Inšpirácia

Farba na kov, chyby pri natieraní a správny výber farby?

Farba na kov, chyby pri natieraní a správny výber farby?

Kov sa okolo nás nachádza všade v každej domácnosti máme materiály ako železo, oceľ, zinok, meď a iné kovy. V každom dome máme ploty, schody, dvere, okná a aj nábytok, ktorý obsahuje kovové prvky. Často sa stáva že kvôli poveternostným vplyvom zle ošetrený kov alebo neošetrený stráca svoj pôvodný vzhľad. S kvalitným ošetrením tomuto zhoršeniu môžete zabrániť prípadne atmosferické vplyvy zmierniť a tak predĺžiť životnosť kovu. Dlhodobé ošetrenie sa dosiahne len pomocou správne zvoleného náteru a samozrejme príprave k natieraniu. Pripravili sme pre vás tipy, ako natierať kov a akým chybám sa vyvarovať. Aká je správna farba na kov?

Farba na kov je zákazníkmi väčšinou vyberaná, na základe zloženia, rýchlosti schnutia, techniky nanášania a jej konečného vzhľadu natieraného povrchu. Farby musia zabezpečiť nie len antikoróznu ochranu kovu, hlavne ak sa nachádza v exteriéri. Pozor na to naši zákazníci si často myslia, že keď je farba antikorózna môžete ju natrieť na už skorodovaný povrch. Takto zvolený postup je úplne nevhodný. Antikorózna farba hrdzu nezničí a časom vám spod náteru opäť začne kvitnúť. Preto najskôr povrch odhrzite odhdrzovačom alebo hrdzu vybrúste. Dôležitý je aj dekoračný efekt, čiže finálny vzhľad náteru. Rovnako aj mechanická odolnosť náteru. Nezabudnite si aj starostlivo prečítať etiketu, kde sú dôležité informácie ako aj, čím sa má farba riediť a pomer riedenia.

farba na kov

Farba na kov a ako si správe vybrať?

 • vždy berte do úvahy podmienky, ktorým bude povrch vystavený - slnko, mráz, dážď, či je v tieni, orientácia
 • ak budete natierať viac vrstiev - vždy sa odporúčajú aspoň dve, náter použite vždy od toho istého výrobcu
 • ak máte farbu rovnakého výrobcu ale rozličné typy farby nezmiešavajte ich dokopy
 • nie každá farba sa riedi
 • náter rieďte vhodným riedidlom
 • pred natieraním vyskúšajte na malom kúsku starého náteru kúsok natrieť, aby ste zistili či nový náter nerozpúšťa starý alebo ho nezmäkčuje
 • pri hliníkových povrchoch je potreba pred natieraním taktiež vykonávať skúšku na malom kúsku povrchu a zistiť či má náter dostatočnú priľnavosť
 • ak natierate veľkú plochu natierajte ju celú naraz, nerobte veľké prestávky
 • ak je možné natierané predmety nechávajte zaschnúť v horizontálnej polohe
 • predmety, ktoré sú napevno uchytené je potreba natierať zvrchu nahor a zozadu von
 • medzi prvou a druhou vrstvou vždy počkajte určitý časový interval, ktorý je vždy uvedený v návode k farbe
 • pre ešte krajší vzhľad povrchu medzi vrstvami povrch jemne prebrúste
 • pred nanášaním a občas aj počas nanášania podľa potreby farbu premiešajte
 • náradie je potreba ihneď po použití vyčistiť buď vodou alebo riedidlom
 • ak vám nejaká farba ostane, prelejte ju do menšej a tu dôkladne uzavrite
 • farbu vhodne skladujte, najmä pri vodou riediteľných náteroch je potreba dbať na to aby farba nezamrzla

 

chyby pri natieraní kovu

Aké chyby vznikajú pri natieraní kovov?

 1. hrdza - skorodované časti je potreba vybrúsiť alebo ich natrieť odhrzovačom, potom použiť základný náter
 2. priľnavosť, lúpanie - farba sa nám odlupuje, to znamená, že sme farbu nanášali na zle vyčistený povrch. Mohol byť zaprášený alebo inak znečistený. Neodmastnili sme povrch saponátom ani sme nepoužili odmasťovač. Dostatočne sme neodstránil starý náter a s novým išiel dole. Tu stačilo povrch prebrúsiť. Prípadne sme natierali farbu keď bol povrch vlhký napríklad pri rannej rose. Taktiež sa môže stať, že zvolený náter nie je vhodný na daný typ povrchu a nemá k nemu priľnavosť.
 3. stopy po štetci a zle rozotretá farba, stekance - použili ste nadbytok farby alebo priveľa riedidla, prípadne teplota pri natieraní bola príliš vysoká
 4. mäkká finálna vrstva - Vzniká, ak sa jednotlivé vrstvy naniesli príliš rýchlo za sebou a jednotlivé vrstvy nestihli zaschnúť alebo vrstvy boli príliš hrubé
 5. farba nekryje - Náter bol nanesený v príliš tenkej vrstve alebo bol príliš zriedený.
 6. dlhá doba schnutia, matný vzhľad - Vzniká ak použite nie vhodné riedidlo alebo náter nanášate pri príliš vysokej alebo príliš nízkej teplote.
 7. zrazeniny - Nepoužili sme vhodné riedidlá.
 8. náter neuschol - Ak sme použili chemický odstraňovač farby a neopláchli sme ho, vzniká reakcia, pri ktorej sa stále farba odstraňuje. Vlhkosť je príliš vysoká alebo nízka. Náter bol nanesený len v jednej hrubej vrstve.
 9. popraskaný náter - Náter bol natretý neriedený v jednej hrubej vrstve. Ak náter popraská po uschnutí a použili sme farbu na báze vody nanášali sme ju pri príliš nízkej teplote.
 10. Hrbolce na povrchu - nepoužili sme základný náter a povrch sme pred natieraním neprebrúsili dostatočne.

