Farby na drevo

Drevo - exteriér / odpovede špecialistu

Drevo - exteriér / odpovede špecialistu

Ak potrebujete odborné riešenie priamo na mieru, zatelefonujte nám. Radi Vám odborne poradíme a navrhneme najlepší náterový systém na drevo. Využiť na to môžete naše telefónne číslo: 041/202 88 92

Vitajte v našom článku, v ktorom sa venujeme odpovediam na Vaše otázky ohľadom povrchovej úpravy dreva v exteriéri. Na otázky odpovedáme už od roku 2008 a tu v tomto článku sú najčastejšie z nich. Také, ktoré Vás zaujímajú najviac. 

Ak potrebujete riešenie priamo na mieru Vám, budeme veľmi radi, ak nám zatelefonujete. Radi Vám odborne poradíme a navrhneme najlepší náterový systém na drevo. Využiť na to môžete naše telefónne číslo: 041/202 88 92 

Pozrite si náš diel relácie, v ktorom sa rozprávame o náteroch dreva v exteriéri:

TIP: použite vyhľadávanie. Stlačte ctrl+F a napíšte kľúčové slovo ktoré potrebujete nájsť.


* Prosím Vás je možné použiť pod náter BELINKA TOPLAZUR miesto základu BELINKA BASE Bochemit? Jedná sa o náter na altánku v záhrade.

Bochemit má podobné vlastnosti ako Belinka Base, oba nátery sú určené na ochranu dreva proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam. Belinka Base a Belinka Toplazur však utvárajú ucelený systém ochrany dreva, ktorý zaručí maximálnu účinnosť.* Dali sme si vyrobiť drevené kastlové okná na chalupu. Aký náter by ste mi odporučili? Chceli by sme totiž, aby okná pôsobili staro a historicky. Je možné natrieť okná prírodným olejovým náterom? Ak áno, akým a ako postupovať pri nanášaní.

Môžete použiť prírodný olejový náter Osmo UV 420, náter nepraská a neodlupuje sa, obsahuje biocídne účinné látky na ochranu náteru proti napadnutiu plesňami. Je možné ho natierať priamo, bez úpravy povrchu, v dvoch vrstvách.

Doporučený tovar:

Osmo UV 420- ochranný olej


* Plánujeme výstavbu zrubu a chcel by som sa opýtať čím by ste mi odporučili ho natrieť. Zrub bude z lepených hranolov (smrek) a dodávateľ ho dodá so základným náterom s lanovou fermežou, že vraj je to náter proti vlhkosti. Ja som si medzičasom pozrel produkty zn. Belinka, Xyladecor a predávajúci mi dodal vzorkovník značky Remmers, no čím by ste mi radili natrieť vy?

Najprv poviem čím by som zrub nenatieral. Určite by som nepoužil lakovú lazúru, ktorá vytvára na povrchu dreva silnú lakovú vrstvu. A to z toho dôvodu, že ak po rokoch začne kvôli poveternostným vplyvom praskať, bude prácne ju obrusovať a náter obnovovať. Z môjho pohľadu vidím zrub ako krásne prírodné miesto pre oddych a bývanie. Nenatieral by som ho preto ani syntetickými lazúrami. Čo odporúčame pre náter zrubov, tak sú oleje na drevo a hlavne tie, ktoré sú dobré pre človeka a dobré pre drevo. takými sú napríklad oleje na drevo OSMO ktorých bázy sú oleje zo slnečnice, sóje, ľanu alebo bodliaka. Osmo oleje majú vysoký podiel pigmentov a oleja čím sa stávajú pri práci výdatnejšie a kryjú s prvým alebo druhým náterom. Olejmi Osmo sme natierali aj celý salaš kľak. Ak by ste mal záujem, vypracujeme Vám cenovú ponuku. Napíšte nám na : info@efarby.sk


Doporučený tovar:

Osmo ochranná olejová lazúra pre náter zrubu

referencie: náter salašu Kľak

Olej je najlepšie do dreva vtierať štetcom. Takáto aplikácia samotný náter dostane do hĺbky dreva a tým ho lepšie chráni. Počet vrstiev záleži od samotného produktu. Pri Osmo ochrannej olejovej lazúre doporučujem použiť dva nátery. Priemerná životnosť závisí od rôznych faktorov. Môže sa pohybovať medzi 4-8 rokov. Po troch rokoch však doporučujem spraviť na dreve jednoduchý kvapkový test, ktorým zistíte či je potrebné svetovú stranu pretierať alebo nie. (kvapkový test: Na drevo kvapneme kvapku vody a v prípade ak voda rýchlo vsiakne do dreva je potrebné náter obnoviť. Ak kvapka ostáva na povrchu obnovenie náteru ešte nie je potrebné.).

Čo sa týka ochrany dreva voči škodcom, tak samotné Osmo ochranná olejová lazúra obsahuje už tieto látky v sebe. Je preventívne účinná proti modraniu dreva a drevokazným hubám.


* Potrebujem poradiť ako postupovať pri renovácií. Jedná sa o 100 ročné okná a dvere smrekové nafarbené (biele, sivé)a preto by som chcela dosiahnuť aj pôvodný vzhľad s novými farbami a možnosťami ochrany a zachovania pôvodného dreva na ďalšie obdobie. 

 

Na renováciu budete potrebovať opaľovaciu pištoľ a špachtľu na odstránenie pôvodnej farby. keď sa Vám podarí odstrániť pôvodný náter je vhodné drevo naimpregnovať voči škodcom. Následne použite základnú farbu na drevo v jednej vrstve a vrchu farbu na okná.

Dokonale opisuje renováciu okien náš videonávod:

* Som vlastníkom cca 80-ročnej klasickej zrubovej drevenice, ktorú pôvodní majitelia "ošetrovali" pravdepodobne použitým motorovým olejom. Moje otázky:

1/ čím ošetrovať takýto povrch, keď prakt. všetky moderné prípravky vyžadujú "suchý a očistený" podklad?

