Ako ekonomicky na neprerobený byt, časť. 2 - Ošetrenie starých parkiet

Dnes sa pozrieme na neoddeliteľnú súčasť starších bytov a to sú klasické bukové, dubové alebo agátové parkety. Po desiatkach rokov aj veľmi tvrdé drevo akým sú vyššie spomínané dreviny dostáva facky času.
Parkety v staršom byte
Ošetrenie starých drevených parkiet
Ak patríte medzi tých, ktorí zakúpili výhodne starší ´´neprerobený´´ byt, za účelom svojpomocnej prestavby ako ja, práve Vám je určené pokračovanie blogu ´´Ako ekonomicky na neprerobený byt´´. ;-)
Dnes sa pozrieme na neoddeliteľnú súčasť starších bytov a to sú klasické bukové, dubové alebo agátové parkety. Po desiatkach rokov aj veľmi tvrdé drevo akým sú vyššie spomínané dreviny dostáva facky času. :-) Drevo sa pôsobením vody skrúti, zašedne a vy sa nakoniec rozhodujete, že buď použijete koberec (čo sa dnes moc nenosí) alebo dáte na podlahu klasickú ´plávačku´. Ale nemusí to byť lepšie riešenie a ani lacnejšie. Navyše asi nemá cenu diskutovať o tom aký je pocit a trvanlivosť masívneho dreva oproti plávajúcej podlahe s fóliou na vrchu. Plávajúce podlahy sa samozrejme pokladajú jednoducho a dokonca s použitím peny dosiahnete aj zvukové vytlmenie. Ale toto všetko ide dosiahnuť aj s pomocou renovácie parkiet. Povieme si ako.
Ako vyzerajú
Na obrázkoch nižšie uvidíme v akom stave môže byť parketová podlaha po 60 rokoch. :-) Drevo sa zmrštilo, sú tam škáry a je parádne šedivé.




Ako obnoviť zašlú slávu?
Čo teda použiť na rekonštrukciu takejto podlahy? Každého asi hneď napadne prebrúsenie (kedy prebrúsené piliny použije do zmesi s lepidlom na škárovanie), lepidlo na škárovanie parkiet a lak. Všetko syntetické. Len čo keď sa náter laku nedostane všade? Pri umývaní sa nám môže stať, že voda ´´vojde´´ do dreva a to bude vplyvom vody šednúť, zmení farbu a máme po krásnych parketách. Alebo nám lak proste po rokoch popraská a bude tak isto prepúšťať vodu. Navyše by sme pri renovačnom nátere museli znovu parkety prebrúsiť a znova lakovať. Dnes je preto moderné použitie ekologických olejov, voskových olejov v prípade pochôdznosti tvrdých voskových olejov.
Prečo voskový olej?
Je to jednoduché. Vyživuje drevo hlbšie ako lazúra, krajšie vykreslí jeho štruktúru, nepraská a nelúpe sa ako lak. Raz za dlhšiu dobu urobíme jeden renovačný náter a máme zase krásnu podlahu na dlhú dobu. Tvrdý voskový olej je navyše hydrofóbny a jeho vosková zložka má aj patričnú tvrdosť proti poškriabaniu dreva. Drevo dýcha a preto nikde nezašedne alebo nestmavne.
Ako na to
Je to jednoduché. Umyjeme, poprípade vydrátkujeme drátkami, ktoré dostať v každej drogérii alebo domácich potrebách, povysávame vysávačom škáry a môžme začať. Ešte sa

pristavíme prečo strojovo parkety nezbrúsiť: preto lebo zapožičanie strojovej brúsky ktorá dokáže odbrúsiť presnú hrúbku stojí rádovo 10tky eur a to nie je zámerom nášho blogu. Naším zámerom je urobiť to svojpomocne, ekonomicky a ekologicky. ;-) Aby bola rekonštruovaná podlaha odolná aj v škárach (voda, špina), a aby sme dosiahli aj určitú zvukovú izoláciu použijeme tmel na parkety Pattex Parket Acryl, ktorý je v rôznych odtieňoch. Majte však pri voľbe odtieňa na pamäti, že po nátere olejom sa farba dreva oživí, preto si aplikujte tvrdý voskový olej na
jednu parketu aby ste videli ako bude drevo vo výsledku vyzerať a až podľa toho zvoľte odtieň tmelu. Tmel nasadíme do kartušovej pištole. K tmelu je aj veľmi dôležitý aplikátor. Na ňom si presne odrežeme dierku takú, akú potrebujeme na aplikovanie tmelu.
Na aplikáciu nám postačí ako doplnok klasická špachtľa. Aplikujeme viď obrázky nižšie.


