Recenzie

Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA?

Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA?
Čas 5 minút
Náročnosť Začiatočník

Agátové drevo na terasu je rovnako ako exotické dreviny vďaka vysokému podielu živice prirodzene imúnne voči napadnutiu drevokaznou hubou, modraniu dreva alebo drevokazným škodcom. Tieto látky však môžu ako separačný film zabrániť preniknutiu spojív a spomaliť schnutie olejov. Ak náter unáhlite, neprenikne do potrebnej hĺbky, spomaľuje to aj ich schnutie a budete ho musieť skoršie obnoviť.

Čím natrieť agátovú terasu z LIDLu alebo IKEA? Porovnali sme podlahy.

Rád sa prechádzam stredovým regálom v Lidli. Páči sa mi ich marketing a som ich cieľový zákazník.


 Pred pár mesiacmi si tam moji výborní priatelia kúpili agátovú podlahu na ich lodžiu. Také tie štvorcové dlaždice, ktoré tvorí agátové drevo pripevnené na rošte z plastu.

Ideálne riešenie pre panelákovú lodžiu a balkón.

Okrem toho mal Richard, (mimochodom Richard vedie v Žiline túto účtovnícku firmu ktorá sa špecializuje na firmy s obratom od 1mil. eur) kúpenú ešte jednu takúto istú podlahu z IKEA a tú plánoval pokladať na balkóne naraz s tou na lodžii.


Bol som s ním s rodinami na chate a tak som sa ho všetko dôkladne povypytoval. Povedal mi cenné informácie o tom, ako sa mu pracovalo s jednou aj druhou podlahou.  Porozprával mi o rozdieloch aj jeho skúsenosti z pokládky. ( ďakujem Naďke, Richardovej manželke za fotografie)

Z tohto článku sa dozviete aj to, čím takúto podlahu určite nenatierajte!

Agatova podlaha z IKEA

Čím sme začali?

Nebolo to až také jednoduché, ako si to na začiatku predstavoval. Presné tvary cca 35x35cm bolo treba dopasovať a povyrezávať tak, aby zapasovali a boli na mieru s podlahou lodžie a balkónu.


Pozrite ako natieral terasu Juraj ŠOKO Tabaček:


Z niektorej odrezal výrez na nohu zábradlia a z posledného radu zas ubral poriadny kus, nech podlaha sedí na mieru.

Lepšie sa pracovalo s podlahou z Lidlu.

Prečo?

Agatova podlaha z Lidlu

Keď odrezal kus agátového dreva spoločne s plastom, vždy prišiel o jednu zo skrutiek, ktorou bolo drevo v plaste uchytené. Aby sa nehýbalo, musel jednu skrutku nanovo uchytiť.

Podlaha z Lidlu mala zospodu širší plast, než tá z IKEA. Pri nej bol plast tak úzky, že skrutku nebolo možné doňho poriadne uchytiť. Musel viac improvizovať.

Odtieňom bolo agátové drevo jemne odlišné. Krajšia mi osobne príde agátová terasa z Lidlu (druhá fotografia)

Obe podlahy, či z Lidlu alebo z IKEA boli zo spodnej časti mierne spráchnivené, čo však z vrchnej časti nebolo vidno.

Pokládka sa nakoniec podarila aj na balkóne aj na lodžii.

Agát je najpevnejšia a najstabilnejšia drevina rastúca v našich geografických podmienkach.

Hovorí sa, že nenatreté drevo agáta vydrží v priemere 40 rokov. Postupne sa mení jeho vzhľad - šedne. Pod strechou vydrží priemerne 100 rokov, pod vodou 300 rokov a vždy suché 500 rokov.

Otázne však je, akú kvalitu tohto dreva nám ponúka Lidl resp. Ikea.

 

Prečo nemusíte agátové drevo impregnovať Bochemitom alebo Krovsanom?

 

Agátové drevo je rovnako ako exotické dreviny vďaka vysokému podielu živice prirodzene imúnne voči napadnutiu drevokaznou hubou, modraniu dreva alebo drevokazným škodcom.

 

Tieto látky však môžu ako separačný film zabrániť preniknutiu spojív a spomaliť schnutie olejov. Ak náter unáhlite, neprenikne do potrebnej hĺbky, spomaľuje to aj ich schnutie a budete ho musieť skoršie obnoviť.