2/ čím najlepšie opraviť pôvodnú (asi cementovú) špárovačku?

3/ ako ošetriť "vyhryzenú" dutinu v dreve (pravd. bývalé hniezdo sršňov) veľkosti cca 25x5x5 cm? Srdečná vďaka.

Na prvú otázku Vám poradím starý recept a to môžete použiť Ľanový olej. Taký recept našich predkov je, že keď sa zahreje na cca 40-45°C zredne a vsiakne sa hlbšie do dreva. Vsiaknutý  Ľanový olej zamedzí vsakovaniu vlhkosti do dreva a tým ho chráni voči degradácii.

Škárovačku obnovíte napríklad výrobkom CERESIT CE 43, ktorý je vhodný na šírku škár do 20mm. No a vyhryzená dutina je dosť veľká. Do diery musíte vložiť kus dreva a zatmeliť ho tmelom na drevo. Môžete použiť polyesterový tmel ktorý je kvalitnejší a je dobre brúsiteľný a pretierateľný.

Doporučený tovar:

Ľanový olej - Olej na staršiu drevenicu

Škarovacia hmota

Polyesterový tmel DREVO

Titulna-strana-ebook-zdarma-stiahnut


* Aký náter by ste mi odporučili pre renováciu podbitia a stitu ? Povodne tam bola buková farba, ktorá vplyvom počasia popraskala a zvetrala.

Pre náter podbitia doporučujem buď to oleje a vosky alebo tenkovrstvové lazúry. Lakové lazúry sa ťažko obnovujú a na ťažko prístupnom mieste ako je podbitie strechy je to veľmi namáhavé. Pôvodný náter ak bol lakový a je popraskaný je potrebné obrúsiť a očistiť. Odporučil by som Vám tenkovrstvovú lazúru alebo prírodné oleje. Ak na podbitie dopadá priame slnečné žiarenie doporučujem vyberať z tmavších odtieňov, ktoré majú v sebe viac UV ochrany a náter zostane dlhšie zdravý.

Doporučený tovar:

Lazurol TOP decor - tenkovrstvová lazúra na podbitie

OSMO Ochranná olejová lazúra - olejová lazúra na podbitie


* Máme vyrobený záhradný stôl aj lavice z dubového dreva. Aký mám použiť bezfarebný náter na drevo?

Aby ste si zachovali prírodný vzhľad a príjemný pocit z dreva, odporučil by som Vám použiť olej na drevo. Rozdeľujú sa v základe na dva druhy a to čisto prírodné a so syntetickou prímesou. Medzi prírodné oleje patria výrobky OSMO, z ktorý by som na lavicu odporučil OSMO UV Ochranný olej 420. Je vyrobený na báze prírodných olejov a má otvorené póry. Náter neodprskáva, nepraská a neodlupuje sa.
Osmo UV ochranný olej bezfarebný Extra obsahuje biocídne účinné látky na ochranu nátery proti napadnutiu riasami a hubami.

Ďalším prírodným olejom je  FINKOLORA LINSEED OIL. Je to ľanový olej na drevo je prírodný bezfarebný základ na drevo na báze koncentrovaného ľanového oleja. Produkt preniká hlboko do dreva a odoláva atmosférickým podmienkam.

Obnova náteru je vďaka použitiu oleja jednoduchá.

Doporučený tovar:

Osmo  UV olej 420

Finkolora Linseed Oil 


* Môžem natrieť smrekovú terasu olejom, akým a v akom poradí.

Pre kvalitný a protišmykový náter podlahy terasy môžete použiť čisto prírodný olej OSMO 430. Povrch dreva musí byť čistý a suchý (max. vlhkosť dreva 20%). Staré pórovité drevo je potrebné vyčistiť. Staré nátery farieb a lakov odstrániť! Osmo je vyrobený na báze prírodných rastlinných olejov a preto odpudzuje vodu. Náter obsahuje účinné látky na
preventívnu ochranu proti napadnutiu plesňou, riasami a hubami. Neodpraskáva, nepraská a neodlupuje sa. Bez
obrusovania je ho možné jednoducho pretrieť. číže je jednoduchší na  údržbu.

Ďalším olejom na terasy je Xyladecor Power Pad Olej. Na rozdiel od OSMA je tento výrobok na syntetickej báze. Výhodou je, že sa dá pohodlne aplikovať špeciálnym aplikátorom a preto je nanášanie zábavnejšie ;)

Doporučený tovar:

OMOS 430 - terasový protišmykový olej

Xyladecor Power Pad Olej

Xyladecor Power Pad Pristroj 


* Čím obnoviť náter zrubovej chaty pôvodne natrenej luxolom palisander, ak chcem zmeniť farbu na bledšiu.

Pôvodný tmavý odtieň luxolu musíte zosvetliť zosvetľovacou lazúrou. Je to taká medzivrstva, pomocou ktorej je možné odtieň zosvetliť. Je to buď to Lazurol zosvetľovacia lazúra alebo Belinka Illumina. Príprava povrchu a počet náterov závisia od miery poškodenia povrchu a vyžadovaného konečného vzhľadu. V prípade veľmi poškodeného povrchu vstrebáva povrch viac náteru, preto je nevyhnutné aplikovať aspoň 2 nátery výrobku. Po preschnutí týchto medzivrstiev môžete aplikovať novú svetlejšiu lazúru na drevo. Môžete natierať znova Luxolom, alebo Lazurolom alebo Belinkou.

