Recenzie

Ako som natieral staršiu smaltovú vaňu

Ako som natieral staršiu smaltovú vaňu

Keď sme pred rokmi kúpili v centre trojizbák, bol skoro v pôvodnom stave. Staré rozvody, okná, omietky, podlahy. Kúpelňa bola umakartová, miestami už prehnívala. Keď som stál vo vani a sprchoval som sa, tak mi 10cm skrutka, ktorá pripevňovala z druhej strany umakartu hornú skrinku kuchynskej linky, trčala priamo pri hlave. Hovorili sme tomu " veľmi nebezpečné sprchovanie" :)

Na tento projekt budete potrebovať

Farby na vane Nakupovať

Keď sme pred rokmi kúpili v centre trojizbák, bol skoro v pôvodnom stave. Staré rozvody, okná, omietky, podlahy. Kúpelňa bola umakartová, miestami už prehnívala.

Keď som stál vo vani a sprchoval som sa, tak mi 10cm skrutka, ktorá pripevňovala z druhej strany umakartu hornú skrinku kuchynskej linky, trčala priamo pri hlave. Hovorili sme tomu " veľmi nebezpečné sprchovanie" :)

Plán rekonštrukcie bol nekompromisný. Kúpelňa príde na rad po 2-3 rokoch. Do tejto doby som nám dvom však život potreboval spríjemniť. Vyskúšal som teda natrieť starú obitú a nechutnú vaňu epoxidovým náterom. To ako som to spravil a aj to či sa mi to podarilo a koľko náter na vani vydržal vám popíšem nižšie v 7 bochoch.

Idem na to:

1. Nákup materiálu: Keď už natiahnem monterky, chcem mať všetko potrebné k práci pripravené. Preto som si spravil nasledovný zoznam.

nater-smaltovej-vane-6

Na jednu 160cm vaňu budem potrebovať:  1 balenie epoxidovej farby, štetec, valček na epoxid, vaničku na otieranie farby, maskovaciu pásku, polyesterový tmel, špachtlu na tmel, brúsny papier č.380, lieh na odmasťovanie, miešatko (kus drievka) respirátor (zistil som, že najlepšie je oviazať si nos a ústa uterákom.)

 

2. Ako prvé som zhodnocoval, či pôvodný náter na vani dobre drží. Nikto ju predo mnou nenatieral, tak až na pár odrenín to bolo ok. Odreniny som vytmelil polyesterovým tmelom na kov. Zvolil som dokončovací, super jemný. Ten som  nanášal plastovou špachtlou v tenkej vrstve. Tmel bol suchý po cca 3 hodínách, tak som ho prebrúsil do jemna.

3. Nasledovalo smirgľovanie a odmasťovanie vane. Brúsny papier som namočil do lavóra s čistou vodou a brúsim až kým farba na vani nie je matná. Brúsením som dal dole všetku mastnotu, ale aj vodný kameň, ktorý sa na vani za tie roky usadil. Opláchnem brúsny prach sprchou a utieram suchou handrou. Na čistú handru nalejem denaturovaný lieh a tým celú vaňu riadne doodmasťujem. Lieh v interiéri nezapácha narozdiel od riedidiel a technického benzínu.

nater-smaltovej-vane-4

4. Hľadám začiatok papierovej pásky. Keď ho nájdem, páskou olepím všetko, čo nechcem natierať. Hlavne to, čoho by som sa mohol pri práci dotknúť valcom alebo štetcom. Čiže stenu tesne nad vaňou ale aj odtok. Odtok som zalepil páskou celý a neskôr si pásku orežem dookola rezátkom. Dokonale tak ochránim plastový výtok pred vymaľovaním.

5. Epoxidová farba sa dodáva spojená spolu s druhou zložkou, tzv. tvrdidlom. Tá je pripojená k farbe plastovou manžetou. Rýchlo ju oddeľujem, otváram obe pixle.

nater-smaltovej-vane-5

Farbu treba nanášať v dvoch vrstvách. Kedže nespotrebované expoxidové farby po 2 hodínách tuhnú, znehodnocujú sa, tak si do plastovej misky od CarteD'OR odlievam z oboch zložiek polovicu a farbu zamiešam. V epoxidoch vzniká zmiešaním zložiek chcemická reakcia. Preto je potrebné nechať farbu 15 min odstáť, tým získa ideálne vlastnosti pre náter.

Po tejto chvíľke som začal natierať členité časti štetcom. Hlavne tie okolo steny, rohy vane. Na veľké plochy vane som použil valček. Tým to šlo skutočne rýchlo a prvá vrstva bola raz dva za mnou.

nater-smaltovej-vane-3

Poviem Vám, že epoxid zrovna po konvalinkách nevonia. Ideálne je, ak máte v kúpeľni otvorené okno alebo aspoň účinný odsávač. Ja som nemal ani jedno ani druhé, tak som každú chvíľku vybiehal von nadýchať sa čerstvého vzduchu.

6. Druhá vrstva sa nanáša po 24 hodinách. Predtým som si však prvý náter znova jemne prebrúsil. Docielil som tým krajší finálny vzhľad náteru.

Nasadil som si na nos zrolovaný uterák a znovu som si do misky nalial obe zložky farby. Premiešal a počkal som 15 min. Natrel som ju rovnakým postupom ako pri prvej vrstve.

Maximálna tvrdosť náteru sa dosiahne po 24 hodinách. Čiže po tejto dobe som zlepil všetky pásky a na moje prekvapenie vaňa pôsobila ako nová - čistučko biela.

nater-smaltovej-vane

Vodu som do nej napustil až večer, čiže na tretí deň od začatia práce.

 

7. Ohliadnutie sa späť po 5 rokoch:

Reálne sme ju v domácnosti používali dvaja cca 2,5 roka. Potom odišla do umakartového raja :) Náter si za tú dobu prešiel zaťažkávajúcou skúškou. Umývanie bežným saponátom, pády kovovej sprchovej hlavice a kúpanie psíka po každom venčení s ostrými pazúrmi. Môžem povedať, že náter nejavil žiadne známky poškodenia ani zmeny farby.

Osobne sme s ním boli nadmieru spokojný. Sme radi, že sme si na pár rokov vytvorili o čosi krajší domov a nestálo nás to viac ako 50€.

 

 

Odobrať
BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s.

EPOLEX S2321 -Epoxidová farba na vane

Špeciálna dvojzložková farba určená na renováciu smaltových vaní a vaničiek sprchových kútov. Vytvára odolný náter s dlhou… Viac
+1 variant
  • Veľmi kvalitný
Odobrať
ANZA

ANZA PLATINUM FLAT BRUSH - Plochý štetec s najvyššou kvalitou

Štetec so syntetickými vláknam navrhnutý pre najvyššiu kvalitu náteru, ktorý poskytuje vynikajúce krytie. Je zložený zo… Viac
+3 varianty

od 11,38 € s DPH

skladom všetky varianty

U vás v pondelok

Odobrať
ELASTIK

S 6300 - Riedidlo pre riedenie epoxidových farieb

Riedidlo určené na riedenie epoxidových dvojzložkových náterových látok. Viac
+1 variant

4,04 € s DPH

skladom všetky varianty

U vás v pondelok

Odobrať
ELASTIK

ELASTIK - Denaturovaný technický lieh

Technický lieh je roztok alkoholu, denaturačných činidiel a vody. Výrobok je určený do liehových varičov, na svietenie, na… Viac
+1 variant

6,18 € s DPH

skladom všetky varianty

U vás v pondelok

Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.