Ako však neskôr po zaschnutí dať dole povlak, ktorý vznikol roztieraním tmelu špachtľou? Je to jednoduché. Stačí zase použiť drôtenú hubku, teplú vodu so saponátom a nepotrebný tmel s ňou z povrchu parkiet dočistiť.

Takto vyzerá povrch po vydrátkovaní, vytmelení a umytí saponátom. Povrch je veľmi matný a stále šedivý :-) .

Aplikujeme voskový olej
Prichádzame k bodu kedy ideme aplikovať finálny povrch a to olejom Osmo Tvrdý voskový olej. Náter je matný, ale leštením je možné zvýšiť stupeň lesku. Tým sa zdôrazní štruktúra prírodného dreva a dosiahne sa nádherný vzhľad. S pribúdajúcim časom je podlaha čím ďalej, tým krajšia. Super na tomto produkte je, že je to zmes voskov a olejov. Olej vyživí drevo do hĺbky a zároveň ho chráni pred presušením a zmenením jeho funkčnosti a vosky sú plne hydrofóbne, tzn. nevpustia vodu ani iné vo vode rozpustené látky do dreva. Na aplikáciu voskového oleja som používal perlonovú sadu s malým 100 mm valčekom. Prečo valček? Ide to rýchlo a oproti štetcu sa naozaj nenarobíte. Už pri prvých ťahoch vidíte ako sa drevo krásne vyfarbuje.



Veľmi dôležitá je po aplikácii fáza zavädnutia. Je to asi cca 10 minút. Ten olej, ktorý sa nevsiakne, treba bavlnenou handrou zotrieť. Vytvoril by škrupinu a tá by spôsobila, že pri chodení by sa nám vytvárali cestičky na miestach kde viac chodíme. Celý postup nanášania oleja robíme 2x. Finálnu vrstvu, už ako som spomínal, môžme tzv. zaleštiť, aby nebola matná ale mala určitý lesk. Robí sa to handričkou s mikrovláknom. Vosk má vlastnosť, že pri tepelnom pôsobení sa zapracuje a zaleští do dreva. Takýto povrch je potom plne hydrofóbny (vodeodolný).


To je celé. :-) A na záver sa pozrime aké krásne bukové parkety nám zostali. ;-)


Dúfam, že som Vám blogom urobil radosť a namotivoval Vás v tom aby ste ušetrili a priložili ´´ruku k dielu´´. ;-)
Teším sa na Vás v ďalšom pokračovaní.
Ak Vás zaujíma téma vosky a oleje na parkety, určite si prečítajte aj náš ďalší článok. V ňom hovoríme o rozdieloch medzi olejom, lakom a voskom na podlahu. Poradíme vám v ňom aj to, ako opraviť poškrabané parkety. Odporučíme aj prostriedky na údržbu drevenej podlahy. Článok si môžete prečítať tu.
Ak ak ste podlahár, stolár, vyrábate nábytok alebo vás len baví práca s drevom, určite si pozrite náš webinár, ktorý sme organizovali na tému prírodne oleje na drevo.
Dozviete sa napríklad aj toto:
- Čím natierať drevo aby časom nežltlo
- Ktorý olej na drevo má atest na styk s potravinami a preto ho je možné natierať na kuchynské pracovné dosky
- Baviť sa budeme aj o extrémne rýchlo zasychajúcom voskovom oleji na drevo
- Povieme Vám o absolútnej novinke: Priemyselný dekoračný vosk, ktorý sa dá aplikovať striekaním
- Predstavíme si lacnejšiu alternatívu k olejom OSMO a povieme Vám o ich výhodách
- Poskytneme Vám množstvo cenných know-how, ktoré vás posunú pred Vašu konkurenciu
Je to hodina a pol, ktorá je nabitá skvelými informáciami, ktoré nikde inde nenájdete. Celé je to pre Vás zdarma :)

-
Ako natrieť drevené parkety? Lak, olej alebo voskový olej na drevenú podlahu?
Čas 7 minútNáročnosť PokročilýDrevená podlaha - Ako namoriť a nalakovať parkety.
Čas 7 minútNáročnosť PokročilýVosk na drevený nábytok a olej na kuchynskú pracovnú dosku.
Čas 3 minútyNáročnosť ZačiatočníkAko a čím natrieť smrekové drevo aby nezožltlo?
Čas 2 minútyNáročnosť Začiatočník