Doporučený tovar:

Lazurol Zosvetľovacia lazúra

Belinka Illumina - zosvetľovacia lazúra na drevo 


* Prosím poraďte, čím najlepšie natrieť dvere v exteriéri - tatranský profil-smrek a ako často náter opakovať

Lazúr na drevo je veľa. Musíte sa rozhodnúť či zainvestujete, aby Vám náter vydržal bez renovácie 8 rokov alebo ušetríte a po troch rokoch dvere pretriete. Je dobré brať do úvahy všetky faktory, ktoré môžu náter poškodzovať. Ak máte domáce zvieratko, ktoré Vám na dvere škrabká, treba dreve aj prelakovať napríklad epoxidovým lakom, ktorý vykazuje najvyššiu tvrdosť. Medzi kvalitné lazúry na drevo patria lazúry Xyladecor, konkrétne Xyladecor Tinova. Tinova je najvyššia rada lazúr, ktorá vďaka novej technológii hybridného spojiva, drevo ochráni na 12 rokov. Ak chcete ísť do lazúry v pomere cena / výkon, volil by som Xyladecor Classic HP, ktorý vytvára tenký paropriepustný ochranný film, lazúra sa vpije hlboko do dreva a jemne mleté pigmenty krásne zvýraznia štruktúru dreva. Pri lazúrach na drevo platí, že čím tmavší odtieň si

Doporučený tovar:

Xyladecor Tinova - vyskokvalitná lazúra na dreve

Xyladecor Classic HP - lazúra na dvere * Renovujeme okná. Starý náter sme opálili, prebrúsili, zatmelili natreli podľa návodu bielymi farbami a jemne prebrúsili miestami až na drevo. vznikla nám pozoruhodná patina, ktorú by sme potrebovali zafixovať priesvitným lakom. po skúške nám jeden typ priesvitného matného laku zožltol, viete nám poradiť lak, ktorý nechytí žltý odtieň ale ostane transparentný?? je to plocha dosť slnkom aj dažďom namáhaná!

Priesvitný lak by mal byť určený do exteriéru a mal by obsahovať UV filter. Lak žltne vplyvom slnečného žiarenia. Sú bezfarebné laky špeciálne učené na okná, dvere, ploty, okenice, záhradný nábytok, pergoly, chaty, obloženia stien, stropov a ostatných aplikácií v interiéri a exteriéri. Zvyčajne sa aplikujú v 2-3 vrstvách. Medzi jednotlivými vrstvami je potrebný prebrus preschnutého laku. To zabezpečí pekný a dokonalý finálny vzhľad.

Doporučený laky:

Exlak - bezfarebný lak na okná v exteriéri

Xyladecor UV lak - bezfarebný lak na okná v exteriéri


* Prosím vás o radu, akým moridlovým náterom mám ošetriť kôlňu s prístreškom, aby bol čo najdlhší interval medzi ošetrením dreva. Jedná sa o nové drevo, zatiaľ ešte neošetrované. Budú ho využívať aj deti na odkladanie hračiek, bicyklov.

Môžete sa vydať niekoľkými smermi. Nové drevo je však pri všetkých potrebný ošetriť fungicídom, proti napadnutiu drevokazným hmyzom a plesňou a to z každej strany. Píšete že chcete natrieť drevo moridlovým náterom. Rozlišujeme dva druhy náterov a to tenkovrstvové a hrubovrstvové. Spravidla sa hrubovrstvové aplikujú na tenkovrstvové, ktorých úloha je vpiť sa  do dreva a zamedziť vnikaniu vody. Hrubovrstvové zanechávajú na povrchu lakovú ochrannú lazúru, ktorá predlžuje životnosť náteru. Osobne by som volil len tenkovrstvový náter v 3 vrstvách, ktorý sa po rokoch jednoduchšie obnovuje a to len jemným prebrúsením a pretretím. Tento náter potom nebude potrebné obnovovať minimálne 6 rokov.

Doporučený tovar:

Xyladecor Xylamon HP - ochrana dreva voči hmyzu 

Xyladecor Standard - lazúra na drevený prístrešok 


* Chcela by som sa opýtať, čo odporúčate na renováciu garážových dverí, ktoré sú plechové-protipožiarne. Farba je hnedá a sú trošku kraje pokryté koróziou a farba je na niektorých miestach vyblednutá od slnka (nie je rovnaká)

Ak na farbu nekladiete nárok na protipožiarnosť, tak vhodným náterom by bol polyuretánová farba. Farby z tejto rady sa vyznačujú vysokou mechanickou odolnosťou. Skorodované miesta očistite mechanický kefou, brúsnym papierom. Ďalšiemu šíreniu korózie zamedzíte použitím Odhrdzovača. Následne dvere v 1-2 vrstvách natrite touto farbou. Farba by mala prekryť miesta vyťahané slnkom už v 1 vrstve. Do tejto farby sa okrem riedidla pridáva aj tvrdidlo. Na kilo farby ide dve deci tužidla.

Doporučený tovar:

Chemopur E - polyuretánová farba na dvere 


* Kúpili sme staršiu chalupu a chceli by sme ju zrenovovať vo francúzskom štýle. Dali sme si u stolára vyrobiť nové drevené okná a rozmýšľame ako okná natrieť. Chceli by sme ich mať patinované, alebo resp. aby vyzerali staro. Čo by ste nám odporučili?

Pre vytvorenie patiny je potrebná určitá zručnosť a skúsenosť. Obecne sú použiteľné rôzne druhy náterov (syntetické dvojzložkové vodou riediteľné...) s ohľadom na požadovanú odolnosť a vlastnosti.
Princíp patinovania je vo vytvorení základného náteru v požadovanom odtieni a následne rovnakým druhom náterovej hmoty najlepšie nariedenej na menej krycí náter sa na povrchu postupným nanášaním vo vybraných miestach vytvára patina v inom odtieni. Na okná použite farby ktoré sú určené pre náter okien, to zaručí, že sa krídla nebudú na seba lepiť.

Doporučený tovar:

Oknol SU 2117 - farba na okná vhodná na patinovanie * Včelie úle sú úplne nové zo smrekového dreva a budú v exteriéry. Náter by mal byť transparentný.

Včelie úle doporučujem ponatierať buďto napúšťacím olejom Lazurol 100% NATUR alebo kvalitným prírodným olejom OSMO 410. V oboch prípadoch jemne prebrúste drevo a natierajte v 2 vrstvách.

