Inšpirácia

Ako natrieť drevené parkety? Lak, olej alebo voskový olej na drevenú podlahu?

Ako natrieť drevené parkety? Lak, olej alebo voskový olej na drevenú podlahu?
Čas 7 minút

Ako natrieť drevené parkety. Lak, olej alebo voskový olej na drevenú podlahu?

Viete ako funguje lak? Ako funguje vosk? A ako funguje olej? Na úvod by som rád začal tromi obrázkami. Každý z nich predstavuje znázornenie a veľmi jednoduché vysvetlenie toho, čo každý náter s drevom urobí.

Čo sa stane, keď použijete olej na podlahu?

Vzorka dreva ktore je osetrene olejom

Toto je aplikácia oleja na drevené parkety, kde hnedá farba predstavuje štruktúru dreva - mikropóry. Modrou farbou je znázornený olej, ktorý naplnil mikropóry dreva. Síce do mikropórov vtiekol a vyživuje ho zvnútra, ale neochráni povrch dreva. Tým pádom všetka nečistota, ktorá na parketách vzniká sa usadzuje v mikropóroch a preto podlaha degraduje. Parkety sú čím ďalej tým špinavšie a nedajú sa poriadne umývať.

Čo sa stane, keď použijete lak na parkety? 

ukazka vzorka laku

Lak (modrá vrstva) sa do dreva nevsiakne ale vytvorí na povrchu parkiet film "fóliu" ktorá môže vplyvom mechanického používania časom praskať. Následne má voda šancu dostať sa pod náter a dochádza k degradácii dreva.

Čo sa stane, keď  použijete voskový olej na  parkety?

vosk-s-olejom- ukazka na dreve

Toto je aplikácia tvrdého voskového oleja, kde hnedá farba predstavuje štruktúru dreva - mikropóry. V mikropóroch je naplnený olej a na povrchu mirkopórov sa nachádza vrstva vosku. Tento vosk je po oxidácii s kyslíkom resp. po uschnutí tvrdší, než ktorýkoľvek podlahový lak. Vosk má v tomto prípade za úlohu chrániť podlahu od všetkých bežných nečistôt ako je káva, čaj, víno a podobne.

Ktorý produkt by ste zvolili vy?

Ja by som na parkety použil produkt, ktorý má v sebe olej aj vosk. Prečo? Pretože chcem, aby olej drevo vyživoval z vnútra. Chcem aby mi parkety vydržali vo vynikajúcej kondícii čo najdlhšie. Zároveň chcem mať podlahu odolnú aj voči odolnej špine, ako napríklad červené víno, ktoré z nej ľahko umyjem a nezostane po ňom na parketách ani stopa.

Ako postupovať pri nanášaní Tvrdého voskového oleja?

Vždy pred nanášaním  premiešame obsah plechovky tak, aby sa rovnomerne rozmiešal vosk aj olej. Týmto predídete tomu, že živica ostane na povrchu a sušina na spodku obalu.

Lakovacia-miska-a-podlaharska-kefa-2

Dobrou pomôckou je maliarska vanička, do ktorej prelejte časť voskového oleja.

Môžete ho nanášať klasicky podlahárskym valčekom,  štetcom alebo dobrou pomôckou je podlahársky kartáč.

Ten má veľmi husté štetiny a vie tak veľmi kvalitne a rovnomerne naniesť voskový olej na podlahu.

Natrieme teda prvú vrstvu a necháme ju 6-10 hodín zaschnúť.

TIP: Aby ste nemuseli umývať štetec medzi prvou a druhou vrstvou, tak si ho obaľte do mikroténového sáčku tak, aby sa k nemu nedostal kyslík. Tým pádom vám nezatvrdne. Po vybalení je ihneď pripravený na náter druhej vrstvy.

Po tomto časom úseku, teda cca po 8 hodinách natrite parkety druhou vrstvou Tvrdým voskovým olejom.

Na aké dreviny nemôžete použiť Osmo tvrdý voskový olej?

Tvrdý voskový olej nie je vhodný na exotické dreviny ako napíklad merbau,  ipe, wenge... Je to z dôvodu, že tieto dreviny obsahujú veľké množstvo trieslovýn a ostatných svojich látok. To spôsobuje to, že Tvrdý voskový olej zasychá veľmi dlho alebo nevyschne vôbec.

Riešene: Na tieto dreviny sa musí použiť špeciálny náter - Osmo Čistý vosk alebo sa použije Osmo Tvrdý voskový olej EXPRES s Tvrdidlom (miešací pomer je 10:1). V tom prípade zasychá spoľahlivo.

Nemáte radi prestoje a chcete byť pri práci efektívny?  Takto vám uschnú dve vrstvy za deň.  

Ak sa živíte brúsením a renováciou parkiet, tak je pre vás čas strávený u zákazníka veľmi vzácny.

brusenie parkiet, podlahár

Práve preto existuje produkt Osmo Tvrdý voskový olej EXPRES, ktorý je suchý už po 2-4 hodinách. Keď to porovnáte s Osmo Tvrdým voskovým olejom je to o polovicu kratší čas!

Ak tento čas potrebujete vyhrotiť a skrátiť ešte viac, pridajte do neho Tvrdidlo v predpísanom miešacom pomere 10:1. Dosiahnete tým dobu od aplikácie po nášľapnosť 1-2 hodiny. A to už viete svoju prácu dokončiť ešte v ten istý deň, no nemám pravdu?

Aký môže byť konečný vzhľad voskov a teda výsledný vzhľad drevených parkiet?

