahy, obloženie stien alebo drevené konštrukcie s malou… Viac
+7 variantov
Odobrať
Den Braven

Silikón akrylový tmel na opravu trhlín v omietke, dreve, betóne

Silión akrylový tmel je vhodný pre použitie v interiéri aj exteriéri. Má viac odtieňov.Požíva sa na opravy trhlín a prasklín v… Viac
+2 varianty
Odobrať
Ceresit

CERESIT CS 7 - Disperzný tesniaci tmel

Akrylový tmel určený na vyplnenie prasklín a trhlín v murive, omietkach, či dreve. Má vysokú prídržnosť ku všetkým vyzretým,… Viac
+1 variant
Odobrať
PAM

PAM Tmel na drevo - Jednozložkový brúsiteľný tmel

Tmel na drevo určený na tmelenie nerovností, prasklín, spojov, hrán na nábytkových dielcoch, obkladov, drevených plochách a pod.… Viac
+24 variantov
Odobrať
RED DEVIL

ONETIME - Šľahaný tmel

Super ľahký šľahaný tmel na okamžité použitie na opravu prasklín, dier a poškodených rohov pre vonkajšie a vnútorné použitie.… Viac
+4 varianty
Odobrať
OSMO

OSMO Reparačný tmel na parkety

OSMO - REPARAČNÁ PASTA NA DREVO je určená na opravy malých trhlín a škár v dreve. Pasta rýchlo usýcha. Po dôkladnom uschnutí a… Viac
+5 variantov
Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.