Doporučený tovar:

Lazurol 100% NATUR - olej na včelie úle

Osmo 410 - olej na včelí úľ 


* S manželom chceme opraviť starú maringotku. Obložiť ju chceme tatranským profilom a drevené okná a dvere s okenicami. Radi by sme boli, aby ste nám napísali, akú povrchovú úpravu by sme mali zvoliť na drevo. Náš sen bol, že by vonkajšia farba tatrancu bola modrá a okná červené. Máme to moriť a lazúrovať, alebo pre dlhšiu životnosť dreva a jeho ochranu pred poveternostnými vplyvmi zvoliť radšej iný postup? Budeme radi Vaším cenným radám. Barbora

Doporučujem najskôr drevo ošetriť aspoň z vonkajšej strany voči škodcom fungicídom. Následne použite jednu vrstvu bezfarebnej lazúrovacej náterovej látky napríklad Lazurolu Classic. Následne môžete natierať maringotku modrou aj červenou farbou. Môžete použiť napríklad farbu DENAS Univerzal mat.

Doporučený tovar:

Denas Univerzal mat - farba na maringotku 

Lazurol Impregnačný náter

Lazurol Classic 


* Mám interiérový pingpongový stôl. ktorý chcem skladovať aj používať vonku. Dočítal som sa tu, že ako ochrana je vhodný polyuretánový náter - 2-3 vrstvy. Stačí len samotný náter alebo je potrebné použiť aj tužidlo? Je na to vhodné aj voľačo iné?

Polyuretánový náter je potrebné spraviť aj s tvrdilom. Farba  sa mieša v pomere 1: 0,2. (1kg farby a 0,2kg tvrdidla)

Potrebné sú 3 vrstvy.

Doporučený tovar:

Chemopur E - vrchná farba na pingpongový stôl

Tvrdilo do farby * Chcel by som sa opýtať, ako upraviť drevo (smrekové) na záhradnom domčeku, kde spodné dosky môžu prísť do styku s dažďom. Chcel by som aj odtieň zmeniť na niečo tmavšie. Aké prostriedky použiť na kompletnú úpravu nových dosiek?

 

Ak sa jedná "len" o styk s dažďom a nie zo zemou, doporučujem fungicídnu a insekticídnu ochranu všetkého dreva. Tú si spravíte napríklad Bochemitom alebo Krovsanom.

Ako povrchovú úpravu dreva môžete použiť lazurovací náter na drevo. Vyberať môžete s rôznych značiek i odtieňov.

Použiť môžete napríklad Lazurol, Belinka, Bori, alebo prírodné oleje a vosky používané na zruby.

Spodnú časť prichádzajúca do styku s vodou častejšie, pretrite minimálne 3-4 vrstvami s odstupom cca 5-8 hodín.

Doporučený tovar:

Bochemit QB

Lazurol

Polynol prírodný olej na zruby


* Potrebujem poradiť pri aplikácii vonkajšieho starého náteru na zrubovej chate, posledná aplikácia náteru cca pred 10 rokmi asi olejovými lakmi na drevo. objavujú sa aj už plesňové škvrny /čierne /,ktoré mi odporučili odstrániť Savom,kde tieto škvrny celkom dobre zmizli. Poprosím ďalší postup po použití Sava,ako by som mal postupovať a hlavne čím natierať vonkajší zrub /Smrek /cca 250 m2.Chata je v lete na prudkom slnku, v zime býva aj mínus 25 C.

Ak je zrub potrebné znovu natrieť a chcete ho natierať látkami na prírodnej báze, doporučujem voliť vosky a oleje na drevo. Keďže naň svieti prudké slnko riaďte sa zásadným pravidlom, že čím tmavší odtieň zvolíte, tým bude drevo lepšie ochránené voči UV žiareniu. UV žiarenie negatívne pôsobí na drevo a z neho sa uvoľňuje lignín. Tým drevo degraduje..

Zrub pred náterom jemné prebrúste a očistite od nečistôt.

Doporučený tovar:

OSMO ochranná olejová lazúra - prírodný produkt na zruby 


* Na akú farbu je možné použiť polyuretánový vonkajší lak S1020 LAZUROL. Potrebujem, aby dvere boli červenogaštanovej farby, akú použiť pod uvedený lak ?

Môžete použiť syntetickú farbu napríklad Industrol S2013. Pod ňu je potrebné aplikovať základnú farbu na drevo Pragoprimer S2070.

Doporučený tovar:

Pragoprimer S 2070 - základná farba na drevo 

Industrol S 2013 - syntetická farba na drevo


* Prosím poradiť celý technologický postup s návrhom materiálu pre zrenovovanie vonk. Vchodových drevených dverí. Aký opravný tmel, napúšťací prostriedok, farbu, no hlavne aký následný tvrdý lak použiť, aby povrch bol UV odolný, ale hlavne odolný proti mechanickému poškodzovaniu psími pazúrmi, proti poškriabaniu.

V prvom rade je potrebné odstrániť pôvodnú farbu alebo zbrúsiť starú lazúru. Pomôcť by Vám mohla teplovzdušná pištoľ.

Chyby v dreve vyspravte tmelom na drevo a jemne prebrúste.

Očistite dvere od prachu a natrite ich tenkovrstvovou lazúrou na drevo. Môžete použiť napríklad Lazurol Classic. Ten sa vpije do dreva a sfarbí ho prírodným odtieňom.

Medzi najtvrdšie náterové laky patria epoxidové. Doporučujem 2-3 vrstvy týmto lakom. Epoxidy však nie sú vhodné do exteriérov, neodolávajú poveternosti. Použitie vidím len z vnútornej strany.

Z vonkajšej strany by som volil polyuretánový lak S 1020 Lazurol, vhodný na náter podlahy v exteriéri.  Vytvára trvalú, polomatnú, ochrannú vrstvu odolnú na oter, ktorá chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi. Vykazuje dobrú brúsiteľnosť, vysokú UV odolnosť, oteruvzdornosť a odolnosť proti vode.

