Inšpirácia

Galvanizácia zinkom za studena - profesionálne riešenie v boji s koróziou

Galvanizácia zinkom za studena - profesionálne riešenie v boji s koróziou

Na tento projekt budete potrebovať

Zinkové farby na kov Nakupovať

Ak si spomeniete na školské časy, tak na fyzike sme preberali elektrolýzu.

Elektrolýza je vlastne nanášanie tenučkej vrstvy kovu ( napr. zinku ) na na iný vodivý materiál za pomoci elektrického prúdu. 

Najčastejšie sa na bežné materiály ako napríklad železo, oceľ nanášajú tenké vrstvy ušľachtilých materiálov - napríklad zinku.
Takto sa zvyšuje odolnosť povrchu voči korózii, tvrdosť, lesk, elektrická vodivosť, a podobne.

Žiarové zinkovanie sa vykonáva ponorením pokovovaného predmetu do elektrolytu, pričom tento slúži ako elektróda. Druhou elektródou môže byť nádoba, alebo sa použije elektróda z materiálu, ktorým sa pokovuje. Po privedení elektrického prúdu na elektródy sa začne na pokovovanom predmete vylučovať ochranná vrstva nového materiálu (elektrolýza).

Výhodou tohto spôsobu pokovovania je dokonalé pokrytie materiálu novou vrstvou. A je možné nanášať aj vrstvy inak ťažko spracovateľných kovov.

Nevýhodou je to, že ak potrebujete spraviť galvanizáciu už hotového výrobku. ktorý je pevne uchytený na svojom mieste. ako napríklad kovové schodisko alebo stožiar vysokého napätia, nie je to techniky možné.

Zinga na kovovych schodoch


Presne pre tento účel je vhodné použiť farbu ZINGA. 

Tá predstavuje systém „galvanizácie zinkom za studena". 
Farba obsahuje elektrolitický zinkový prach s čistotou 99,995 %

Zinková vrstva zaisťuje katodickú ochranu ocele, t.j. zinková vrstva koroduje namiesto ocele pod touto vrstvou, avšak zinok koroduje podstatne pomalšie než oceľ.

 

Navyše aj pri poškrabaní zinkovej vrstvy nedochádza k šíreniu korózie pod zinkovou vrstvou. Výhodou tejto metódy galvanizácie je možnosť použitia v teréne, čo sa často nedá urobiť pri žiarovom zinkovaní. 

 

Na tému studenej galvanizácie kovov zinkom sme odvysielali online webinár. Spoločne so špecialistom na farby Ing. Jašom, CSc. sme diskutovali na túto odbornú tému. Webinár je plný hodnotného know-how a pozrieť si ho môžete cez tento odkaz.  

 

Náterová hmota ZINGA kombinuje obidva spôsoby ochrany, ako bariérový, tak aj katodický, čo je unikátna vlastnosť tohto výrobku. Je to unikátny systém studeného zinkovania oceľových výrobkov.ZINGA

Je vhodná na ochranu oceľových konštrukcií pred napadnutím korózie.

Na zaistenie účinnej ochrany oceľových konštrukcií je potrebné, aby investori, projektanti, konštruktéri, technológovia, realizátori a kontrolóri povrchových úprav, ako aj výrobcovia náterových hmôt mali pri vytváraní ochranných povrchov a realizácii systémov protikoróznych ochrán čo najkompletnejšie, jednoznačné a zrozumiteľné informácie o požadovanej protikoróznej ochrane.

Vyhnú sa tak prípadným problémom a nedorozumeniam pri jej realizácii.

Jednou z takých zaujímavých vecí je napríklad testovanie farby Zinga v morskej vode.

Výrobcom farby bol prevedený test farby Zinga na bójach v oceáne. Obe bóje z obrázku boli umiestnené 4 roky v Atlantickom oceáne. Žltá bója bola upravená náterovým systémom ZINGA a zelená bója bola ošetrená  tradičným žiarovým pozinkovaním. Obe bóje boli ošetrené rovnakým vrchným náterom s rovnakou hrúbkou vrstvy použitého náteru.

[caption id="attachment_606" align="alignright" width="300"]zinga zinga[/caption]

Po štyroch rokoch kedy testované bóje vytiahli z oceánu zistili, že bója ošetrená náterovou hmotou ZINGA nevykazuje žiadne stopy po hrdzi. Bója opatrená žiarovým pozinkovaním je skorodovaná na viacerých miestach.

Zhrnutie: Zinganizácia je efektívnejšií proces ako žiarové pozinkovanie.

 

MOŽNOSTI RENOVÁCIE NÁTERU ZINGA:  

Jednotlivé vrstvy náterovej hmoty Zinga na seba dokonale priľnú a prepoja sa bez nutnosti zoškrabávania staršieho náteru.

Teda aj oprava náteru je efektívna, kedy pri veľmi nízkych nákladoch viete previesť zosilnenie ochrany novou vrstvou resp. vykonať lokálne opravy poškodených miest.

 

 

cenova ponuka 800x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.