Postupy

Drevená podlaha - Ako namoriť a nalakovať parkety.

Drevená podlaha - Ako namoriť a nalakovať parkety.

V tomto článku vám dáme kompletný postup k tomu, aby ste si podľa neho vedeli svojpomocne podlahu namoriť a nalakovať podlahovým lakom.

Na tento projekt budete potrebovať

Polyuretánové laky na drevo Nakupovať
Laky na parkety Nakupovať
Laky na drevené schody Nakupovať
Laky na drevené podlahy Nakupovať


Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu?

Ak ste sa rozhodli, že chcete zrenovovať staršiu drevenú podlahu alebo potrebujete namoriť a nalakovať novú dlážkovicu, tento článok je práve pre vás.

Možno ešte stále váhate, či na podlahu dáte koberec, alebo ju kompletne nahradíte novou, plávajúcou podlahou. Ak je vaša drevená podlaha alebo parkety v dobrej kondicií, bola by škoda ju zakryť umelým materiálom. Predsa len, drevo je drevo a parketám, dlážkovici alebo inej drevenej podlahe stačí dopriať len trošku hýčkania a dať jej opateru. Uvidíte, že sa z nej stane najkrajší kus "nábytku" v izbe.

Tento postup môžete aplikovať aj v tom prípade, že plánujete natrieť novú drevenú podlahu.

V tomto článku vám dáme kompletný postup k tomu, aby ste si podľa neho vedeli svojpomocne podlahu namoriť a nalakovať podlahovým lakom.

Najskôr si z miestnosti povynášajte všetok nábytok. Miestnosť, v ktorej budete vykonávať renováciu drevenej podlahy musí byť prázdna.

TIP:

Zišiel by sa Vám návod Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu vo forme PDF? Stiahnite tu foto-postup ako namoriť a nalakovať podlahu.

1. Brúsenie drevenej podlahy

Opýtajte sa Google, kde sa vo vašom meste dá požičať brúska na parkety. Určite nájdete odpoveď behom pár minút. V požičovni náradia Vám presne vysvetlia, ako sa s brúskou pracuje a za pár desiatok eur vám ju na deň-dva požičajú. Určite sa už tešíte, ako si ju vyskúšate :)

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu, brúsenie drevenej podlahy

Po brúsení podlahu povysávajte a umyte na mokro.

2. Oblepenie rohov, líšt a stien papierovou páskou

Určite nechcete, aby ste si štetcom a moridlom prešli po stene. Práve pre to si ju dopredu oblepte papierovou páskou, ktorá ju ochráni pred nechceným zašpinením.

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu, oblepovanie pred morením podlahy

Zoznam pomôcok, ktoré budete k práci potrebovať:

3. Morenie drevenej podlahy

Odtieň podlahy si pri moridle Pirtti Pannel Stain môžete vybrať až z 36 farebných variácii, do ktorých vám ich vieme v efarby.sk namiešať. Od transparentne bielej, šedej cez klasicky hnedú až po zelené, žlté alebo modré odtiene.

Buď to si vyberte pohodlne zo vzorkovníka online alebo Vám pošleme za pár eur fyzický papierový vzorkovník. Pomocou neho si odtieň môžete vybrať priamo doma.

Moridlo Pirtti Pannel Stain vzorkovník

Ako namoriť drevenú podlahu?

Keď plechovku s moridlom otvoríte, premiešajte ju odo dna obalu, aby sa rovnomerne rozmiešal všetok pigment. Pridajte cca 5% vody a znova premiešajte.

Na morenie podlahy je najlepšie použiť kvalitný štetec Platinum Flat Brush, pomocou ktorého vám moridlo pôjde najlepšie rozotierať. Na jedno namočenie štetca spravíte najväčšiu plochu a tak vám vďaka tomuto štetcu pôjde práca efektívne od ruky.

Dlážkovicu alebo parkety začnite moriť zo zadnej časti miestnosti smerom ku dverám. Moridlo vždy nanášajte štetcom po dĺžke dosky, tak ako je to na obrázku nižšie. Je to kvôli rovnomernejšiemu nasiaknutiu a vyfarbovaniu dreva.

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu

Moridlo nanášajte na drevo do stratena a teda tak, že poriadne rovnomerne rozotierate moridlo až do "suchého" štetca. Moridlo, ktoré sa do dreva nevpilo do 10-15 min. môžete zotrieť bavlnenou handričkou. Dosiahnete tým krajšie vykreslenie letokruhov.

Keď dokončíte morenie prvou vrstvou a zhodnete sa na tom, že by ste chceli tmavší odtieň, spravte jemný prebrus brúsnym papierom č. 180. Potom naneste na podlahu ďalšiu vrstvu moridla, ktorá pridá odtieňu intentzitu. Ďalšiu vrstvu nanášajte najskôr po 4-6 hodinách. To je totiž čas schnutia, ktorý moridlo potrebuje.

Ak Vám odtieň, ktorý ste prvou vrstvou dosiahli vyhovuje, spravte len jemný prebrus brúsnym papierom č. 180 a povysávajte brúsny prach. Je čas naniesť lak na parkety resp. na drevenú podlahu.

4. Lakovanie drevenej podlahy

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu

Ako nalakovať drevenú podlahu?

