Postupy

Renovácia okien s farbami na okná Adler

Renovácia okien s farbami na okná Adler

Renovácia okien je ideálne vykonávať v dobrých podmienkach od jari do začiatku jesene. Rekonštrukcia okien by mala prebiehať pri teplotách nad 15°C ale nie na priamom slnku. Dobré je si naplánovať natieranie okien podľa svetových strán, na ktorých sú okná umiestnené

Na tento projekt budete potrebovať

Škrabky Nakupovať
Farby na drevené okná a okenice Nakupovať
Farby na drevené dvere a zárubne Nakupovať

Staré okná nie je vždy nevyhnutné meniť, stačí ich renovovať. Ak máte zničené alebo zašednuté drevené okná, natrite ich vhodnými prostriedkami, ošetrite a následne sú ako nové. Renovácia okien postup je jednoduchý, zvládne ho každý. Urobte si sami profesionálny servis okien.

Čo budete potrebovať:

Renovácia okien je ideálne vykonávať v dobrých podmienkach od jari do začiatku jesene. Rekonštrukcia okien by mala prebiehať pri teplotách nad 15°C ale nie na priamom slnku. Dobré je si naplánovať natieranie okien podľa svetových strán, na ktorých sú okná umiestnené. Farba na okná nesmie byť vystavená vysokým teplotám a v toho dôsledku rýchlemu schnutiu. 

Farebný odtieň farby na okná si vyberte podľa súčasného stavu okien. Najlepšia farba na drevené okná je tá, ktorá sa najviac podobá podkladu a pôvodnej farbe. Na plochách kde je pôvodná farba olúpaná bude výsledný odtieň vždy o niečo tmavší. 

Krídlo okna očistíte od hrubých nečistôt a následne dajte dole z kovania. Položte horizontálne napríklad na pracovný stôl.

Začneme renováciou rámu. Aby nedošlo k znečisteniu plôch, zakryjeme ich maskovacou páskou.

Poškodený náter odstráňte škrabkou alebo dlátom. Plochy obrúste na čistý farebne jednotný podklad, najskôr brúsnou hubkou zrnitosti P180 a následne P120. Ostré hrany zaoblite brúsnou hubkou zrnitosťou P120. Očistite od prachu. Potom nanesieme impregnáciu. 

Následné renovačné úkony, budeme aplikovať na okno. Krídlo okna zafixujte pomocou svoriek. Svorky nezabudnite podložiť kartónom, aby sme povrch rámu nepoškodili alebo nepoškriabali. Starostlivo olepte okolité plochy krídla vrátane odkvapnice.

TIP: V rohových spojoch odporúčame nalepiť pásku v 2-3 vrstvách na seba. 

Vždy opravujte celý diel od spoja k spoju. Poškodený náter mechanicky odstráňte pomocou škrabky.

Plochy obrúste na čistý farebne jednotný podklad. Starostlivo očistite od prachu. V prípade, že brúsením alebo škrabaním pásku poškodíte opätovne povrch zamaskujte. 

Základný náter, ktorý budeme aplikovať si vyberte vo vhodnom odtieni. Po otvorení impregnáciu premiešajte aspoň 3 minúty. V našom prípade sme zvolili Pullex Aqua-Deco. V prípade ak už máte v minulosti niečím natierané okná odporúčame použiť Adler Pullex Impägnier Grund, na báze rozpúšťadiel. Náter naneste na čistý podklad. Doba sušenia farby po aplikácii je minimálne 2 hodiny pri teplote 20. 

Vrchný náter farby na okná aplikujeme na povrch prebrúsený mäkkou špongiou. Farbu na okná nezabudnite dôkladne premiešať. Platí ak ste použili impregnáciu na báze rozpúšťadiel tak aj farba musí byť na rovnakej báze Adler Pullex Top Matt Lasur. V našom prípade sme použili lazúru na surové drevo / alebo ničím nenatretý povrch na vodnej báze Adler Pullex Aqua DSL. Po uschnutí základného náteru nanášame farbu na okná v 2 vrstvách len na opravované plochy. Odstup pri natieraní medzi vrstvami musí byť minimálne 2 hodiny. Po nanesení vrchnej vrstvy odstráňte maskovaciu pásku, aby do druhého dňa páska nepriľnula. 

TIP: Pásku nestrhávajte ale odlupujte v miernom sklone pásky tak, aby sme nepoškodili natretý povrch. 

Renovácia okien pokračuje na druhý deň. Tesne pred nanášaním tretej vrstvy farby na okná vykonajte vyhladzovací medzibrus brúsnou špongiou zrnitosťou P180 na pôvodnej a aj novo opravovanej povrchovej úprave. Po brúsení opäť odstráňte prach. 

Do V spojov naneste tmel. Prebytky tmelu po nanášaní zarovnajte. Doba schnutia je 1 hodina. 

Následne nanášame tretiu vrstvu farby na okná. Farbu na okná pred použitím poriadne premiešajte. Farbu na okná starostlivo nanášajte do súvislej vrstvy. Ihneď potom očistite okolité plochy navlhčenou handričkou.

Na zaistenie dostatočnej priľnavosti vždy pred samotným náterom aktivujte povrch pomocou prípravku Top-Cleaner. Opäť povrch vyčistíte navlhčenou handričkou. 

Po dostatočnom zaschnutí nasaďte renovované okno späť do rámu. Renovácia drevených okien je hotová. 

Ako prevenciu pred poškodením laku okien odporúčame používať Adler Windoor Care Set. 

.

Všetky farby Adler nájdete na našej stránke efarby.sk. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farby Adler, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednavky@efarby.sk. Tešíme sa na vás.

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

Odobrať
ADLER

ADLER PULLEX TOP-MATT LASUR - Nestekavá tenkovrstvá lazúra

Univerzálna matná, nestekavá tenkovrstvá lazúra určená na drevo do exteriéru s veľmi dobrým stavom na zvislých plochách. Vďaka… Viac
+59 variantov
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ANZA

ANZA SCRAPER - Škrabka s kladivkovou hlavou

Škrabka s ostrím zo spekaného karbid wolfrámu, pre dosah do rohov. Vhodné na použitie s predlžovacou tyčou Anza. Viac
+1 variant
 • Veľmi kvalitný
Odobrať
ADLER

Adler Pullex Imprägnier Grund - impregnačná ochrana na drevo voči plesniam a hmyzu

Poskytuje perfektný základ pre lazúry alebo farby na drevo Adler. Ochranný impregnačný prostriedok na drevo pre vonkajšie… Viac
+5 variantov
Odobrať
ADLER

ADLER WINDOOR CARE-SET - Ošetrovacia sada na okná a dvere

Ošetrovacia sada na okná a dvere s lazúrovacou alebo krycou povrchovou úpravou, ako aj záhradný nábytok - vyrobené z dreva,… Viac
+1 variant

22,40 € s DPH

26,34 €
 • Ušetríte 15%
 • skladom

  U vás zajtra

  Odobrať
  ADLER

  Adler Top-Cleaner - čistiaci prostriedok na údržbu okien a dverí

  Čistiaci prostriedok na okná a vchodové dvere pre domácich majstrov i remeselné použitie. Obsahuje čistiace látky a zmáčadlá,… Viac
  +1 variant
  Alžbeta Mášová

  Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.