Farby na steny

Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu

Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu

Ak potrebujete získať odborné poradenstvo resp. odporučiť penetráciu, farbu a ostané pomôcky na maľovanie, využite možnosť telefonickej konzultácie na našom čísle 041/202 88 92. Radi vám poradíme, aby ste nezabudli na nič a zároveň vám pomôžeme s vytvorením objednávky. Tovar Vám bezpečne zabalíme a expresne doručíme.

Vitajte v blogu Maľovanie interiérových stien / odpovede špecialistu. Na Vaše otázky odpovedáme už od roku 2008. Najčastejši z nich nájdete práve v tomto článku. 

Ak potrebujete získať odborné poradenstvo resp. odporučiť penetráciu, farbu a ostané pomôcky na maľovanie, využite možnosť telefonickej konzultácie na našom čísle 041/202 88 92. Radi vám poradíme, aby ste nezabudli na nič a zároveň vám pomôžeme s vytvorením objednávky.

Maľovanie interiéru interiérovými farbami je ako prejav umelca.

Keď sa na svoj domov pozriete ako na celok mali by ste mať ucelenú víziu toho, ako by mal vyzerať keď skončíte s maľovaním.

Rozbite si domácnosť na jednotlivé miestnosti a premýšľajte nad tým, koľko akého času v nej ste. Oddychujete - spíte v nej? Stretávate sa v nej s priateľmi? Obedujete a večeriate v nej? Pracujete v nej? Trávia v nej čas Vaše deti?

Farby vedia naladiť atmosféru a pocity, preto Vám odporúčam prečitať si tento článok, v ktorom píšeme o tom, aký vplyv majú farby na človeka. 

Premyslite si v akých farbách by ste sa cítili dobre a otvorte debatu aj so svojou rodinou a s každým jej členom. Vašim cieľom by malo byť to, aby sa každý člen domácnosti v nej cítil dobre a mal pozitívnu náladu.

Cestou do cieľa Vám môžu zahatať problémy napríklad s tým, že sa Vám začne olupovať stará maľovka alebo potrebujete odstrániť plesne.


Prajem príjemné čítanie.

 1. Rozhodli sme sa, že nad pracovnú dosku na stenu nebudeme umiestňovať obklad ani sklo, chceli by sme čistú bielu stenu, avšak takú aby bolo možné ju umývať vrátane mastnôt z varenia. Viete mi prosím poradiť akú farbu použiť aby bola naozaj umývateľná? napadá ma olejový náter aký sa používa na sokle v panelákoch alebo niečo podobne.

Na náter steny môžete použiť interiérovú farbu Dulux kitchen & bathroom, je to plne umývateľná farba, odolná voči extrémnemu oteru aj mastnote. Vyrába sa v matnom a polomatnom prevedení.

Doporučený tovar:

Dulux kitchen & bathroom

 1. Chystám sa maľovať menší byt a zároveň ho tepelne izolovať zvnútra. U vás som našiel jednak tepelnoizolačné farby, ale tiež Q therm stierkovú hmotu. Otázkou je, či môžem stierkovú hmotu nariediť vodou do tej miery, aby sa dala nanášať ako farba. Stretol som sa s názorom predavača farieb, ktorý mi toto neodporučil. A ďalej - čo sa tyká porovnania izolačného účinku - ak aj nariedim stierku na konzistenciu hustejšej farby, nebude izolačný efekt rovnaký ako v prípade termoizolačnej farby ? Tiež ide o to, že v súčasnosti mám v byte nanesenú sadrovú hladkú stierku, ktorá je v poriadku,nepotrebujeobnovu. Neviem, či v prípade termoizolačnej stierky by som musel terajšiu stierku odstraňovať... A posledný faktor kvôli ktorému váham či skôr stierku, či farbu je ten, že stierku (žiadnu) som na steny ešte nenanášal, zato s maľovaním už nejakú skúsenosť mám. Poradí mi niekto ako sa rozhodnúť ? 

