Postupy

Patina na steny ľahký návod pre efekt zašlej steny - maliarske techniky

Patina na steny ľahký návod pre efekt zašlej steny - maliarske techniky

Obľúbenou maliarskou technikou je patina na steny. Vyhľadávajú ju nie len architekti a interiéroví dizajnéri. Na mnohých z nás dokáže tento efekt pôsobiť neupravene, nakoľko je inšpirovaný starým štýlom. V tom však spočíva hlavná myšlienka tohto efektu. Jednoducho si ju viete vytvoriť aj v pohodlí vášho domova bez zbytočne vysokých nákladov.

Maľovanie môže byť náročné a niekedy drahé. Pokiaľ sa rozhodnete, že nechcete platiť drahého profesionála a tiež sa bojíte, že výsledok môže byť katastrofálny, lebo nemáte žiadne skúsenosti? Máme pre vás spôsob ako využiť toho, že neviete maľovať a docielite originálny vzhľad. 

Dekoračné farby vytvárajú lacnejšiu alternatívu iných materiálov, ako môže byť obklad, tapeta, ktorých cena nie je niekedy adekvátna ku kvalite a výzoru. Väčšina z nás sa chce odlíšiť od klasicky bielych stien a od stereotypu, ktorý majú iný ľudia vo svojich domácnostiach. Každý sa chce odlíšiť buď luxusom alebo originalitou. Patina na steny je presne taká - odlišná.

Obľúbenou maliarskou technikou je patina na steny. Vyhľadávajú ju nie len architekti a interiéroví dizajnéri. Na mnohých z nás dokáže tento efekt pôsobiť neupravene, nakoľko je inšpirovaný starým štýlom. V tom však spočíva hlavná myšlienka tohto efektu.  Jednoducho si ju viete vytvoriť aj v pohodlí vášho domova bez zbytočne vysokých nákladov. 

 

 

patina na steny

Čo na to budete potrebovať?

patina na steny

Jednoduchý pracovný postup aj pre domácich maliarov

1. Samozrejme celý povrch musí byť dokonale pripravený na náter. Preto je dôležité zbaviť ho prachu, nečistoty, prípadné praskliny zatmeliť. Pred tým ako začnete prečítajte si návod na obale farby. Celý povrch steny rovnomerne natrieme Taikou Pearl Paint odtieň 2027. Necháme ju uschnúť. Vyvarujte sa najčastejších chýb pri natieraní interiérových farieb, o ktorých sme už písali.  

patina na steny postup

2. Do vaničky na farbu si vylejeme farbu Feeling Effect Finish v odtieni N499. Na rozotieranie tejto farby použijeme špongiu. Špongiu najprv namočíme do vody, aby nám nenasala priveľa farby a potom ju budeme odtláčať na stenu. Postupne špongiou nanášame farbu. 

patina na steny jednoduchý postup
patina na steny u vás doma

3. Podľa potreby čistou špongiou umytou vo vode budeme farbu rozotierať. Nie však ťahmi ale pritláčaním špongie o stenu. Patina na steny sa nám vytvorila. 

4. Na záver budeme nanášať farbu Taika Stardust, čo je dekoračná farba s trblietavým efektom. Pokiaľ chcete mať viac industrálny vzhľad steny nemusíte ju nanášať. Ak chcete stene dodať lesk a jas použite túto farbu, ktorú nanesieme vačekom na zaschnutý povrch. 

Detailný pohľad na štruktúru steny.

Celú ponuku dekoračných farieb si môžete pozrieť na našom eshope. 

Prečítajte si aj naše ďalšie články s rôznymi maliarskymi technikami a dozviete sa viac. 

V prípade ak vás táto technika zaujala a máte ďalšie otázky ako na to, kontaktujte nás či už mailom na objednavky@efarby.sk alebo telefonicky na čísle 041/202 88 92.

 

Odobrať
Tikkurila

TAIKA PEARL PAINT - Farba s metalickým perleťovým efektom (zákazkové miešanie)

Vodouriediteľná akrylová farba s metalickým pololesklým perleťovým efektom. Vhodná je pre náter nábytku, interiérových drevených,… Viac
+81 variantov
Odobrať
Tikkurila

TAIKA STARDUST - Glazúra s ligotavým efektom

Priehľadná glazúra s ligotavým efektom, ktorá sa používa na vytváranie vzorov na stenách ošetrených interiérovými farbami.… Viac
+2 varianty
Odobrať
ANZA

ANZA WASH-DOWN SPONGE - Čistiaca špongia

Špongia špeciálne navrhnutá na čistenie stien. Špongia má vysokú saciu schopnosť. Viac
+1 variant
Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.