Postupy

Ako a čím natrieť smrekové drevo aby nezožltlo?

Ako a čím natrieť smrekové drevo aby nezožltlo?

Ako predísť žltnutiu smrekového alebo borovicového dreva? Pokiaľ necháte v interiéri drevo bez správneho ochranného náteru, tak vám časom samovoľne zožltne až na medovitý odtieň.

Na tento projekt budete potrebovať

Oleje proti žltnutiu dreva Nakupovať

Poznáte to, chcete mať v interiéri smrekové alebo borovicové drevo v prírodnom odtieni, ale zároveň ho chcete ochrániť a vyživiť.


Odporúčame vám na túto tému náš rozhovor,

kde rozoberáme žltnutie dreva v interiéri:


Pokiaľ necháte v interiéri drevo bez správneho ochranného náteru, tak vám časom samovoľne zožltne až na medovitý odtieň.

Osmo bezfarebný ochrana dreva 410

Ako predísť žltnutiu smrekového alebo borovicového dreva? 

Aby časom drevo nežtlo, je potrebné ho natrieť olejom, ktorý neobsahuje žiadne biocídne látky a tak je zdravotne nezávadný.

Dôležitým aspektom náteru je to, že musí obsahovať UV ochranný filter. Teda telieska, ktoré zabraňujú prienikom UV lúčov do dreva. Tým pádom nezmenia farbivo dreva tak, ako keď by ste drevo nenatreli vôbec.

zltnutie smrekového dreva

Pre tento účel je vhodný produkt Osmo ochranný bezfarebný olej 410. Jeho výdatnosť je 10-12 m2/ na 2 vrstvy, čiže dosahuje veľmi vysokú výdatnosť.

Odporúčame použitie v  2 vrstvách. S každou vrstvou sa zvyšuje odolnosť UV ochrany.

Pokiaľ by Vám nevyhovoval jeho finálny vzhľad, čo je pololesk, tak odporúčame druhú vrstvu spraviť matným/lesklým Osmo Tvrdým voskovým olejom.

UV ochranu drevu bude poskytovať prvá vrstva a druhá vrstva mu dodá matný alebo lesklý vzhľad.

Osmo ochranný bezfarebný olej 410 je vhodný na drevo v interiéri alebo drevo v exteriéri, ktoré je prekryté strechou.

Tento náter zamedzuje procesu šednutia UV faktorom 12. Olej je po aplikovaní vyschnutý po cca 10 hodinách, ak je teplota vzduchu 23°C a vlhkosť vzduchu 40%.

Čo v prípade, že sa na dreve objavujú šedé plochy, takzvane nám drevo zošedne?

Drevo je v tomto prípade potrebné čím skôr ošetriť odšeďovačom. 

Odšeďovač dreva

Máme na to špeciálny prostriedok od OSMO Odšeďovač dreva, ktorým šedé miesto dreva vykartáčujete.

Drevo tak doslova zázrakom získa opäť svoj prirodzený odtieň. 

Ako zistíte, že je potrebný údržbový náter dreva?

Zistíte to jednoduchým kvapkovým testom. Kvapnete na drevo trochu vody a keď vám kvapky perlujú - stekajú dole ako z dáždnika, tak tam je ochranná vrstva dostatočná. Pokiaľ sa voda do dreva rozlieva alebo rozpíja, tam už je vrstva chudobná a drevo je treba obnoviť novým náterom.

Toto video vzniklo pri kontrole náteru u nášho klienta - Salaš Kľak. Kým som čakal na jedlo, tak som jednoduchým kvapkovým testom preveril, v akej kondícii sa nachádza náter, ktorý sme dodávali.

Fasáda salašu, interiérové steny, ale aj prestrešená terasa bola natieraná našimi produktami Osmo. Pri tomto teste, ktorý som robil po 3 rokoch od náteru je zjavné, že obnovovací náter na tejto časti zrubu nie je potrebný.  Náter je vo vynikajúcej kondícii.

Ďalší test je teda na mieste o rok a teda mám ďalšiu príležitosť zastaviť sa na skvelé bryndzové halušky a držkovú polievku :)

Ak teda premýšľate nad produktom, ktorý vám zabezpečí to, že odtieň borovicového alebo smrekového dreva ostane pôvodný a nebude sa ďalej sfarbovať, využite na nákup produktu Osmo 410 náš eshop efarby.sk

Páčil sa Vám článok? Budem rád, ak mi necháte komentár pod článkom alebo ak ho zazdieľajte na Facebook. Možno tým pomôžete priateľovi.

Odobrať
OSMO

OSMO UV OCHRANNÝ OLEJ 410 - Prírodný olej bez biocídov

Polomatný ochranný olej na drevo do vonkajšieho i vnútorného prostredia. Vhodný je pre aplikáciu na vertikálne plochy - obklady z… Viac
+3 varianty

od 12,07 € s DPH

14,50 €
 • Ušetríte 17%
 • 1-2 dni

  U vás vo štvrtok

  Odobrať
  OSMO

  OSMO Odšeďovač dreva GEL - oživenie a čistenie zašednutého dreva

  Vysoko účinný špeciálny gelový čistiaci prostriedok na oživenie a čistenie zašednutého dreva. Má jednoduché použitie, je možné ho… Viac
  +4 varianty
  Odobrať
  OSMO

  OSMO Čistič WPC & BPC - čistič kompozitných terás 8021

  Čistič kompozitných terás Osmo WPC & BPC čistič kompozitných terás je vysoko účinný ľahko alkalický čistič na odstraňovanie… Viac
  +2 varianty
  Odobrať
  OSMO

  OSMO TVRDÝ VOSKOVÝ OLEJ ORIGINÁL - Olej na podlahy

  Tvrdý voskový olej je bezfarebné matné ošetrenie povrchovej vrstvy drevenej podlahy všetkých typov masívnych podláh, OSB dosiek a… Viac
  +24 variantov

  od 11,92 € s DPH

  14,30 €
 • Ušetríte 17%
 • skladom 2 varianty

  U vás vo štvrtok

  Odobrať
  OSMO

  OSMO Sada k valčekovaniu a natieraniu

  Kompletná sada potrebná pre práce s olejmi a voskami.Sada obsahuje :- vaničku na farbu so stieracími žliabkami- 3ks jednorázové… Viac

  40,38 €s DPH

  3 dni

  U vás v piatok

  Michal Fojcík

  Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.