Doporučený tovar

Epoxidový lak na dvere

Polyuretánový lak na dvere S 1020 Lazurol * Poprosila by som Vás o informáciu, potrebovali by sme náter na drevený domček pre deti, ale aby bol zdravotne nezávadný a zároveň aby chránil drevo pred červotočmi, dažďom a plesňami.

Drevený domček vopred napustite fungicídom. Ten zabezpečí ochranu proti červotočom a plesniam. Následne domček natrite farbou, ktorá má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Vyrába sa v širokej škále pestrých odtieňov.

Doporučený tovar:

Krovsan - ochrana proti červotočom

Balakryl Uni mat - farba na drevený domček 


* Chcem poradiť pri oprave lakovaných dubových dverí v exteriéri. Starý lesklý lak je poškodený a drevo na miestach bez laku je začernené. Chcem použiť lazúru. Je to možné, aj keď bol použitý lak?

Dvere musíte pred náterom lazúry obrúsiť od laku. Zbrúste i čierne miesta na dverách. Doporučujem drevo naimpregnovať voči hubám, hnilobe a černeniu vhodným fungicídom. Následne použite tenkovrstvovú lazúru v 1 vrstve a 2 vrstvy lakovej lazúry.

Doporučený tovar:

Bori impregnácia 

Bori tenkovrstvová lazúra - lazúra na dvere v exteriéri 


* Potreboval by som poradiť typ ekologického náteru na drevo v exteriéri vhodné pre človeka aj zvieratá. Jedná sa o ekologicky chov včiel, teda o úľ s povrchovou úpravou, ktorá neprepúšťa vlhkosť a zároveň ju dobre prepúšťa z vnútra     von. Najlepšie  prírodná farba.

Na ekologický náter včelích úľov sa dlhé roky používa farba Balakryl.  Spĺňa technické požiadavky pre použitie ako stavebný výrobok - je certifikovaný podľa zákona č 22/1997 Zb. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Riedidlo: voda.

Doporučený tovar:

Balakryl Mat - farba na včelie úle * Hľadám farbu vhodnú na farbenie dekoračnej štiepky. farba by mala byt ekologická a hlavne vode odolná, najlepšie bez výrazného chemického zápachu.

Na ekologické nafarbenie a ochranu štiepky doporučujem použiť vodou riediteľnú ekologickú lazúru na drevo Bori.

VLASTNOSTI:

náter, ktorý zabezpečuje prírodný vzhľad dreva,

vynikajúca ochrana pred slnkom a inými poveternostnými vplyvmi,

obsahuje živice, ktoré zvyšujú odolnosť náteru voči vode,

rozmerová stabilita,

saténový náterový film,

životnému prostrediu priaznivá, bez nepríjemného zápachu,

široká paleta farebných odtieňov

V prípade, že sa rozhodnete pre túto lazúru vieme Vám vypracovať zvýhodnenú cenovú ponuku pri pravidelných odberoch. Kontaktujte nás emailom

Doporučený tovar :

Bori UV protection - ekologická lazúra na štiepku 

V prípade, že štiepku chcete zafarbiť farebne farbou, doporučujem použiť Ekokryl. Je to takisto ekologická vodou riediteľná farba. Životnosť po dodržaní pokynov uvedených v popise postupu je, pri dodržaní predpísanej predpovrchovej úpravy a podmienok pri nanášaní, v závislosti od počtu nanesených vrstiev a celkovej hrúbky náterového systému 3 až 5 rokov.

V prípade, že sa rozhodnete pre túto lazúru vieme Vám vypracovať zvýhodnenú cenovú ponuku pri pravidelných odberoch. Kontaktujte nás emailom

Doporučený tovar:

Ekokryl - farebná ekologická farba na štiepku 


* Chcel by som sa opýtať čo použiť na náter exteriérových dverí z jaseňového dreva (nebudú vystavené dažďu). Chcel by som ich buď natrieť niečím bezfarebným alebo odtieňom borovica. Finálny povrch by som chcel dosiahnuť lesklý.

Pre bezfarebný náter dverí v exteriéri použite lakovú lazúru Bori UV extra. Obsahuje špeciálne UV aditíva, ktoré drevo chránia pred šedivením. Je to vrchný lesklý lak na drevo v exteriéri.

Doporučený tovar:

Bori UV Extra - bezfarebný lak na exteriérové dvere 


* Prosím o informáciu, akou farbou natrieť búdu pre psíka, aby mu "nesmrdela".

Ekologickými farbami na drevo sú napríklad vodou riediteľné farby BALAKRYL. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71, takže pre psíka bude najvhodnejšia.

Doporučený tovar:

Balakryl UNI - farba na búdu pre psa 


* Zo staršieho borovicového záhradného nábytku - stoly a lavice, som odstránil starý náter a prebrúsil som ho po zdravé drevo. Chcem ho ošetriť nejakým prípravkom proti škodcom, hubám a plesniam a potom natrieť vrchným náterom, najlepšie olejom alebo fermežou, aby sa náter pekne vpil. S lazúrou nemám až také dobré skúsenosti. Aké prípravky a farby doporučujete?

Očistené drevo umyte nitrocelulózovým riedidlom C6000 a použite základný fungicídny náter. Následne natrite alebo hubkou naneste na nábytok prírodný napúšťací olej na záhradný nábytok Lazurol. Doporučujem natrieť v 2 vrstvách.

Pre lepšiu ilustráciu si pozrite toto video

Doporučený tovar kúpite:

Lazurol Impregnačný základ

Lazurol S 1039 Napúšťací olej na záhradný nábytok 
* Poraďte mi prosím profi riešenie pre môj problém. Chcem nalakovať drevenú podlahu na balkóne. Ide o drevo tropické BANKHIRAI.Potrebujem extrémne odolný lak voči vode, mrazu oderu pre exteriér. Lak nemusí mať farebný odtieň / transparent /. Pre tento účel nedôverujem vodou riediteľným lakom. Ale nechám si poradiť.

