Rozhovor: Na prvú o farbách

Žltnutie dreva v interiéri - Ako tomu zabrániť?

Žltnutie dreva v interiéri - Ako tomu zabrániť?

Vitajte pri rozhovore, kde sa budeme rozprávať, ako zabrániť žltnutiu obkladu, stropu a trámov z mäkkého dreva v interiéri a čo spraviť, ak už zožltli. Moje meno je Janka Repáková a vítam u nás odborníka na nátery dreva Antona Macangu.

Na tento projekt budete potrebovať

Tenkovrstvé lazúry Nakupovať

Pozrite si náš rozhovor, kde sa rozprávame, ako zabrániť žltnutiu dreva v interiéri

V tomto rozhovore budeme spolu s Antonom Macangom riešiť tému žltnutie dreva v interiéri a ako mu zabrániť. Moje meno je Janka Repáková a môžme ísť na to...

Medzi najčastejšie otázky od našich zákazníkov patrí aj otázka ohľadom problému žltnutia dreva  v interiéri. Najmä smrekové drevo, ktoré sa používa na obklad stien, stropov a trámov. Keď si ho kúpime, má prirodzený bledý odtieň a časom chytí žltý nádych.
Môžeš nám vysvetliť, prečo drevo časom zožltne?

Deje sa to hlavne kvôli tomu, že pôsobením svetla sa na povrchu dreva rozkladá lignin, ktorý následne mení ten odtieň do jemno žlta.

Čo je ten lignin?

Lignin je súčasť dreva, drží ho pokope. Jednoducho povedané, je to tzv. lepidlo, ktoré drží to drevo v jednom celku.

Zabránenie zožltnutiu dreva

Čo treba spraviť, aby drevo nezožltlo?

Existuje náter, ktorý sa používa práve na tieto typy povrchov, aby sa zabránilo zmene odtieňu dreva v interiéri. Je určený len na mäkké drevo, ako je smrek, borovica atď.

Aký je to produkt?

Sú dva a to Adler Lignovit Interior UV 100 a Adler Innenlasur UV 100.

Spomenul si dva produkty, aký je medzi nimi rozdiel? Ktorý máme kedy použiť?

Žiadny zásadný rozdiel medzi nimi nie je. Rozdiel je len vo veľkosti baleniach. Lignovit Interior UV 100 je určený na väčšie projekty, vyrába sa vo veľkých baleniach. A Innenlasur UV 100 je určený na menšie plochy, vyrába sa aj v maličkých baleniach.

Na čo je vhodný tento náter?

Na nátery stien, obkladov, stropov, trámov. Na všetko, čo chcete v interiéri povrchovo ošetriť, aby vám mäkké drevo nezožltlo.

Výnimočnosť náteru proti žltnutiu dreva

V čom je tento náter iný ako ostatné interiérové nátery? V čom je výnimočný? prečo po ňom siahnuť?

Je jediný náter svojho druhu na trhu, ktorý nájdete. Ktorý vám zabezpečí, že vám to drevo nezožltne a nezmení svoj odtieň ani z dlhodobého hľadiska.

Je vhodný aj na podlahu?

Prioritne nie je určený na podlahu. Ale áno, pokiaľ ho chcete použiť aj tam, je to možné, ale treba ho potom prelakovať. Proste treba zabezpečiť mechanickú odolnosť povrchu nejakým vhodným náterom.

Otázky z praxe

Napr. mám doma tatranský profil, ktorý je natretý lakom a už zožltol, ako ho mám zrenovovať?

Všetko závisí od toho, čím je povrch natretý. Ak je natretý lazúrou, olejom či lakom, zrejme to zmenilo odtieň pôvodného dreva. Preto treba náter zbrúsiť do živého dreva a následne naniesť Lignovit Interior UV 100 alebo Innenlasur UV 100.

Keď máme tatranský profil v kúpeľni, je tam vhodný tento náter?

Kúpeľňa je kritické miesto kvôli vode a vlhkosti. Je možné ho tam použiť, ale bude potom potrebné povrch prelakovať kvôli problému nasiakavosti vody do dreva. Keď do seba to drevo vsiakne vlhkosť, vznikajú problémy s plesňami a pod.

Keď povrch nie je nalakovaný a otrasieme si ruky od vody, ostanú na povrchu fľaky od vody, však?

Áno, to je najčastejší problém. Pokiaľ ten povrch nie je nalakovaný fľaky ostávajú aj po čistej vode.

A napr. keď je drevený obklad natretý na tmavo a chceme ho pretrieť bledým odtieňom, pôjde to prekryť?