Vosky môžu byť v prevedení lesk, pololesk, mat, hlboký mat.

Vosky samozrejme bývajú aj farebné od natural odtieňa, ktorý spôsobuje to, že napríklad, keď dubovú podlahu natrieme naturálnym odtieňom vosku vytvorí nám dojem suchého dreva.

Naopak, keď použijeme odtieň bezfarebný, tak nám vytvorí dojem mokrého dreva.

Vzorkovnica Osmo Tvrdý voskový olej bezfarebný:

Osmo-tvrdy-voskovy-olej-vzorkovnik

Vzorkovnica Osmo Tvrdý voskový olej farebný:

Osmo-tvrdy-voskovy-olej-vzorkovnik

Aká je výdatnosť Osmo tvrdých voskových olejov?

Výdatnosť Osmo tvrdého voskového oleja je 24m2 z 1L v jednej vrstve. U Osmo tvrdý voskový olej Rapid je výdatnosť ešte vyššia a pohybuje sa na úrovni 24-30m2 z 1L na 1 vrstvu.

Ako zrenovovať poškrabané parkety?

Renovacia-drevenych-parkiet

Výhodou podláh, ktoré sú ošetrované voskom je to, že poškodené miesto bude  mať prakticky rovnaký vzhľad ako zvyšok podlahy.

Naopak v prípade renovácie laku dochádza vždy k vizuálnemu odlíšeniu, čiže fľaku na podlahe.

Postup pri renovácii parkiet, ktoré boli ošetrené BEZFAREBNÝM tvrdým voskovým olejom OSMO:

  • Vybrúste poškodené miesto. Začnite brúsivom zrnitosti 80 a skončite jemnejším zrnom 150
  • Po vybrúsení dôsledne odstráňte prach, aby zrnká prachu nevytvorili vzhľad drsného povrchu
  • Naneste jednu vrstvu bezfarebného voskového oleja. V prípade, že ste brúsili až do "živého" dreva naneste dve vrstvy.  Nanášať ho môžete bavlnenou handričkou, flisom alebo padom
  • podlaha je suchá a pochôdzna po 4-6 hodinách

Postup pri renovácii parkiet, ktoré boli ošetrené FAREBNÝM tvrdým voskovým olejom OSMO:

  • Vybrúste poškodené miesto. Začnite brúsivom zrnitosti 80 a skončite jemnejším zrnom 150
  • Po vybrúsení dôsledne odstráňte prach aby zrnká prachu nevytvorili vzhľad drsného povrchu
  • Naneste jednu vrstvu farebného voskového oleja v odtieni, ktorom bola podlaha natieraná. V prípade, že ste brúsili až do "živého" dreva naneste jemné dve vrstvy a rozmasírujte ich do stratena. Nanášať ich môžete bavlnenou handričkou
  • Na druhý deň naneste jednu vrstvu bezfarebného tvrdého voskového oleja
  • podlaha je suchá a pochôdzna po 4-6 hodinách

natieranie-drevenej-podlahy

Brúsne tkanivá alebo Super pad:

Brúsne tkanivo obsahuje priestorové brusivo a robí sa s nimi zmatovanie povrchu vosku pred ďalším náterom alebo pri opravách podláh.

Hnedý - najhrubší zrnitosť 320

Čierny  - zrnitosť 400

Zelený - zrnitosť 1000

Biely - zrnitosť 4000

Býva v obdĺžnikových, okrúhlych alebo v pásových predevedeniach.

Údržba a čistenie drevenej podlahy:

Pravidelnú údržbu je ideálne robiť 1x týždenne.

Wisch Fix - saponát na voskované podlahy. 1vrchnáčik na 1L vody vráti podlahe určité množstvo vosku

Sada handričiek a mopu

Utierka na pravidelné vlhké čistenie

Vosková údržba - Používame ju na fľaky a väčšiu špinu

Zhrnutie:

Výhodou týchto voskových olejov je to, že nepraskajú, neolupujú sa, nešupinatejú. Sú "pórovité" teda priedušné. Už v dvoch vrstvách chránia Voskové oleje podlahu voči všetkým bežným znečisteniam, ako je napríklad aj červené víno alebo káva.

V momente, keď vosk zoxiduje s kyslíkom tak vytvorí na povrchu parkiet silnejšiu vrstvu ako akýkoľvek lak. Je ľahko aplikovateľný a rovnako ľahká je aj údržba. Tvrdý voskový olej je suchý a pochôdzny po 4-6 hodinách. Koberec však na parkety umiestňujte až po 14 dňoch. Do tej doby vosk ešte vnútorne vyzrieva.

Ak vás produkty Osmo zaujali a chceli by ste s nimi začať pracovať, registrujte si firmu u nás na efarby.sk. Vďaka tomu vás zaradíme do veľkoobchodného systému a ihneď začnete nakupovať za zvýhodnených podmienok nech ste kdekoľvek na Slovensku alebo v Čechách. Poskytneme vám veľkoobchodné zľavy od obratu, skvelý servis, rýchle a bezplatné dodanie tovaru priamo k vám. Alebo nám jednoducho zavolajte a opýtajte sa nás na to čo vás zaujíma. Toto je číslo na našu zákaznícku podporu: 041/ 202 88 92, ktorá je vám k dispozícii.

Ak sa chcete dozvedieť o OSMO produjtoch ešte viac, odporúčame pozrite si náš webinár o prírodných olejoch Osmo. Poskytne vám množstvo skvelých a hodnotných informácií. 

Odborne-pomáhame-ľuďom-skrášľovať-svet

Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.