Tropické drevo Bankhirai doporučujem natrieť prírodnými olejmi OSMO COLOR. Konkrétne Olje na Bakhirai preniká hlboko do dreva, reguluje vlhkosť a znižuje napučanie a zosušovanie. Náter s otvorenými pórmi na báze prírodných olejov ani neodprskáva, nepraská a ani sa neodlupuje. K oživeniu stačí jednoducho pretrieť. Povrch je zvlášť nenáročný na údržbu. Je odolný voči chemikáliám používaným v domácnosti ako víno, pivo, cola, káva, čaj, ovocné šťavy, mlieko, voda atd. podľa DIN 68861-1C.

Doporučený tovar:

Osmo Terasový olej na BANGKIRAI - prírodný 


* Chcel by som sa spýtať čím by som mal natrieť záhradnú chatku z borovicového dreva, ktoré nebolo nijako ošetrené. Poraďte mi kvalitný primerane cenovo dostupný a spoľahlivo ošetrujúci náter voči vlhkosti, UV žiareniu a plesni.

Na nové drevo je v pomere cena - výkon najlepšie použiť náterový systém BORI. Nové drevo najskôr natrite základným fungicídom, ktorým zamedzíte drevu zmodrať a zamedzíte vzniku škodcov. Po preschnutí drevo jemne prebrúste a natrite ho tenkovrstvovou lazúrou BORI v jednej vrstve. Znova jemne prebrúste brúsnym papierom. Prebrus strhne postavené drevené vlákna a docieli krajší finálny efekt. Potom použite Bori lakovú lazúru v dvoch vrstvách. Ak dodržíte takýto postup, drevo bude dostatočne na dlhú dobu chránené voči poveternosti voči UV žiareniu.

Doporučený tovar:

Bori impregnácia - voči Škodcom

Bori tenkovrstvová lazúra - na záhradnú chatu

Bori Laková lazúra - na záhradnú chatku


* Čim natrieť tatransky profil na podbitie strechy. Je to až 70m2.Na podbitie nebude svietiť priame slnko ani pršať. Primeraná kvalita ku cene na dané podbitie.

.Ak je podbitie tatranským profilom z nového ešte neošetreného dreva doporučujem drevo najskôr ošetriť voči škodcom, hubám a zmodraniu. Tento fungicíd prispôsobte vrchnému lazurovaciemu náteru.

Čo sa týka výrobku kvalita / cena doporučujem použitie lazúr BORI a impregnačného základu Bori impregnačný náter.

Doporučený postup pri natieraní je :

1x Bori impregnačný náter

1x Bori tenkovrstvová lazúra

2x Bori laková lazúra

Ak chcete ísť vyslovene za cenou doporučujem použitie:

1x Lazurol Impregnačný základ

3x Lazurol Classic 


* Ako a čím natrieť pingpongový stôl, používame ho vonku.

Pre náter pingpongového stolu bude vhodné použiť odolnú polyuretánovú farbu.

Pingpongový stôl je potrebné dobre očistiť odmastiť a natrieť v 2-3 náteroch.

Doporučený tovar:

Chemopur E - farba na pingpongový stôl * Mám záhradný domček, ktorého steny sú z OSB dosiek, čo by ste doporučili ako nater? Textúru to schovať nemusí, len nech to dobre drží a nech je na vyber z rôznych farieb :)

OSB dosky je potrebné ošetriť základným fungicídnym náterom, ktorý ich ochráni voči zmodraniu hubám a plesniam. Vhodnou lazúrou, ktorá aj uchová štruktúru dreva a je na výber z rôznych odtieňov je LAZUROL Gold.

Doporučený tovar:

Lazurol Impregnačný základ na OSB doky

Lazurol GOLD - lazúra na OSB dosky 


* Poprosím Vás o radu na natretie dreveného plota z červeného smreka. Plot tvoria dosky široké 9cm, ohobľované a brúsené . Plot sa nachádza vonku a viac v tieni ako na slnku. 

Naše predstavy sú nasledovné:
- zachovať kresbu dreva - čiže buď bezfarebný náter, alebo len mierne pigmentovaný na zvýraznenie kresby dreva červeného smreka
- skôr matný lesk ako vysoký lesk
- farebná stabilita, netmavnutie dreva
- náklady samo čím nižšie, no na druhej strane nech to nie je na úkor kvality a životnosti.

Pokiaľ sa použije napúšťadlo napr. nový chemolux V1357 , nezmení drevo farbu ?
Náter stola z toho istého materiálu umiestneného vonku ( nie pod strechou ) a na popoludňajšom slnku bude taký istý ?
Vopred vďaka


Všeobecne platí, že bezfarebné lazúry nie sú vhodné pre použitie v exteriéri. Z tohto dôvodu ak chcete použiť bezfarebnú ochranu dreva, odporučujem použiť vonkajší bezfarebný lak Bori lazúra UV extra. Tento produkt obsahuje špeciálne UV aditíva, ktoré drevo chráni pred šedivením a ďalej obsahuje vosk, ktorý zvýši odolnosť náteru voči vode.
Drevo treba vopred ošetriť voči škodcom a plesni Bori impregnáciou.

Tento náterový systém môžete použiť aj na stôl. V prípade plotu použite 2 nátery Bori UV extra a na stôl použite 3 vrchné nátery.

Tento náterový systém je výhodný z pohľadu kvalita / cena

Doporučený tovar 

Bori Impregnácia proti škodcom - ochrana dreva proti červotočom

Bori UV extra - bezfarebný lak na drevo v exteriéri 


* Chystám sa maľovať podhľady na streche. Budú z nového dreva, ktoré bude 2x ošetrené Bochemitom a neviem, akú farbu nato niečo veľmi kvalitné, čo vydrží viacej ako 4 roky, nakoľko prístup k podhľadom je veľmi komplikovaný, rozmýšľam nad bori , belinka a dulux. Koľko vrstiev použiť a či aj vrchný lak alebo nie.