farba na kov strecha

Budeme natierať čerstvý pozink alebo železo?

čerstvý pozink - Ak plánujete natierať pozinkované materiály mali by byť aspoň šesť mesiacov vystavené poveternostným vplyvom až potom natierané. Ak však nechcete čakať v ponuke sú aj farby vhodné na čerstvý pozink.

železo - Ak si zvolíte náter antikorózny s vysokým obsahom zinku môžete s ním natierať aj železné kovy, pričom ich je potreba následne pretrieť vrchnou krycou farbou pre dekoračný efekt.

farba na kov plot

Vodouriediteľné alebo syntetické nátery?

Vodouriediteľné farby sú kvalitne približne rovnaké u všetkých výrobcov. Líšia sa len paletou odtieňov. Pod univerzálne vodouriediteľné nátery, ktoré sú okrem kovu určené aj na iné povrchy, odporúčame použiť aj základ na kovy. Na ich aplikáciu použite štetec so syntetickými vláknami.

Ak požadujete jednoduchý náter, s ktorým sa dobre pracuje, rýchlo schne a majú veľmi malý podiel rozpúšťadiel a riedia sa vodou, nesmrdia. Väčšinou obsahujú zdravotne nezávadné antikorózne pigmenty. K ich úplnému vytvrdnutiu dochádza po 8 hodinách. Sú elastické a hodia sa na zaťažované plohy - strechy, odkvapy, ploty. Napísali sme vám článok aj o tom ako správne natierať strechu alebo plot.

Náradie jednoducho umyjete vodou po použití. Ich nevýhodou je potreba odmastenia podkladu a to naozaj starostlivo, aby vám tam farba potom o to dlhšie vydržala.

Syntetické farby sa riedia riedidlom a tiež môžu byť univerzálne, prípadne priamo určené na kovy, pod tieto nepotrebujeme základný náter. Syntetické farby majú vyšší lesk ako vodouriediteľné a vďaka tomu, že sa riedia riedidlom sa lepšie rozotierajú. Na ich rozotieranie je vhodné použiť štetec s prírodnými štetinami. Ak hľadáte naozaj kvalitnú farbu rozhodnite sa pre Superkov 2v1. Máme pre vás aj referenciu o tom, že tento náter naozaj vydrží.

Kedysi sa syntetická farba na kov používala najčastejšie, pretože mala dlhšiu životnosť. Dnes sú však v popredí vodouriediteľné, pretože škodlivé látky v syntetických farbách nahrádzajú výrobcovia inými, ktoré sú menej škodlivé pre životné prostredie, kvôli nariadeniam Európskej únie. 

Mechanicky a chemicky odolné farby - polyuretánové, epoxidové

Ak požadujete vyššiu životnosť a hlavne mechanickú a chemickú odolnosť máme nátery s obsahom železnej sľudy a vysokým obsahom zinku. Najčastejšie sa predávajú ako dvojzložkové epoxidové alebo jednozložkové polyuretánové farby. Táto farba na kov má dvojnásobne dlhšiu životnosť oproti syntetickým alebo akrylovým farbám. Ich nevýhodou je pracnosť pri miešaní dvoch zložiek- farby a tužidla, pri ich používaní a hlavne namiešať ich presný pomer. Ohraničenú lehotu spracovateľnosti pripravenej zmesi je potreba dodržať, potom sa už s náterom ťažko pracuje.

Prečítajte si naše ďalšie články a dozviete sa viac o tom ako správne natierať kovové materiály. 

Najlepšia farba na strechu – natierame a vyberáme

Referencia Superkov 2v1 farba na kov

Farby na kovový plot a ako ho správne natrieť?

Na obrázku zhrdzavený plech a odlupujúca sa farba.

farba na kov hrdza
aka farba na kov je najlepšia

 

Ak máte nejaké ďalšie otázky radi vám ich zodpovieme na telefóne 041/202 88 92. Prípadne nám napíšte.

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.