Inšpirácia

Čím natrieť drevo?

Čím natrieť drevo?
Čas 5 minút

 

Záhradný domček, záhradný nábytok, chaty, ploty, altánky, pergoly alebo drevenice. Toto všetko býva väčšinou vyrobené z dreva. Drevo má krásny vzhľad, len je potreba sa z času na čas o neho postarať, keďže aj časom stále pracuje. Čím natrieť?

čím natrieť

Ideálny náter je taký, čo ochráni pred poveternostnými vplyvmi a pred jeho praskaním a vysychaním a vydrží čo najdlhšie. Pravidlom býva, že tmavšie odtiene sa vyznačujú dlhšou životnosťou, ktorá môže byť v ideálnych podmienkach až desať rokov, nakoľko je ich ochrana dreva pred UV žiarením vyššia.

Na ochranu dreva nájdete mnoho náterových hmôt. Kedysi sa používali fermežové a syntetické farby. Dnes sa tento trend posunul výrazne ďalej a skôr ľudia uprednostňujú vodou riediteľné nátery. Rozdiel od fermeží a syntetických farieb je, že majú menší sklon ku kriedovateniu ( farba sa nelúpe a nepráši) a je oveľa viac paropriepustná. Veľkou výhodou je aj životnosť náterov. Výsledky skúšok pre tieto nátery sú také, že vodou riediteľné vydržia podstatne dlhšie. Pod niektoré nátery  je nevyhnutné použiť impregnáciu. Akú impregnáciu použiť?

 

Čím natrieť mäkké drevo, napr. smrek, jedľa, borovica, lipa?

Tu je najvhodnejšie zvoliť lazúru. Majú v sebe pigment, zvýraznia kresbu dreva a máte možnosť si vybrať, či už transparentný odtieň alebo v mnohých iných. Na dreve vytvárajú tenký film, čím zamedzia prenikaniu vlhkosti a vody do dreva. V prípade že  máte drevo zožltnuté alebo zošedivené vieme ako to odstrániť alebo predísť tomu.

Čím natrieť tvrdé drevo, napr. buk, javor, jelša, orech, gaštan?

Olej je vhodný na použitie náteru na tvrdé drevo, zvýši jeho odolnosť. Tu nevzniká na povrchu film, pretože olej sa vpíja do dreva a jeho typická povrchová štruktúra ostáva zachovaná, takže podstatne vôbec nezmení vzhľad dreva. Je vhodné použiť skôr tónovaný olej nakoľko tento narozdiel od transparentného poskytuje drevu UV ochranu. Oleje zabraňujú vsakovaniu vody do dreva a množeniu drevokazných húb. Jedinou nevýhodou je potrebná častá starostlivosť o takéto drevo a to natrieť olejom aspoň raz ročne. Olej tiež nezabráni zmenám farby a jeho vyblednutiu, tým drevo časom získa sivostriebornú farbu.

Lak v exteriéri? Radšej nie.

Lak vytvára na povrchu dreva stabilnú vrstvu, ktorá má odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale ak pri práci a vysychaní dreva vznikne na laku puklina dostane sa do dreva voda. Potom môže napučať a roztrhnúť sa. Lazúra aj olej sú difúzne otvorené a nepresiakajú. Preto je lak vhodnejší skôr do interiéru.

čím natrieť

Čím natierať drevenicu, chatku?

Drevenici alebo chatke najviac prospeje tenkovrstvová lazúra s obsahom oleja, ktorá nemení vlastnosti dreva. Tento náter môžete použiť aj na nové drevo aj na renovačný náter pri staršej drevenici. Olej má fungicídne účinky, vpije sa do dreva, čím vznútra chráni pred pôsobením húb a rias. Lazúra penetruje do hĺbky a zanechá na povrchu film, čím zafixuje olej vo vnútri. Lazúra účinne chráni pred starnutím dreva, pred vlhkosťou, UV žiarením a poveternostnými vplyvmi, čím zaručí dlhodobú ochranu drevenice. Zaručí vodoodpudivosť dreva. Zvýrazní kresbu dreva a jeho prirodzenú štruktúru. Neolupuje sa a nepraská. Typ na takúto lazúru je DREVOLUX DECOR, čo je tenkovrstvová olejová lazúra, ktorá sa vyznačuje zvýšenou poveternostnou odolnosťou, ktorá je dostiahnutá použitím silikonizovaného spojiva s prídavkom voskov a prírodného oleja.

čím natrieť drevenicu alebo chatku

Čím natrieť záhradný nábytok?

Tu záleží aj od toho, čím bol nábytok už pred tým natretý. Pokiaľ ide o nábytok, ktorý nemá na sebe žiadny náter ideálne je použiť olej. Je to najekologickejšia alternatíva, drevo pod ním môže dýchať a zachováva si svoje prirodzené vlastnosti a nevytvára na povrchu vrstvu, ktorá by sa mohla odlupovať. Pokiaľ máte nasiakavé drevo, budete musieť olej naniesť vo viacerých vrstvách ako keď pracujete s tvrdším drevom. Olej sa vsiakava do povrchu, preto ak saje veľmi, tak sa vám výsledný efekt nepodarí dosiahnuť jedným náterom. V prípade, že nechcete olej môžete použiť aj kombináciu impregnácie a lazúry.

Čo s teakovým drevom? Starostlivosť o takýto nábytok je kapitolou samo o sebe. Ak sa vám páči prirodzená patina, nechajte drevo úplne bez údržby. Medová farba sa tak postupom času zmení na striebornú. Ak však chcete zachovať medovú farbu nábytku, musíte sa o nábytok starať a použiť na neho vhodný náter. Jednoduchšiu prácu budete mať s modernými prípravkami, ktoré drevo dlhodobo ochránia a zvýraznia jeho kresbu. Náš typ na olej ideálny na záhradný nábytok či už z mäkkého alebo teakového dreva je Drevolux olej na drevo - impregnačný olej.

 

čím natrieť záhradný nábytok

Čím natrieť pergolu a altánok?

Altánok alebo pergola môže byť tiež poznačená časom. Preto je vhodné na ňu použiť lazúru, ktorá ochráni pred poveternostnými vplyvmi, starnutím dreva, odďaľuje následky pôsobenia vlhkosti a UV žiarenia. Pekne zvýrazní drevo a zanechá jeho štruktúru. Na náter pergoly alebo altánku odporúčame Drevolux Aqua Decor, čo je vodouriediteľná lazúra s olejom a voskom pre dlhodobú ochranu dreva. Má navyše v sebe vosk, ktorý zafixuje v dreve olej a lazúru. Povrch ošetreného dreva je hodvábne matný, príjemný na dotyk a vodoodpudivý. 

čím natrieť pergolu alebo altánok

Zhrnutie: 5 krokov ku krásnemu náteru

  • Poraďte sa s odborníkmi. Napíšte alebo zavolajte nám.
  • Zvoľte správny náter, ktorý zodpovedá vašim predstavám, rozpočtu a zabezpečí celkovú ochranu dreva.
  • Drevo dôkladne ošetrite zvoleným náterom.
  • Náter pravidelne kontrolujte a ošetrujte podľa potreby.

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.