Doporučujem natrieť drevené podhľady najprv tenkovrstvovou lazúrou Bori v jednej vrstve. Následne ich natriete v dvoch vrstvách lakovou lazúrou Bori. Bori sa vyznačujú vynikajúcou ochranou pred slnkom a inými poveternostnými vplyvmi, obsahuje živice, ktoré zvyšujú odolnosť náteru voči vode. Ak je to možné voľte tmavšie odtiene. Obsahujú viac pigmentov a tým pohltia viac UV žiarenia. Takto zaručíte drevu dokonalú ochranu na dlhý čas.

Doporučené tovary:

Bori tenkovrstvá lazúra na drevo

Bori laková lazúra na drevo


* Zaujímalo by ma, ako čo najefektívnejšie (čím menej vrstiev) a najlacnejšie naimpregnovať smrekové hranoly (nesušené) a kresanú dubovú guľatinu. Vôbec nezáleží na konečnom vzhľade tohto dreva (je možné aj použitie farby). Aký prípravok by bol najvhodnejší...?

Drevo je potrebné nechať vysušiť. Ako najlacnejší a najefektívnejší spôsob ochrany je lazúra na drevo. Doporučujem naimpregnovať drevo voči škodcom a hubám a napustiť tenkovrstvou lazúrou.

Doporučený tovar:

Lazurol impregnačný základ - ochrana dreva

Lazurol Classic - lacná lazúra na drevo


* Natieral som podhľady na dome Belinkou orech a po dvoch rokoch sa Belinka na západnej strane domu popraskala a drevo začernáva ako mám postupovať

Náter mohol popraskať z viacerých príčin. Vždy sa treba držať odporúčaní výrobcu, ktoré udáva na etikete. Podľa toho čo ste mi opísal to vyzerá na modranie dreva – pleseň.  Pravdepodobne ste  vynechali základný fungicídny náter resp. ste zanedbali správnu vlhkosť dreva pre náterom.

Popraskaný náter je potrebné obrúsiť a nanovo ponatierať najprv Bochemitom Plus na napadnute drevo a potom lazúrou. Môžete použiť lazúru na syntetickej báze. Doporučujem tenkovrstvovú lazúru, vpijú sa hlbšie do dreva a ľahko sa renovuje.* Mám drevené okná, kde mám použitú lazúru, ktorá sa mi začala šúpať a okna mi černejú. Chcem okná pretrieť vhodnou farbou na drevo ale už nie lazúrou skorej farbou, ktorá bude mat dobré krycie schopnosti to je, že prekryje čierne drevo niečo ako syntetika a bude odolná voči UV a bude sa dať vybrať podobný odtieň - svetlý dub, existuje vôbec taká farba ?

Okná musíte vopred zbaviť ošupujúcej sa farby a vzniknutej plesne.  Je dobré ak sa okno najprv natrie základnou farbou na drevo a potom sa natiera vrchným krycím emailom. Doporučujem špeciálne farby na okná, ktoré obsahujú zložky, ktoré zamedzujú zlepovaniu rámov.

Doporučujem použiť tieto farby:

Luxol Základná farba na okna

vrchné farby- 

Luxol Vrchná farba na okna

alebo

Natrima na okná a dvere

Universal SU2013 - synteticko uretanizovana farba na drevo 


* Potreboval by som lak na drevo, ktorý nežltne, resp. nesfarbuje drevo do žlta, nakoľko pod lakom bude biele moridlo. Ide o drevený záhradný nábytok.

Pre vonkajšie bezfarebné lakovanie sú vhodné napríklad tieto laky:

Belinka Top lazur UV plus

Syntetický lak S 1020  

UV lak S 1120 - Luxol


* Chcel by som sa spýtať čo by ste odporúčali ako náter novej dubovej terasy v exteriéri s tým, že chcem, aby v maximálnej miere ostala zachovaná pôvodná farba dreva. Zrejme by malo isť najmä o ochranu pred UV žiarením, neviem či je možné nejako ovplyvňovať mechanické vlastnosti dreva. Drevo už som ošetril Bochemitom.

Ak chcete zanechať prirodzenú farbu dreva na terase je potrebné použiť vhodný bezfarebný exteriérový lak s vysokou UV ochranou proti zožltnutiu dreva. Pri výbere laku treba dať pozor na výrobky, ktoré nie sú v bezfarebnom odtieni určené pre vonkajšie použitie pre nášľapnú plochu. Pochôdzne plochy vonkajšej terasy sú najextrémnejšie skúšané poveternosťami. Najhoršie je pre terasové drevo to, keď na ňom stojí voda a sneh.

Ďalšou vecou je to, že podlahu treba nalakovať vonkajším lakom, ktorý je tvrdý a odoláva chodeniu. Toto sú kritéria, ktoré spĺňajú výrobky, ktoré Vám doporučím.

Doporučené výrobky:

podlaha:  Lazurol S 1020 vonkajší podlahový lak

zvyšok terasy: Luxol UV lak S 1120 - vonkajší lak na drevo s UV

Chemolak lak S 1012 - vonkajší lak na drevo s UV

Belinka UV Plus - bezfarebný vonkajší lak na drevo* Zhotovil som dubový plot, zo suchých a ohobľovaných dosiek, ktoré som natrel BORI- lakom, základným aj vrchným. Po čase vplyvom počasia plot začal pracovať, černieť a lak opadávať. Čím ho môžem natrieť-napustiť,aby si zachoval svoju farbu a vzhľad?

Drevo mohlo zmeniť farbu z viacerých príčin a to najmä kvôli tomu, že ste nepoužili fungicídnu ochranu, ktorá obsahuje účinnú zložku voči zmodraniu dreva. Drevo ohobľujte / obrúste plot aspoň tak, aby sa doň mohla vpiť fungicídna ochrana a následne kvalitná lazúra. Lazúru naneste minimálne v dvoch vrstvách, no pre zachovanie kvality dreva najlepšie 3x.

Doporučený tovar:

Chemolux - ochranné napúšťadlo na drevo proti škodcom

Chemolux S Klasik - vodoodpudivá lazúra na drevo 


* Prosím o radu, čím by som mala natrieť nový plot z dreva 300m2, akou lazúrou, aby to bolo odolné voči počasiu a aby to nebolo finančne nákladné?

