Rozhovor: Na prvú o farbách

Renovácia nábytku - Olej? Lak? Ako postupovať?

Renovácia nábytku - Olej? Lak? Ako postupovať?

Vitajte pri rozhovore, kde sa budeme rozprávať o renovácii nábytku. Moje meno je Janka Repáková a vítam u nás odborníka na nátery dreva Antona Macangu.

Na tento projekt budete potrebovať

Laky na drevený nábytok Nakupovať
Oleje na drevený nábytok Nakupovať

Pozrite si náš rozhovor, kde sa rozprávame o renovácii nábytku

V tomto rozhovore sa budeme rozprávať o renovácii dreveného nábytku spolu s odborníkom na nátery dreva Antonom Macangom.

Možnosti renovácie nábytku z dreva

Môžeš nám povedať, čím je vhodné renovovať nábytok v interiéri?

Buď ho chceme lakovať alebo naolejovať. Buď chceme olejovaný povrch alebo napr. hlboko matný, ktorý vyzerá ako naolejovaný, ale je viac chemicky aj mechanicky odolný.

Aké sú to produkty?

Pokiaľ chceme olejovať, tak olejovým moridlom Adler Legno Color, ktorý je vo viacerých odtieňoch. Následne na to natrieme tvrdý voskový olej Adler Dura-ol, ktorým zafixujeme to moridlo. Tým je renovácia ukončená.
Pokiaľ chceme lakovať, tak je vhodný Adler Holzlack, ktorý je v matnom, polomatnom a lesklom prevedení. Zabezpečí nám výrazne vyššiu chemickú a mechanickú odolnosť. Povrch je odolnejší voči fľakom z nápojov, vody, jedla atď.

Renovácia nábytku, ktorý je už je niečím natretý

A čo v prípade, že je už niečím natretý alebo nalakovaný, príp. už aj zožltol?

Starý zožltnutý lak musíme úplne zbrúsiť do živého dreva, potom povrch odmastíme, vyčistíme a následne nalakujeme 2 vrstvy Holzlacku.

Na renováciu nábytku je vhodné použiť olej alebo radšej lak? Aký je v tom rozdiel?

Z praktickej stránky je určite vhodnejšie nábytok nalakovať. Pretože, keď ho renovujeme, tak budeme mať pokoj, jednoduchšie ho očistíme, ako keby je naolejovaný. A bude odolnejší aj voči škrabancom a pod. Renovácia olejom si vyžaduje pravidelné natieranie min. raz ročne. Ale sú zákazníci, ktorým sa viac páči vzhľad naolejovaného dreva a nevadí im každoročne olejovať. Takže každý má možnosť si vybrať to, čo preferuje.

Bezpečnosť náterov na renováciu nábytku

Áno a v prípade, že niekto chce lak a nechce mať nábytok úplne leský, môže použiť matný lak.
Má atest na detské hračky? Je bezpečný?

Áno, všetky tieto spomínané produkty sú bezpečné a majú atest na použitie na detské hračky.

Široka paleta odtieňov

Ako dosiahneme nejaký odtieň, ktorý by sa nám páčil?

Ak ideme lakovať, použijeme najskôr moridlo a následne Adler Holzlak.
Ak ideme olejovať použijeme najskôr olejové moridlo Adler Legno Color a následne tvrdý fixačný olej Adler Legno Dura-ol, ktorý vyniká svojou odolnosťou medzi olejmi.

Milí čitatelia, u nás na eshope pri každej farbe nájdete kalkulačku, kde si jednoducho vypočítate, koľko náteru potrebujete. Stačí zadať koľko m2 idete natierať a v koľkých vrstvách.

Príprava podkladu pred renováciou

Ako pripraviť podklad pred nanášaním náteru?

Ak nie je nábytok nový bez náteru a je lakovaný, musíme ho vybrúsiť do živého na celej ploche. Potom ho očistíme, odmastíme a nanesieme novú vrstvu laku. Pokiaľ chceme olejovať, je to obdobná príprava, len použijeme spomínané oleje miesto laku.

Aplikácia náterov pre renováciu nábytku

Aká je aplikácia týchto produktov?

Olejovanie sa aplikuje väčšinou štetcom, valčekom, prípadne striekaním. Olejové moridlo necháme vyschnúť jeden deň a potom nanesieme Adler Dura-ol.
V prípade lakovania nanesieme 2 vrstvy Holzlaku. Pokiaľ chceme dosiahnuť odtieň, nanesieme moridlo, necháme deň vyschnúť a potom natrieme Holzlak.

Keď máme nábytok už zrenovovaný, aké produkty odporúčaš na šetrné čistenie nábytku a chceme si ho udržiavať v najlepšom stave aj pri pravidelnom čistení?

Olejované povrchy nábytku je najlepšie udržiavať čistiacim setom Legno Pflegeset.
Lakované aj matné nábytky udržujeme setom Mobel Pflege plus, ktorý aj pri dôkladnom čistení ten matný lak nevyleští. Čiže nám nevzniknú fľaky ako pri použití bežných čistiacich prostriedkoch.

Prečo by si mali čitatelia kúpiť spomínané produkty práve od nás, z efarby.sk?

Ste firma, ktorá vie zákazníkom veľmi dobre, fundovane poradiť. Všetky tieto výrobky držíte na sklade, viete ich vyexpedovať v ten deň a tým umožnite zákazníkom si spraviť renováciu nábytku veľmi rýchlo.

A vy milí diváci, ak si chcete kúpiť teneto produkt, tak môžte u nás na www.efarby.sk a pokiaľ máte ešte nejaké otázky, zavolajte nám na 041/202 88 92 alebo napíšte na mail specialista@efarby.sk. Majte sa, dovidenia.

 • Najpredávanejší
Odobrať
ADLER

ADLER HOLZLACK - Univerzálny vodouriediteľný lak na nábytok a drevené parkety

Vodou riediteľný lak na lakovanie drevených parkiet, podláh a drevených prvkov v interiéri. Vyznačuje sa veľmi dobrou chemickou a… Viac
+9 variantov

od 7,08 € s DPH

8,64 €
 • Ušetríte 18%
 • skladom 3 varianty

  U vás v pondelok

  Odobrať
  ADLER

  LEGNO DURA-ÖL - Univerzálny olej na nábytok a podlahy

  Matný rýchloschnúci olej pre povrchovú úpravu ihličnatého a listnatého dreva. Vyznačuje sa veľmi dobrým prienikom do dreva,… Viac
  +3 varianty
  Odobrať
  ADLER

  Adler Legno-Color - farebný interiérový olej na drevo

  Univerzálny farebný olej pre ošetrenie listnatých a ihličnatých drevín. Má veľmi dobrú odolnosť voči vode, preniká do dreva a… Viac
  +72 variantov

  od 27,54 € s DPH

  29,86 €
 • Ušetríte 8%
 • skladom

  U vás zajtra

  Odobrať
  ADLER

  ADLER CLEAN MÖBEL-PFLEGE PLUS - Prípravok na ošetrenie dreveného nábytku

  Doplnkový, vode odolný ochranný prostriedok na drevený nábytok pre veľmi matné až lesklé povrchy, pigmentované povrchové úpravy.… Viac
  +1 variant
  Odobrať
  ADLER

  LEGNO-PFLEGESET - Sada na ošetrenie olejovaných povrchov

  Sada určená na pravidelnú údržbu a čistenie olejovaných drevených povrchov v interiéri. Sadu je možné použiť na ošetrenie… Viac

  25,82 €s DPH

  skladom

  U vás zajtra

  Prečítajte si ďalšie inšpiratívne články...

  Janka Repáková