Čo sa týka Qthermu, ten sa dá nanášať dvoma spôsobmi. A to buď to stierkovaním alebo valčekovaním. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, stierkovú hmotu je potrebné viac nariediť. Rozdiel v aplikácii je vidno vo výslednom vzhľade steny. Pri stierkovaní je stena hladká, po valčekovaní má stena jemnú štruktúru. Qtherm sa dá rovno tónovať bežnými tónovacími farbami do jemných odtieňov.

Čo sa týka porovnania, tak na toto je ešte priskoro. Sú to všetko nové materiály, s ktorými je zatiaľ málo skúseností, aby sa dalo objektívne zhodnotiť, ktorý z nich má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Ak si však vystierkujete Qthermom a vymaľujete Termokomfortom, tak si určite zvýšite účinnosť tepelnoizolačných vlastností.

 

Doporučený tovar:

Qtherm - tepelnoizolačná stierka

Remal termokomfort - tepelnoizolačná farba 

 

 1. Chcela by som sa opýtať či nám viete poradiť, v staršom dome sme zoškrabali všetku starú farbu, napenetrákovali a následne boli steny vyrovnané pomocou stierky Rimano-0, stropy máme nove sadrokartónové a miesta medzi sadrokartónom a stenou boli natreté akrylovým tmelom Cyclon a následne namaľované, lenže okraje stien zostali tmavšie, následne boli tie miesta niekoľkokrát prepenetrakované a premaľované no pomohlo to cca na 1 týždeň a opäť tie miesta stmavli. Vedeli by ste nám poradiť čo s tým??

 

Rohy stmavli pravdepodobne koli nedokonalemu preschnutiu akrylatoveho tmelu. Tmel je potrebné nechať preschnúť aspoň 24hod v závislosti od nanesenej hrúbky to môže byť aj dlhšie. Doporučujem rohy pretmeliť šľahaným tmelom One Time a pred pretrením farbou nechať vyschnúť 24 hod.

 

Doporučený tovar:

Šľahaný tmel One Time 

 

 1. Presúvali sme dvere do spálne o meter. Vyrezaný kus sa vložil do starých dvier. svokor to vyriešil tak že celu stenu pokryl maltou. stena je veľmi škaredá samé nerovnosti, mrví sa- že však to bude za skriňou. Teória môjho svokra hlavne že je to spravené to je jedno že je to škaredé. No skriňu sme dali preč a potrebujeme to premaľovať ale čo máme urobiť pred maľovaním aby stena bola hladká ? v spálni sme to skúšali prešmirgľovať, ale vôbec nepomohlo a navyše je z toho strašný prach.

 

Stenu bolo potrebné vyrovnať a spevniť lepidlom a sieťkou, na ktorú následne mala byť spravená omietka alebo stierka. Aby sa Vám zo steny neprášilo a bola by rovná odporučil by som Vám týmto postupom stenu opraviť. Po vyzretí omietky cca 3 týždne, môžete maľovať. Pred maľovaním novú omietku/stierku napenetrujte.

 

 1. Potreboval by som poradiť akou farbou by som mal pretrieť starú olejovú farbu na stene. je to v skole, ale chcel by som zachovať umývateľnosť steny ako bola predtým bez toho aby som musel pôvodnú dávať dole.

 

Na starý olejový náter môžete použiť syntetickú farbu. Predpokladom dobrého zakotvenia je stenu odmastiť, saponátom a riedidlom. Následne môžete v 1-2 vrstvách použiť farbu Syntetika S 2013. Vyrába sa v širokej palete farieb. Riedi sa riedidlom S 6006.

 

Doporučený tovar:

Syntetika - farba na sokel 

 

 1. mám v pláne natrieť kúpeľňu farbou primalex fortissimo, je vhodná na umakartovú kúpeľňu? Pred tým by som ešte potreboval poradiť aký tmel v kúpeľni použiť na vytmelenie preliačin a tenkých špár, dierok po šrobikoch.

