Inšpirácia

Najčastejšie chyby pri natieraní dreva

Najčastejšie chyby pri natieraní dreva
Čas 4 minúty

Správne natrieť drevo sa môže zdať na prvý pohľad jednoduché. Dnes veľké obchodné reťazce ponúkajú množstvo lacných farieb, aby ich predali čo najviac. Preto je dôležité dbať na výber farby a následne sa vyvarovať chybám pri natieraní dreva. Keď natierate drevo svojpomocne dbajte na pracovné postupy a odporúčania aby ste sa vyvarovali zbytočným chybám a ďalšiemu brúseniu a znovu natieraniu. Prezradíme vám najčastejšie chyby pri natieraní dreva, ktoré často robia naši zákazníci.

chyby pri natieraní dreva

Prečo drevo natierať?

Drevo funguje ako špongia stále nasáva do seba vlhkosť z okolitého prostredia. Dokáže zmenšiť svoj objem a začne praskať ak je v suchom prostredí. Ak je vo vlhkom prostredí môže napučať a tak zväčšiť svoj objem. Všetko závisí od teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu. Preto je vhodné použiť nejaký ochranný náter na drevo. 

Ak na schnutie dreva nepoužijete sušičku schnutie dreva teda nijako neurýchlime. Väčšinou sa uvádza, že prirodzený proces pri schnutí mäkkého dreva pri hrúbke 2 cm je cca 1 rok do vlhkosti 17%. Pri tvrdom dreve to môžu byť aj 2 roky. Najčastejšie chyby pri natieraní dreva sú z rôznych dôvodov. Čítajte ďalej.

najčastejšie chyby pri natieraní dreva

Zmodranie dreva = drevokazné huby

Chyba: Drevo pod lazúrou alebo lakom zmodrá alebo je napadnuté drevokaznou hubou. Je to z toho dôvodu, že sme použili len vrchný náter a zabudli sme na fungicídne napúšťadlo.

Drevo, ktoré napúča chutí škodcom, pretože uvoľnuje teplo. Ak sa vlhkosť prostredia mení a drevo napučí potom vyschne a toto sa deje stále dookola, zvyšuje sa šanca, že drevo bude napadnuté škodcami a to najmä drevokaznými hubami. 

Huby sa šíria pri teplote 8 - 25 stupňov a to v dreve vlhkejšom ako 20%. Huby urýchľujú hnitie dreva. Hmyz a larvy dokážu napadnúť drevo rýchlejšie ako huby a to z toho dôvodu, že sa vedia zabývať aj v relatívne suchom dreve okolo 15%. Ak v tomto dreve vydržia dlhšiu dobu dokážu ho za pár rokov plne zlikvidovať na prach. Preto je pod lazúru vhodné použiť impregnáciu. 

Náter sa lúpe

Chyba: Hrubovrstvovú lazúru, vrchnú kryciu farbu alebo lak použijeme na altánok alebo plot pred tým ako sa drevo uschne. Po krátkom čase sa nám začne náter lúpať. 

Ak máte doma surové drevo priamo z píly je potreba počkať kým sa drevo usuší, ak chcete natierať hrubovrstvovú lazúru. Surové drevo má okolo 80% vlhkosti a zo sušičky vychádza s vlhkosťou okolo 8 - 12%. Avšak aj keď vyjde zo sušičky prispôsobí sa okolitej vlhkosti a znovu sa dostáva na 17-18%.  Túto je možné použiť len na rozmerovo stále prvky ako sú dvere, okenice, okná a podobne. Najčastejšie chyby pri natieraní dreva vznikajú pri hrubovrstvovej lazúre, ktorá je vhodná na nátery dokonale suchého dreva, čo je okolo 17% vlhkosti. 

Tenkovrstvovú lazúru je možné aplikovať aj na menej vyschnuté drevo napríklad na ploty alebo drevenice.   Všeobecne platí, že drevo dosiahne vlhkosti 20% za cca 2-6 mesiacov. Ak má drevo zvýšenú vlhkosť viac ako 20% odporúča sa použiť lazúru s olejom alebo pod lazúru napúšťací náter, ktorý zamedzí vzniku húb a hmyzu v dreve. Neskôr, keď drevo preschne je možné použiť aj hrubovrstvovú lazúru. 

najčastejšie chyby pri natieraní dreva

Lazúra po nanesení zmatnie

Chyba: Ak vám povrch po aplikácií lazúry zmatnie znamená to, že ste natierali buď v skorých ranných hodinách alebo večer, kedy bola vysoká vlhkosť vzduchu a drevo z toho mohlo byť navlhnuté alebo orosené. Odporúčame natierať v popoludňajších hodinách, tak aby farba mala čas do večera zaschnúť.

Zošednuté alebo sčernané drevo

Chyba: Drevo ste natreli bezfarebnou lazúrou a zošedlo alebo sčernelo. Tieto lazúry väčšinou v sebe nemajú UV filter a sú určené prevažne do interiéru alebo na zosvetlenie pigmentových odtieňov.

Bezfarebné lazúry sa používajú vonku ako dočasný náter, pri montážach pergól, garáži a podobne, kedy ide o to, aby sa drevo pri stavbe nezašpinilo. Ak teda necháte bezfarebnú lazúru vonku dlhší čas, drevo pod lazúrou sivne alebo sčernie. Taktiež platí čím svetlejší odtieň lazúry na drevo zvolíte, tým bude nižšia životnosť natieraného dreva. Na zošednuté drevo môžete použiť odšeďovač dreva.

Na druhej strane ak zvolíte príliš tmavý odtieň lazúry môže nastať taktiež problém. Veľmi tmavé odtiene kumulujú veľké množstvo tepla. Tým pádom rýchlejšie schnú a zmenšujú svoj objem, drevo je náchylnejšie k jeho praskaniu. Ideálne je si zvoliť zlatú strednú cestu lazúry v odtieňoch dubu alebo orecha. To splní aj estetické aj technické vlastnosti náteru na ochranu dreva.


Potrebujete poradiť? Napíšte alebo zavolajte nám 041 202 88 92

 

 

Alžbeta Mášová

Členka tímu efarby.sk, pre ktorú neexistujú problémy, iba výzvy. Snaží sa priniesť do tímu kreatívneho ducha a pomáha zákazníkom pri výbere ideálnych produktov priamo pre ich potrebu.