Cenovo výhodná lazúra na drevo je Lazurol Classic. Je to tenkovrstvá lazúra s prímesami voskov, ktorá preniká hlboko do dreva a tým ho chráni pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Pred sa samotným náterom je potrebné drevo ošetriť proti červom a hubám prostriedkom Lazurol Impregnačný základ. Toto je bezfarebná tekutina, ktorá drevo ochráni voči škodcom. Následne plot natrite Lazurolom Classic v 3 vrstvách. Spotrebujete cca 50-60 L

Doporučený tovar:

Lazurol impregnačný základ - ochrana dreva proti hubám a škodcom

Lazurol Classic - tenkovrstvá lazúra na drevo s prímesou voskov 


* Máme novú drevenicu a pod strechou sa nám na drevených trámoch začala tvoriť pleseň. Ktorý prostriedok by sme mali použiť a preventívne čo máme robiť, je pravda že z rozdielu teplôt sa tam asi kondenzuje voda, lebo pod strechou to nemáme zateplené .

Hubu je nutné mechanicky odstrániť. Ak je drevo natrené lakom, ktorý by zamedzil vsiaknutiu fungicídu, je potrebné lak odstrániť zbrúsením. Na drevo napadnuté hubou a plesňami je vhodný prostriedok Bochemit PLUS. Preventívne ochráni proti opakovanému napadnutiu drevokazným hmyzom, drevokaznými hubami alebo plesňami.

Vznik problému ste zadefinovala správne. Je to stret studenej a teplej steny, kde sa neustále kondenzuje voda a podporuje rast plesní. Je treba sa zamerať na podstatu problému.

Doporučený tovar:

Bochemit PLUS - ochrana napadnutého dreva 

 • Najpredávanejší
 • Black Friday
Odobrať
ADLER

ADLER PULLEX BODENÖL - Terasový olej na všetky dreviny

Rozpúšťadlový, pigmentovaný olej na vodorovné drevené plochy v exteriéri. Chráni drevo pred ušpinením a vlhkosťou, necháva ho… Viac
+39 variantov

od 16,36 € s DPH

17,21 €
 • Ušetríte 7%
 • skladom 3 varianty

  U vás v piatok

  • Black Friday
  Odobrať
  ADLER

  ADLER WINDOOR CARE-SET - Ošetrovacia sada na okná a dvere

  Ošetrovacia sada na okná a dvere s lazúrovacou alebo krycou povrchovou úpravou, ako aj záhradný nábytok - vyrobené z dreva,… Viac
  +1 variant

  23,21 € s DPH

  25,40 €
 • Ušetríte 9%
 • skladom

  U vás pozajtra

  Odobrať
  ADLER

  Adler Pullex Fenster Lasur - renovačná lazúra na eurookná, okná, dvere, okenice

  Renovačná lazúra so špeciálnymi pigmentami a UV filtrom zaručujúcimi dlhodobú ochranu voči poveternostným vplyvom. Vhodná je pre… Viac
  +22 variantov
  Odobrať
  ADLER

  ADLER PULLEX 3in1-LASUR - Olejová lazúra s impregnáciou a ochranou voči škodcom na drevenice

  Univerzálna ochranná olejová lazúra na drevo na báze rozpúšťadla pre ošetrenie dreva a drevených prvkov v exteriéri. Lazúra tvorí… Viac
  +50 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  ADLER

  ADLER PULLEX COLOR - Ochranná farba na drevo do exteriéru

  Rozpúšťadlová, hodvábne matná, krycia farba na drevo v exteriéri. Vďaka vysokému obsahu sušiny je šetrná k životnému prostrediu.… Viac
  +265 variantov
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  ADLER

  Adler Pullex Plus Lasur - UV ochranná lazúra na vonkajšie drevodomy a obloženie

  Univerzálna tenkovrstvá lazúra na drevo bez aromatických uhľovodíkov, vhodná na použitie v exteriéri. Nová kombinácia spojív,… Viac
  +54 variantov
  • Veľmi kvalitný
  Odobrať
  ADLER

  Adler Pullex Imprägnier Grund - impregnačná ochrana na drevo voči plesniam a hmyzu

  Poskytuje perfektný základ pre lazúry alebo farby na drevo Adler. Ochranný impregnačný prostriedok na drevo pre vonkajšie… Viac
  +5 variantov
  • Najpredávanejší
  Odobrať
  ADLER

  Adler Pullex Renovier Grund - polokrycí renovačný základný náter na zvetralý drevodom či okná

  Ochranná krycia impregnácia na drevo určená pre sanáciu silno zvetralých povrchových úprav v exteriéri. Okrem impregnovania aj… Viac
  +4 varianty
  Odobrať
  ADLER

  Adler Adlerol Terpentinölersatz - riedidlo na laky a lazúry na drevo

  Adlerol je vysoko kvalitné riedidlo na farby a laky na báze syntetickej živice - umožňuje optimálne prispôsobenie viskozity… Viac
  +3 varianty
  Odobrať
  ADLER

  Adler Pullex Silverwood - efektná lazúra do exteriéru vytvárajúca vzhľad starého dreva

  Ochranná impregnačná lazúra bez zápachu pre vytvorenie metalického efektu s obsahom biocídnych látok na ochranu dreva v exteriéri… Viac
  +15 variantov
  Odobrať
  ADLER

  Adler Top Care - ošetrovací prostriedok na okná a dvere

  Ošetrovací prostriedok pre lazúrovacie a krycie povrchové úpravy. Má vodoodpudivý účinok a poskytuje ochranu pred znečistením.… Viac
  +1 variant
  Odobrať
  ADLER

  ADLER PULLEX TOP LASUR - Tenkovrstvá lazúra na drevo

  Tenkovrstvá lazúra na drevo do exteriéru, ktorá reguluje vlhkosť, vykazuje dobrú schopnosť penetrácie do dreveného podkladu a je… Viac
  +59 variantov
  Michal Fojcík

  Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.