 

Osvedčenou farbou na umakartové steny sú za predpokladu dokonalého odmastenia a jemného prebrúsenia interiérové farby na báze vinylu alebo akrylátu. Prvá vrstva sa spraví penetračná a to tak, že nariedite farbu vodou v pomere 1:1 . Následne aplikujte ešte 2 vrchné nátery, ktoré nariedite podľa návodu.

Čo sa týka vytmelenia špár, tak môžete použiť šľahaný tmel OneTime.

 

Doporučený tovar:

Dulux Vinyl matt - farba na umakart 

Denas univerzal mat - akrylátová farba na umakartové steny 

One Time šľahaný tmel - tmel na umakart 

 

 1. Prosím Vás o radu na vymaľovanie novostavby. Steny sú vápenno-cementové strojovo a podkrovie je sadrokartón stierka vápenno-cementová ručne ,asi 4 mesiace a po čase popraskali a chcem ich namaľovať. Poprosím Vás o postup aj o typ farby vhodnej do každej miestnosti.

 

Omietky aj sadrokartón je nutné vopred napenetrovať. čo sa týka popraskaného sadrokartónu, tak praskliny sa Vám objavili predpokladám v spojov. Tieto bude potrebné pred maľovaním pretmeliť, aby nepraskali ďalej aj s novou maľovkou. Omietky aj sadrokartón môžete na bielo vymaľovať napríklad Jupolom Classic,  je dobre
paropriepustný a odolný proti suchému oteru. Ak preferujete umývateľné steny na mokro, použite na vymaľovanie farbu Dulux Super Matt. Veľmi príjemné farebné odtiene sú naplnené vo farbe Dulux Colours of the world.

 

Doporučený tovar:

Jupol Classic - interiérová farba

Dulux Super Matt - interiérová farba

Dulux Colour of the world - farbená interiérová farba 

 

 1. potrebujeme zrealizovať prvé vymaľovanie interiéru novostavby RD (zhotovene máme omietky - hladká sadrová 590m2 a klasická vápennocementová 210m2). Uvítali by sme radu, aké farby by sme mali zvoliť. Väčšina plochy bude biela. Niektoré exponované plochy by sme radi realizovali v umývateľných farbách (napr. schodisko, detské izby).

 

Novostavbu a to sadrové alebo aj vápennocementové omietky môžete na bielo natierať farbou JUPOL Classic.

V prípade, že potrebujete biele umývateľné steny voľte Dulux Acryl matt alebo farebné umývateľné steny Dulux Colours of the world.

Nové omietky je potrebné nechať vyzrieť cca 2 týždne pri hrúbke 1cm. Potrebná je penetrácia a následne 2-3 vrstvy farby.

 

Doporučený tovar:

Jupol Classic - farba na steny

Dulux Super Matt - umývateľná farba

Dulux Colours of the world - farebné odtiene na steny 

 

 

 1. dovoľte mi požiadať Vás, ako internetových špecialistov na farby, o pomoc pri odstránení/ zakrytí fľakov na omietkach u nás v dome. Ide o pasívny dom - drevostavbu. Vnútorné steny sa skladajú z horčíkových (MgO) dosák (8 mm strop, 12 mm obvodové steny, 10 mm vnútorné steny), ktoré sú zakryté sieťkou a lepidlom a omietnuté sadrovou omietkou KNAUF MP 75 v hrúbke 8 - 20 mm. Vonkajšia vrstva stien (platí iba pri obvodových a fľaky sú aj na vnútorných) je tvorená (zvonku dovnútra) vlákno-cementovými doskami, ktoré tvoria odvetrávanú fasádu, proti-veternou fóliou pod odvetrávanú fasádu, tepelnou izoláciou a paro- zábranou. Bohužiaľ, fľaky na omietkach prerážajú aj po nanesení penetračného náteru a dvoch vrstiev farby DULUX Vinyl Matt.
  Mohli by ste navrhnúť riešenie? Radi si ho od Vás kúpime. (Ide o vymaľovanie celého domu.) Prosím, dajte nám vedieť, ako ďalej postupovať?