Sú dve možnosti. Buď zbrúsime náter do živého dreva a následne dáme náter Lignovit Interior UV 100 / Innenlasu UV 100. Alebo máme možnosť použiť iný produkt a tým je Adler 5 in 1 Color. Ten natrieme priamo na ten náter bez akéhokoľvek brúsenia. Síce nám prekryje kresbu dreva, ale má širokú paletu odtieňov a trochu z diaľky to človek ani nepostrehne. A najmä vyzerá to tiež krásne.

Ako treba povrch pripraviť pred aplikáciou tohto náteru? A aký je správny postup natierania tohto náteru?

Záleží, či ideme natierať nové drevo alebo už niečím natreté. Ak je niečím natreté, treba náter zbrúsiť do živého dreva. Ak je nové, stačí ho jemne prebrúsiť. No a keď je povrch pripravený aplikujeme 2 vrstvy Lignovit Interior UV 100 alebo Innenlasur UV 100.

Záruka spokojnosti a spokojní zákazníci

Takže keď použijeme tento náter, zaručene nám drevený obklad nezožltne?

Naozaj je to jediný typ náteru svojho druhu, ktorý niečo takéto ponúka a zabezpečí. Dosvedčujú to aj referencie od našich zákazníkov, ktorí tieto produkty použili a sú nadmieru spokojní aj po dlhom čase. Napr. aj keď prisunieme skriňu k stene na dlhší čas alebo máme obraz na stene a potom po rokoch tieto predmety chceme presunúť na iné miesto, tak neostanú žiadne vyťahané žiadny fľak. Tá stena bude jednoliata v rovnakom odtieni.

My máme takisto už viacerých spokojných zákazníkov, ktorí nám poskytli fotorecenzie, môžte si ich pozrieť pri produkte.

Ako často treba náter obnovovať?

Z časového hľadiska stačí spraviť 1 korekčný náter po 5 až 8 rokoch. Je to individuálne. A nikdy nič nebude treba brúsiť, pretože náter nezanecháva žiadne vrstvy, ktoré by sa hromaždili na povrchu.

Ekologický náter na drevo

Zapácha tento náter? 

Nie, vôbec tento náter je úplne bez zápachu. Je to ekologický náter, ktorý nie je zdraviu škodlivý.

Treba ešte tento náter riediť?

Netreba ho riediť, pretože je pripravený priamo na aplikáciu, stačí ho len premiešať a použiť vhodný štetec. Je to tak spravené, aby bolo jednoduché použitie pre každého.

Široká škála odtieňov

Aké odtiene máme na výber?

Základný odtieň je transparentný resp. bezfarebný. Ten je najobľúbenejší a najpredávanejší. Ľudia chcú, aby drevo dlhodobo vyzeralo tak, ako keď si ho kúpia. A to úplne prirodzene, ako keď je surové. A potom sú odtiene od jemne bledých, namliečnených odtieňov po tmavšie odtiene. Je ich veľmi veľa až do 100 odtieňov. A okrem bezfarebného sú najpredávanejšie tie jemne namliečnené otiene, nádherne zvýraznia kresbu dreva.

A vedel by si našim čitateľom povedať,  prečo si majú tieto produkty kúpiť práve u nás na efarby.sk?

Dôvodov je viacero. Ste fundovaná firma, ktorá vie odborne poradiť svojim zákazníkom. Ovládate všetko, čo sa týka aj týchto náterov. Spolupracujeme s vami už dlhé obdobie. Tovar máte priamo u seba na sklade a viete ho zákazníkom hneď odoslať. V rámci celého Slovenska majú zákazníci tovar z jedného dňa na druhý.Ten váš servis je naozaj na vysokej úrovni.

Vy, milí čitatelia, ak si chcete kúpiť Lignovit Interior UV 100 alebo Innenlasur UV 100, tak môžte u nás na www.efarby.sk a pokiaľ máte ešte nejaké otázky, zavolajte nám na 041/202 88 92 alebo napíšte mail na specialista@efarby.sk.

Prečítajte si ďalšie zaujímavé rozhovory z tejto oblasti...

Odobrať
ADLER

ADLER LIGNOVIT INTERIOR UV 100 - Lazúra s UV ochranou

Tenkovrstvá a priedušná lazúra na drevo pre interiér. Vďaka transparentnému a matnému zloženiu sa postará o veľmi prirodzený… Viac
+16 variantov
Odobrať
ADLER

INNENLASUR UV 100 - Tenkovrstvá interiérová lazúra s UV ochranou

Vodou riediteľná tenkovrstvá lazúra do interiéru. Produkt obsahuje účinné ochranné látky voči pôsobeniu svetla absorbujúce UV… Viac
+10 variantov

od 17,48 € s DPH

20,56 €
  • Ušetríte 20%
  • 1-2 dni

    U vás vo štvrtok

    Janka Repáková