Renovácia starej brány
Renovácia starej brány môže byť naozaj ťažký oriešok, ak je brána moc hrdzavá. Prvý náter, ktorý použijeme bude odhrdzovač. Brúsenie flexou síce môže hrdzu vybrúsiť, avšak odrdzovačom ušetríte čas pri ťažko dostupných miestach na bráne, do ktorých odhrdzovač zatečie. Navyše vo viacerých náteroch, nie len hrdzu odstráni, ale aj pôsobí ako prevencia pred vznikom ďalšej.
Na tento projekt budete potrebovať
Prístupová brána do vášho príbytku je vystavená slnku, mrazu, vetru, dažďu a všetkým poveternostným podmienkam musí odolávať. Preto sa raz za čas ani my nevyhneme tomu, aby prebehla renovácia a brána nám mohla slúžiť ešte ďalšie roky, pre ďalšie generácie. My sme sa tiež rozhodli podstúpiť túto novú výzvu. Renovácia starej brány dopadla na výbornú.
V prvom rade musíme zhodnotiť či aj tá naša stará brána má ešte dobrú konštrukciu na to, aby sme ju mohli zrenovovať.
Renovácia starej brány by sa nemala vykonávať v zlom počasí, je to pre náter naozaj kľúčové. Ak hlásia výdatné dažde alebo prehánky, naozaj to nie je správna doba. My sme mali šťastie vybrali sme si krásny slnečný deň. Vietor žiadny, ten vie urobiť taktiež veľké škody, nakoľko by nám mohol všetok prach a špinu nafúkať na čerstvo natretú bránu a s robotou by sme mohli začať odznova. Zrenovovať bránu sa môže zdať byť jednoduchá úloha, avšak je dôležité aby sme mali správny pracovný postup.
Čo sme potrebovali k práci?
KONTROLNÝ ZOZNAM
Materiál
► voda |
Náradie ► uhlová brúska - flexka ► brúsny drôtený kotúč na kov ► štetec ► špachtľa ► maskovacia páska ► zakryvacia fólia ► podpery - kozy Ochranné |
Príprava
Keď máme všetko pripravené môžeme začať s renováciou starej brány. My sme si krídlo brány zložili z pántov a vyložili na kozy. Ak máte letný horúci deň je potreba bránu natierať v tieni, aby sme farbu nespálili. Pri veľkej bráne neodporúčam nabehnúť so šmirgľom a drôteným kartáčom, pretože by ste stratili naozaj veľa času. Nikdy sa nesnažte olúpujúcu sa starú farbu a hrdzu skryť pod nový náter, pretože si to znovu môžete zopakovať odznova o rok, keď sa začne aj nový náter so starým odlupovať.
Začali sme brúsiť s flexkou. Je potreba bránu poriadne očistiť od odlúpujúcej sa farby a hrdze. K tejto práci nezabudnite použiť ochranné okuliare a respirátor, pretože z brúsenia vzniká naozaj veľa prachu. Po brúsení budete vyzerať ako po dovolenke na Havai, teda v tom prípade ak starý náter bol hnedý, ako v našom prípade. Predpokladám, že ak máte bránu naozaj zanedbanú ako to bolo v našom prípade (viď foto), budete potrebovať viac brúsnych drôtených kotúčov, pretože my sme zodrali dva.
Keďže brána bola veľmi zanedbaná a mali sme málo drôtených kotúčov na brúsku, z jednej časti brány sme starý náter dávali dole pomocou odstraňovaču starých náterov Natrima. Funguje tak, že ho natriete na starý náter a potom ho po hodine, špachtľou olúpete. Túto reakciu zastavíte riedidlom C 6000.
Keď máme všetko dôkladne obrúsené, starý náter je preč, prach utrieme handrou a saponátom. Potom maskovacou páskou zalepíme kľučky a malé detaily brány, ktoré natierať nechceme. Na zem rozložíme zakrývaciu fóliu. Farby na kov idú naozaj ťažko dole, preto ak si niečo zakvapkáte, tak sa na to budete musieť pozerať naozaj veľmi dlho.
