Farby na kov

Ako vzniká korózia kovov?

Ako vzniká korózia kovov?
Čas 3 minúty

Na tento projekt budete potrebovať

Farby na kov v interiéri Nakupovať

Korózia kovov vzniká na povrchu materiálu a odtiaľ sa časom dostáva do hĺbky. Preto je dôležité, aby sa už pri začínajúcej hrdzi povrch ošetril. Inak sa môže stať, že korózia bude ďalej hlbšie vnikať do materiálu, až ho časom môže úplne zničiť. Tak môže povrch stratiť úplne svoje vlastnosti a účel a skracuje jeho životnosť. V tomto článku sa dozviete ako vzniká korózia kovov?

Materiály ako plech, hliník, železo, rôzne druhy ocele a betón časom podliehajú korózii. Korózia vzniká útokom na kovy a je založená na chemických reakciách, ktoré vzniknú v dôsledku termodynamickej nestability materiálov v niektorých prostrediach.

Po tom ako dlhodobo korózia pôsobí na kov menia sa jeho mechanické a fyzikálne vlastnosti. Proces korózie je nevratný. To znamená, že korózia vplýva na integritu povrchu, resp. na životnú dobu jednotlivých prvkov, ktoré sa nachádzajú v rôznych konštrukciách a sú vystavené rôznym koróznym prostrediam.

Podľa rôznych štúdií vykonaných v najvyspelejších krajinách sveta je korózia najväčším ničiteľom majetkov a obydlí ľudí. Spôsobuje obrovské škody. Koróziu nevieme úplne zastaviť ale nátermi ju vieme výrazne spomaliť. 

Ak si máme vybrať spomedzi ochrany kovov, ktoré sú najefektívnejšie, sú to práve nátery. Tie sú najjednoduchšie a najlacnejšie. Pomocou kvalitného náteru vieme zamedziť vzniku a šíreniu korózie. 

Ako vzniká korózia na povrchu kovu?

Atmosférická korózia je proces, ktorý prebieha v tenkej vrstve na povrchu kovov. Vrstva vlhkosti môže byť taká tenká, že je voľným okom neviditeľná. Stupeň atmosférickej korózie sa zvyšuje vplyvom týchto faktorov:

  • zvýšená relatívna vlhkosť vzduchu - závisí od klímy, ktorá existuje v danej oblasti. Napríklad v prímorských oblastiach je relatívna vlhkosť vzduchu často krát vyššia a taktiež sú prítomné soli vo vzduchu 
  • kondenzácia vlhkosti na povrchu (ak je povrchová teplota rovnaká alebo nižšia ako teplota rosného bodu)
  • zvýšenie znečistenia atmosféry škodlivými látkami, ktoré môžu reagovať s kovovým povrchom
  • vzniká v prípade ak je relatívna vlhkosť vzduchu vyššia ako 80% a teplota nad 0 ºC.

Taktiež závisí na tom, kde je objekt uložený, ako rýchlo ho korózia napadne a ako moc bude agresívna. Vonkajšie vplyvy na koróziu závisia aj na počasí ako je dážď, slnko a znečistenie. Ak je objekt zakrytý má na neho počasie oveľa menší vplyv. V interiéri je vplyv nízky a preto aj kovy v interiéri majú oveľa dlhšiu životnosť. Samozrejme na miestach, kde sa vetrá málo, je tam vysoká vlhkosť ako napríklad pivnice alebo kondenzuje sa voda pri varení, tu vzniká riziko korózie.

Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať a určite v nich nájdete mnoho ďalších hodnotných informácií:

Čistenie a odstránenie korózie z kovov a predchádzanie jej vzniku

Ako si vybrať správne? Farba na hrdzu, kov, pozink a oceľ

Fotonávod: Ako natrieť kovovú bránu?

Hardlux Direct 3v1 nájdete na našej stránke efarby.sk. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu Hardlux Direct 3v1, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednávky@efarby.sk. Tešíme sa na vás

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.