Postupy

Natieranie plastov pohodlne ako na to a akú farbu použiť?

Natieranie plastov pohodlne ako na to a akú farbu použiť?
Čas 4 minúty
Náročnosť Začiatočník


Ak dodáte jednoduchému plastu farby oživí ho to. Nový šat ho uvedie späť do života a nemusíte sa báť toho o čo ide a ako často sa to používa, že farba na tomto predmete držať nebude. Môže ísť o jednoduché dekoračné predmety, ale aj plastové okná, spotrebiče a podobne. Výsledok vás môže prekvapiť, hlavne vtedy, keď váš obľúbený plastový predmet bol zlomok od hodenia do koša. Natieranie plastov je jednoduché. Máme pre vás postup ako zaručiť, aby farba na plaste vydržala.

natieranie plastov jednoducho

Ako natierať plasty?

Takéto natieranie plastov môže byť citlivou témou, nakoľko väčšina farieb na plastoch nedrží. My však máme kvalitné riešenie. Farbu, ktorá je akrylová, takže nezapácha a nemusíte sa báť, že striekanie v interiéri spôsobí zápach, ktorý tak skoro nevyvetráte. 

Najdôležitejším bodom je vždy príprava. Tá tvorí niekedy až 70% úspechu a životnosti farby. Aj keď sa vám môže zdať, že plast je čistý v skutočnosti, keď plast starne naberá na seba nánosy mastnoty a nečistôt. Tu môže nastať problém s priľnavosťou farby. Preto je dôležité pred natieraním plastu ho očistiť napríklad koncentrovaným saponátom, liehom alebo technickým benzínom

natieranie plastov kvetináč

Priľnavosť na plastových povrchoch býva zlá z toho dôvodu, že povrch plastu je zvyčajne hladký. Preto je vhodné ho prebrúsiť, aby zdrsnel a tak sa farba na povrch lepšie prichytila. Je dôležité si v tomto bode vybrať správny typ brúsneho papiera. Odporúčame brúsenie za mokra s plátom zrnitosť P800, tak predídete tomu, že klasický brúsny papier na drevo sa vám bude páliť a papier s vyššou zrnitosťou môže zanechať na plaste ryhy a rýchlo sa zanesie. Dbajte na to aby povrch bol prebrúsený rovnomerne. 

Aby sme ešte viac zlepšili priľnavosť povrchu použijeme handričku na odstránenie prachových častíc, ktoré vznikli pri brúsení. Vhodné je povrch odmastiť na to slúži lieh denaturovaný, lieh vzduchol, prípadne vybrať inú alternatínu odmastenia na inej báze napríklad technický benzín. Ten zaručí, že povrch bude dokonale odmastený a farba sa tak prichytí oveľa lepšie. 

natieranie plastov kvetináč s Maston One

Najlepšia farba na plasty?

Potom môžeme prejsť k samotnej aplikácií základu na plasty. Ten zabezpečí dokonalú priľnavosť finálneho náteru. Na natieranie plastov použite Maston základ na plasty. Je určený priamo na tvrdé plasty. Ak idete natierať mäkké plasty napríklad polystyrén zvoľte základ na polystyrén. Maston základ na plasty funguje na princípe vytvorenia neviditeľnej štruktúry na povrchu plastu. Táto štruktúra vzniká spojovacími prísadami pridanými do spreja a tie podporia priľnavosť vrchnej farby. Ak je povrch pripravený môžeme prejsť k jeho striekaniu Mastonom základom na plasty. Najskôr si vyskúšame jeho vhodnosť na menšom neviditeľnom mieste, napríklad na dne kvetináča a potom aplikujeme na celok. 

Sprej držíme vo zvislej polohe a striekame na povrch zo vzdialenosti 25cm. Tento základ môžeme aplikovať na plasty s rôznymi účelmi použitia - kvetináče, nárazník auta, záhradná stolička a podobne. Nastriekame dve vrstvy základu na plasty. Vždy začíname tenkou vrstvou. Pred nanesením
ďalšej vrstvy nechajte povrch zaschnúť 3 - 5 minút alebo dosucha. 

Urobte zo starých vecí nové

Po uschnutí základu na plasty aplikujeme vrchný finálny náter Maston One akrylová farba. Opäť nastriekame dve vrstvy a necháme niekoľko hodín schnúť. Výsledok je skvelý. Staré nepotrebné veci dostanú nový dych. Máte skoro nový designový kúsok pre váš domov. Známky času a používania , ktoré sa nahromadili jednoduchým prefarbením do vašej obľúbenej farby zmizli. 

Ako natierať plasty?

 

Check List:

Postup:

  1. Po tom ako povrch prebrúsime a odmastíme aplikujeme Maston Plastic Primer. 
Ako natierať plasty?  Máme postup

2. Po tom ako prvá vrstva Maston Plastic Primer zaschne, môžeme aplikovať Maston One akrylovú farbu v spreji.

postup ako natierať plasty

3. Aplikujeme opäť dva nástreky Maston One

návod ako natierať plasty

Ďakujeme za zdieľanie článku na sociálnych sieťach.

Prečítajte si aj naše ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujať a určite v nich nájdete mnoho ďalších hodnotných informácií:

Použite farby v spreji: Renovácia stoličky, ktorú zvládne naozaj každý

Ako na striekanie auta?Jednoduchým použitím farby v spreji z pohodlia domova

Farba v spreji Maston One: robí pre vás striekanie ľahšie

Ako oživiť starú krhlu 

Maston One môžete teraz výhodne kúpiť na našej stránke efarby.sk a dostanete k  objednávke aj darček – praktický štetec ZADARMO. Objednajte si z pohodlia domova a farba bude nasledujúci deň u vás.

Ak sa potrebujete poradiť individuálne resp. výhodne kúpiť farbu Maston One, využite zákaznícku linku nášho internetového obchodu: 041/202 88 92 alebo nám napíšte na objednávky@efarby.sk. Tešíme sa na vás

Sme efarby.sk | Internetoví špecialisti na farby pre priemysel aj hoby segment.

 

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.