Preto Richard nechal obe podlahy vystavené pol roka na priamej poveternosti bez toho, aby ju čímkoľvek natieral.  Tým živice z dreva prirodzenou cestou vyprchali. Balkón aj lodžiu má situovanú na južnú stranu, tak sa mu slniečko o to pekne postaralo.

 

Po tomto čase umyli podlahu čističom na drevo, čím obnovili zošednuté miesta a drevu vrátili jeho prirodzený jas.

Agátové podlahové dosky ale aj ostatné exotické dreviny, z ktorých si plánujete spraviť terasu natierajte týmito olejmi na prírodnej báze. Tým, že sme chceli zanechať pôvodný odtieň, natreli sme terasové dosky polomatným bezfarebným čisto prírodným olejom - Osmo 430 - Protišmykový terasový olej.

 

Ten je založený na báze prírodných olejov a voskov. Prírodné oleje preniknú hlboko do dreva. Zachovajú drevo zdravé a elastické a nenechajú ho vyschnúť. Drevo môže dýchať.

Olej má vysokú výdatnosť a tak na prvý pohľad vysoká cena za balenie je len optická ilúzia. Z 1L výrobca udáva výdatnosť až 24m2.

Terasové dosky sme natierali v 2 vrstvách. Interval medzi nimi bol 24 hod.

Agatova podlaha natreta olejom Osmo

Olej sa výborne natieral štetcom s dlhým syntetických vlasom Anza Platinum. Na jedno namočenie štetca sme spravili tretinu podlahy.

Štetec sme po dokončení prvej vrstvy neumývali, ale zabalili sme ho do mikroténového sáčku a povytláčali sme z neho vzduch. Na druhý deň bol rovnako vlhký a mohli sme v práci pokračovať. Ušetrili sme si jednak materiál, ktorý bol ešte v štetci a druhak aj prácu s jeho čistením.

Ak aj vy máte doma takúto terasu, napíšte mi do kometárov, čím ste ju natierali a či sa Vám konečný vzhľad páči. No a ak sa Vám článok páči, budem rád ak ho pozdieľate aj so svojimi priateľmi na facebooku.

Toto sú výsledné fotky, ktoré spravila Naďka hneď po natretí.


Lidl

pocas natierania

Lidl

druha vrstva zotreta


Ikea

cersto natrety prvy nater + utrety handrickou


Ikea

cersto natrety prvy nater

 

Ak sa Vám článok páčil, podporiť ho môžete zdieľaním na Facebooku. 

Spätnú väzbu a motiváciu v písaní takýchto článkov môžete podporiť aj tým, že materiál na svoju terasu nakúpite v našom ehope efarby.sk. Kliknite na obrázok nižšie a presmerujeme Vás na všetky oleje a laky na terasy v našej ponuke.

V prípade ak sa potrebujete poradiť, využite komentár pod článkom alebo nám zavolajte. Radi Vám odborne poradíme: 041/ 202 88 92

Terasove-oleje-a-laky-kupite-tu-v-efarby

 

 

Odobrať
HET

SOLDECOL TERASA - Ochranný teakový olej s UV filtrom

Ochranný teakový olej s UV filtrom na ochranu a dekoráciu všetkých druhov drevín v interiéri aj exteriéri - terasy, záhradný… Viac
+8 variantov
Odobrať
COLOR COMPANY

ALPOIL - Terasový olej

Prírodný impregnačný olej vhodný na rôzne typy dreva v exteriéri, najmä na terasy a záhradný nábytok. Má výborné impregnačné… Viac
+3 varianty
 • Olej na terasu- Valtti Wood Oil - (Recenzia)

  Olej na terasu- Valtti Wood Oil - (Recenzia)

  Čas 11 minút
  Náročnosť Začiatočník
 • Veľké porovnanie cien a vlastností terasových olejov

  Veľké porovnanie cien a vlastností terasových olejov

  Čas 2 minúty
 • Starostlivosť o záhradný nábytok, aby vám dlho vydržal

  Starostlivosť o záhradný nábytok, aby vám dlho vydržal

  Čas 4 minúty
  Náročnosť Začiatočník
 • Drevo - exteriér / odpovede špecialistu

  Drevo - exteriér / odpovede špecialistu

  Čas 33 minút
  Náročnosť Začiatočník
Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.