Zo života efarby

Ako sme robili podlahové značenie na ploche 9500m2 vo výrobnej hale

Ako sme robili podlahové značenie na ploche 9500m2 vo výrobnej hale

Laserovým meradlom vymeriavali a zaznačovali rovné čiary. Podlahu čistili organickými rozpúštadlami so zámerom vynikajúceho ukotvenia farby k podkladu a tým životnosti náteru. Páskami napresno vymedzovali trasu budúcej čiary.

Na tento projekt budete potrebovať

Značkovacie spreje na dočasné značenie Nakupovať
Značkovacie spreje na trvalé značenie Nakupovať
Značkovací vozík pre značkovací sprej Nakupovať
Farby na značenie ciest Nakupovať

Keď nás oslovil asistent supervízora výroby pán Kráľ z firmy Marel Slovakia, že pre ich výrobnú halu v Nitre o rozlohe 9500m2 potrebujú spraviť podlahové značenie a že je zároveň jednoznačne rozhodnutý pre nás, veľmi sme sa potešili.

Máme totiž v tíme kolegov, a špecializujeme sa na značenie podláh už niekoľko rokov. 

Tým, že naši technici robia svoju prácu veľmi zodpovedne a kvalitne a máme za sebou veľa referencií, máme termíny častokrát zabookované na týždne dopredu. V prípade Marelu sme pristupovali veľmi individuálne a na veľmi otvorenej partnerskej úrovni.

Ako prvé sme zistili dátum do kedy treba podlahové značenie mať hotové. Spoločne sme sa na tom veľmi rýchlo dohodli. Odborne sme projekt posúdili a odhadli rozsah prác.

Marelu sme poslali cenovú ponuku, ktorú nám supervízor odsúhlasil a tak si kolegovci do pracovného kalendáru mohli zaznačiť konkrétny dátum prác

Podlahové značenie

1. Deň - nástup a plánovanie

Zoznámili sme sa. Vedúci výroby Marelu po dohode s ich bezpečnostným technikom zaznačili podlahové značenie do projektovej dokumentácie a pôdorysu haly.

Zoznámili sme sa s halou a prešli si predstavu Marelu o tom, ako to potrebujú mať zhotovené. Chlapi študovali pôdorys vo výkrese a projektovej dokumentácii. Plánovali a prechádzali s plánmi na nečisto chodník aj priestor pre manipuláciu s vozíkmi, ktoré budú maľovať.

Laserovým meradlom vymeriavali a zaznačovali rovné čiary. Podlahu čistili organickými rozpúštadlami so zámerom vynikajúceho ukotvenia farby k podkladu a tým životnosti náteru. Páskami napresno vymedzovali trasu budúcej čiary.

Podlahové značenie

Ja som medzitým diskutoval s vedúcim výroby Marelu, ktorý ma vzal na exkurziu halou. Marel je jedným z 9 tich výrobných závodov vo svete, ktoré sa zameriavajú na potravinársky priemysel, do ktorého vyvíjajú, vyrábajú a dodávajú dopravníky, zariadenia a stroje pre spracovanie mäsa. Ich strojmi sa vyrábajú mäsové guličky KÖTTBULLAR pre IKEA ale aj mäso do hamburgerov pre MAC DONALDS.

Keď mi opisoval ako výroba funguje, často mi to pripomínalo výrobu KIA v Tepličke nad Váhom, ktorú som mal tú česť prejsť úplne celú. Tam to tiež funguje tak, že na začiatku nastrihajú, vylisujú a naohýbajú surové plechy a na konci haly vychádzajú novučičké autá, ktoré sa testujú v komore simulujúcej prudký dážď, aby zistili, či do auta nezateká. Jednoducho všetko funguje ako neskutočne dobre namazaný stroj so strašidelnou presnosťou.

 

2. Deň - maľovanie podlahového značenia

Dokopy bolo podlahového značenia skoro kilometer. Na druhý deň mali chalani už páskami vyznačenú trasu a tak sa mohli pustiť do váženia a miešania farby s tvrdilom a riedidlom. Pri tejto práci je veľmi dôležité presne odmerať pomer farby k tvrdidlu.

Podlahové značenie

Ak by bol pomer nesprávny, farba by jednak tuhla prirýchlo a nestačili by ju aplikovať a druhak odzrkadlilo by sa to ja na kvalite v zmysle mechanickej záťaže.

Pracujeme s veľmi kvalitnými priemyselnými farbami, ktoré sú určené pre podlahové značenie. Jedná sa o dvojzložkové farby ktoré miešame do odtieňa, ktorý si praje zákazník podľa RAL vzorkovnice. Konkrétne tu sme miešali žltý odtieň RAL 1016.

A maľujeme a maľujeme a maľujeme kilometer čiary v dvoch vrstvách :)

Značenie priemyselných podláh
značenie podláh čiarami
Žlté podlahové značenie

 

3. Deň - finalizácia a odovzdanie diela

Na tretí deň chlapi dokončovali to, kde prestali včera neskoro večer. Zároveň ďalší prechádzali  čiary úplne od začiatku a kontrolovali kvalitu a opravovali malé nedostatky. Keď boli všetky čiary odkontrolované, začalo sa s odpáskovaním.

vyznačovanie čiar na podlahe
vyznačovanie čiar na podlahu
podlahové značenie čiarami

Už tu si môžete všimnúť to, že čiary majú pekelne ostré hrany, čo svedčí o tom, že máme potrebné know-how na to, aby sme odviedli kvalitnú robotu.

Po odpáskovaní podlahového značenia bol privolaný supervízor výroby Marelu na inšpekciu. S presnosťou čiar v hale aj jej kvalitou bol veľmi spokojný. Zároveň nás pochválil aj za to, že sme dodržali dohodnutý termín a stihli sme všetku prácu odviesť načas. Spokojný bol s nami až do tej miery, že nás požiadal, aby sme spolupracovali a urobili čiary aj vo zvyšku haly, čoho si nesmierne vážime.

podlahove znacenie ciar

Ak sa Vám náš tím a naša práca páči a chcete zistiť o nej viac, odporúčam vám stiahnite si prípadovú štúdiu z prác na tejto hale, ktorú sme pripravili vo forme PDF a ktorú si môžete stiahnuť prostredníctvom tohto odkazu. Z nej sa dozviete aleže úplne všetko o priebehu prác :)

Podlahové-značenie-od-efarby

No a ak potrebujete realizovať náter čiar aj vo vašej hale, neváhajte a objednajte si nás prostredníctvom tejto stránky. Sme veľmi vďační aj za Vaše zdieľania a lajky, ktoré dáte tomuto článku.

Vďaka tomu pomáhame ľuďom skrášľovať svet.

 

 

Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.