Odhrdzovač? Dobrá voľba
Renovácia starej brány môže byť naozaj ťažký oriešok, ak je brána moc hrdzavá. Prvý náter, ktorý použijeme bude odhrdzovač. Brúsenie flexou síce môže hrdzu vybrúsiť, avšak odrdzovačom ušetríte čas pri ťažko dostupných miestach na bráne, do ktorých odhrdzovač zatečie. Navyše vo viacerých náteroch, nie len hrdzu odstráni, ale aj pôsobí ako prevencia pred vznikom ďalšej. Nanášali sme ho štetcom. Nechali sme ho dôkladne zaschnúť asi pol hodiny. Vo vlhkom prostredí môže schnúť aj dlhšie. Pôsobí taktiež ako odmasťovač, takže nepotrebujete technický benzín.
A hor sa do farby
Na renováciu starej brány je najvhodnejšie použiť farbu syntetickú, pretože sme nemali tušenie aká farba bola použitá predtým. Najlepšie riediteľná ľahkými benzínovými riedidlami. Zabránite tak tomu, aby nový náter rozpustil ten starý. Farbu môžeme trošku zriediť riedidlom c 6006 do požadovanej konzistencie. Pozor aby farba nebola moc tekutá.
V našom prípade nepoužívame základy náter a vrchný náter, pretože sme použili náter FARBA PRIMALEX 3V1 - farba aj na čerstvý pozink - multifunkčná základná i vrchná farba s čím sme si uľahčili robotu a ušetrili čas. Po otvorení ju riadne premiešajte.
Na tento náter sme použili štetec s plochým štetcom, pretože sme nemali po ruke okrúhly. Ten by bolo vhodnejšie použiť pretože sa ľahšie dostanete do všetkých miest brány a nebudete ho musieť tak často namáčať.
Nanášali sme ju v 2 vrstvách, ak máte viac času a energie ako my môžete natrieť aj 3 vrstvy, predĺžite tak životnosť náteru. Medzi jednotlivými vrstvami je potreba počkať 6-7 hodín, kým farba dôkladne zaschne.
Tadááá. Gratulujeme, ak dodržíte pracovný postup, nič nezafúľate, tak máte krásnu novo natretú bránu. Takto vyzerá renovácia starej brány u nás. Skoro ako nová :)
Zhrnutie
Farba Primalex 3v1 - farba aj na čerstvý pozink je naozaj skvelá. Keďže je 3v1 ušetríte kopec času, keďže inak by ste museli natierať aj základný aj vrchný náter v 2 vrstvách. Farba Primalex Jednovrstvová farba 3v1 zaručuje minimum trhlín vďaka vyššej pružnosti náteru aj výnimočnú mechanickú odolnosť (testovanie potvrdilo, že je až dvojnásobne odolnejší v porovnaní s konkurenčnými výrobkami).
S odhrdžovačom je renovácia, obnova alebo údržba taktiež veľmi jednoduchá, nie len že nemusíte použiť odmastňovač, ale aj po tomto nátere sa hrdza odstráni. Ak vyslovene nemáte radi brúsenie s flexou a kopec prachu okolo, môžete použiť odstraňovač starých náterov Natrima,s ktorým len jednoducho farbu špachtľou olúpete.
Ak máte starú bránu, ktorá je hrdzavá alebo odlupuje sa z nej farba, je najvyšší čas ju zrenovovať. Pri výbere správnej farby vám poradia naši odborníci. Taktiež vám poradíme zvoliť najvhodnejší pracovný postup.
Ak máte bránu z čerstvého pozinku, dávajte pozor, lebo sa vám môže stať toto: https://1url.cz/rMS8O
Navštívte náš e-shop s farbami: efarby.sk