Rovnakým spôsobom ako moridlo, nanášajte aj lak. Požite lak Parketti Assa 50. Jedná sa o kvalitný lak na drevené podlahy. Nezapácha, pretože je vodouriediteľný (polyuretánovo - akrylátový lak na podlahu)

Niekto by mohol namietať, že nebude mať takú odolnosť ako syntetické, čisto polyuretánové alebo epoxidové laky. Nie je tomu úplne tak. Samozrejme, že má svoje limity. Vysvetlil by som to na príklade: predstavte si reštauráciu, do ktorej po podlahe denne prejde 300 ľudí, alebo si predstavte drevenú parkektovú podlahu v školskej telocvični. V týchto prípadoch potrebujete polyuretánový alebo epoxidový lak, ktorý inak na efarby.sk máme v ponuke tiež. Ale na chalupu, chatu alebo do bežnej 4-6 člennej domácnosti bude tento typ laku rozumnou voľbou.

Prečo?

  • Výborne sa s ním pracuje, pretože je jednozložkový.
  • Nemusíte vážiť a pridávať tvrdiacu prísadu.
  • Ako riedidlo použijete vodu z vodovodu.
  • Pri práci nezapácha a netreba miestnosť 3 dni vetrať ako po epoxidovom laku.
  • Zároveň podlahu dokonale ochráni pred klasickými nehodami ako je rozliatie červeného vína, kávy, džúsu.
  • Je pochôdzny a teda má zvýšenú oderuvzdornosť.
  • Odoláva bežným detergentom, ktorými ho budete niekoľkokrát do týždňa umývať.
  • rýchlo schne

Pracujte s ním tak, že ho rozotierajte pozdĺž dosiek v tenkých vrstvách. Použiť môžete buď rovnaký štetec ako pri morení alebo môžete použiť 15cm podlahársky lakovací valček Antex a k nemu 10cm rúčku.

Prvú vrstvu laku nechajte vyschnúť cca 1 hodinu. Potom môžete lak jemne prebrúsiť brúsnym papierom č. 180.

Prečo brúsiť? Pri lakovaní podlahy sa v detaile začnú drevené vlasy chovať ako knôty, ktoré nasajú tekutinu a každý z nich sa postaví. Tým, že ich jemne pohladkáte brúsnym papierom ich strhnete a to vám zabezpečí v konečnom dôsledku vo finále krásny vzhľad lakovanej podlahy bez šmúh. Po prebrúsení podlahu opäť povýsávajte aby ste ju zbavili prachu.

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu

Druhú vrstvu laku potom naneste najskôr po 1 hodine rovnakým spôsobom.

Lak je suchý na použitie po 12 hodinách. Počas prvého týždňa sa vyhnite ťažkému namáhaniu ako je šúchanie nábytku po podlahe a podobne. Určite sa vyhnite pokladaniu vecí, ktoré zabraňujú schnutiu, ako sú koberce počas prvého týždňa.

5. Zhrnutie

Ako namoriť a nalakovať drevenú podlahu?

Morenie a lakovanie drevenej podlahy zvládne aj bežne zručný kutil alebo domáci majster. Nie je to činnosť, ktorá by bola zvlášť náročná. Čo sa týka časovej náročnosti, na prácu jednej miestnosti si vyčleňte aspoň 2 dni. Tým že použijete vodouriediteľné moridlo a vodouriediteľný polyuretánovo akrylátový lak, miestnosť bude skôr obývateľná a rýchlejšie ju vyvetráte.

Spotrebu moridla a aj laku vám prepočíta naša kalkulačka spotreby, ktorá je pri každom produkte. Stačí ak viete, koľko m2 má vaša podlaha.

Zišiel by sa vám tento článok ako PDF vo forme foto-postupu? Stiahnite si ho zdarma ako foto-návod.

Ak vám zaujíma viac o ošetrení podlahy, tak si môžete prečítať aj náš ďalší článok, v ktorom vysvetľujeme rozdiel medzi olejmi, voskami a lakmi.

Páčil sa vám článok? Budeme vďační za jeho zdieľanie. Ak vás inšpiroval natoľko, že sa idete pustiť do renovácie drevenej podlahy, potešíte a zároveň podporíte nás, ak si produkty kúpite cez náš eshop efarby.sk a po práci nám pošlete zopár fotografií pred a po :)

Parketti Assa, Pirtti Panel Stain

  • Najpredávanejší
Odobrať
Tikkurila

PARKETTI ÄSSÄ 50 – lak na drevené podlahy

Vodou riediteľný polyuretánovo-akrylátový lak pre použitie v interiéri.Odporúčané použitie:Parketové a drevené podlahy a ostatné… Viac
+2 varianty
Odobrať
Tikkurila

PIRTTI Panel Stain – moridlo na drevo (zákazkové miešanie)

Vodouriediteľné akrylátové moridlo určené na morenie vnútorných drevených povrchov. Použitie je možné na steny, stropy, dvere,… Viac
+111 variantov
Odobrať
Den Braven

DEN BRAVEN - tmel na parkety

Parketový tmel je tmel vhodný do interiérov, tmelí všetky drevené a laminátové podlahy, škáry podlahových líšt medzi murivom a… Viac
+8 variantov
Odobrať
OSMO

OSMO Tmel na parkety a škáry

Tmel na parkety a špáry je bezfarebná polymérna disperzia pre tmelenie prasklín a škár brúsených parkiet. Tmel má extrémne vysokú… Viac
+2 varianty
Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.