Zo života efarby

Podporili sme pietnu spomienku na 13.725 obetí Covid 19

Podporili sme pietnu spomienku na 13.725 obetí Covid 19
Čas 1 minúta

Je to v čase, kedy silnejú útoky na zdravotníkov, a stupňuje sa násilie kvôli očkovaniu. Pietna spomienka má tiež upozorniť na to, že v týchto časoch je potrebné sa zamerať na to skutočne podstatné, a to ľudský život.

V Banskej Bystrici sa dňa 20.11.2021 konala pietna spomienka obetiam Covid 19.  K 18.11.2021 k 10:22hod. padlo Covidu za obeť 13.725 ľudí od prepuknutia pandémie na Slovensku. Rozhodli sme sa z časti zasponzorovať akciu kriedovými značkovacími sprejmi, a byť tak súčasťou spomienky na obete. Akciu organizovalo Bábkové divadlo na Rázcestí spolu s divadelníkmi a divadelníčkami z BDnR, z Akadémie umení v Banskej Bystrici, a zo Štátnej opery Banská Bystrica. Spoločne sa nasprejovalo 13 725 bielych krížov na námestí v Banskej Bystrici. 

Chceli sme si takto zaspomínať na obete pandémie Covid 19. Počas tohto dňa a večera sa kriedovými značkovacími sprejmi nastriekalo 13.725 bielych krížov, to je k danému dátumu presne toľko obetí, ktorých zasiahla táto pandémia. 

Blízkych ľudí nikomu prinavrátiť nevieme, ale čo vieme je prejaviť si navzájom úctu a rešpekt. A práve maľovanie bielych krížov malo byť prejavom toho, že ľudskosť v nás nezomrela

Žijeme náročnú dobu, kde by sme obzvlášť mali byť k sebe ohľaduplnejší. 


Lúčenie s našimi blízkymi je dôležitým rituálom. Spoločne sme sa takto snažili odvrátiť pozornosť na konečnosť ľudského života, na obrovské straty, ktoré pociťuje množstvo rodín v súvislosti s pandémiou Covid. 

Je to v čase, kedy silnejú útoky na zdravotníkov, a stupňuje sa násilie kvôli očkovaniu.

Pietna spomienka má tiež upozorniť na to, že v týchto časoch je potrebné sa zamerať na to skutočne podstatné, a to ľudský život.

Takéto akcie sa v spolupráci s umelcami a združeniami organizujú po celom svete. V marci 2021 prebehla pietna akcia na Staromestskom námestí v Prahe 25.000 krížov. 

V súčasnosti je na celom svete viac ako 5 miliónov obetí, čo je počet obyvateľov celého Slovenska.

Biely kríž je príbehom každého a každej z nás.

Nezabúdame.

Pomohli sme tiež:

 • Držíme palce Nikolke a jej rodičom!

  Držíme palce Nikolke a jej rodičom!

  Čas 2 minúty
 • Pomáhajme si.

  Pomáhajme si.

  Čas 4 minúty
 • Spravili sme krajší deň žiakom z Gymnázia Varšavská.

  Spravili sme krajší deň žiakom z Gymnázia Varšavská.

  Čas 1 minúta
 • Ako vznikal vianočný darček pre Vás?

  Ako vznikal vianočný darček pre Vás?

  Čas 2 minúty
  Náročnosť Začiatočník
Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.