 

 

Príčin môže byť viacero. Jednou z nich je aj tá, že omietky neboli dokonale preschnuté a vyzreté. Fľaky na stenách sa teraz dajú eliminovať špeciálnou farbou na to určenou. Je ňou Dulux Stain Block Plus, ktorá je účinná na ošetrenie škvŕn spôsobených ako vodou, riedidlami, tak aj atramentom, farbami, uhľom, kriedou, kávou, mastnotou, odretím, tabakovým dechtom.

 

Preto je potrebné znova napenetrujte steny Dulux penetráciou, použite 1 vrstvu Stain Block Plus a znova premaľujte Dulux Viny Matt. Základná farba Dulux Stalin Bloc Plus bude blokovať prestupovaniu škvŕn na povrch stien.

 

Doporučený tovar:

Dulux Stain Block Plus - farba na steny so škvrnami 

 10. Chcela by som sa informovať, či náterový systém Biozor, ktorý ničí huby rodu Aspergillus, vhodný na omaľovanie činžiakových kúpeľní, t.j. umakartových stien. Je vhodný pre styk s vodou? V prípade ak nie, ktorý náterový systém je na to vhodný a zároveň ničí huby, prípadne plesne?

Súdržnosť Biozoru Špecial na umakarte doporučujem vopred otestovať. V každom prípade pleseň najprv zničte postrekom Biozor Pento. Následne očistite a môžete znova aplikovať Pento. Vodou umývateľná farba Biozor špeciál bude podľa môjho názoru dočasné riešenie kvôli tomu, že bude v trvalo namáhaná tečúcou vodou pri sprchovaní. Preto bude potrebné po čase náter znova obnoviť.

Umakart musíte pred náterom odmastiť najlepšie acetónovým riedidlom a jemne zdrsniť brúsnym papierom. Až potom aplikovať Biozor.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento

Biozor Špeciál - farba na umakart napadnutý plesňou 

 

11. Prosím vás, aká je vhodná povrchová úprava OSB dosiek v podkroví. chcela by som aby steny boli biele, povrch zrnitý. aký je správny sled vrstiev, dajú sa u vás objednať?

 

OSB dosky si vopred natriete lazúrovacím bezfarebným lakom. Ním sa dosky napijú a zjednotia nasiakavosť. Následne môžete natierať interiérovou farbou Remal Snehobiely alebo Primalex Polar. Doporučujem 2-3 vrstvy.

 

Doporučený tovar:

Lazurol Classic

Remal Snehobiely 

12. Prosím o radu ako a čím vyspraviť prasklinu medzi priečkou a stropom.

 

Praskliny v murive sa zvyčajne vyspravujú buď to akrylovým tmelom, šľahaným tmelom alebo stierkou.

 

Doporučený tovar:

Akrylový tmel Makroflex 

Šľahaný tmel ONE TIME 

 

13. Chcela by som sa opýtať na techniku fŕkania farby na stenu, konkr. v mojom prípade chcem na žltý podklad urobiť nepravidelný fŕkaný vzor. Chcela by som vedieť ako to mám urobiť a akou farbou to mám urobiť aby tá čierna nestekala. A čím by som mala prilepovať úlomky skla na riadnu murovanú stenu.

 

Samotná technika je vždy závislá od realizátora a jeho fantázie. Ak ste to predtým nikdy nerobila, doporučujem otestovať rôzne techniky vonku na kuse sadrokartónu.

Fŕkať sa môže tónovacou farbou, neriedenou. Na lepenie sklíčok na stenu môžete použiť akvaristický silikón transparentný.

 

Doporučený tovar:

Barlet - tónovacia farba

Ceresit CS 23 - lepidlo na sklo 

14. Ako vymaľovať interiér, v celom byte je podlaha laminát hruška comano, dvere všade sú tmavý gaštan, kuch.linka wenge-tmavý dub, prac.doska bleda mramorová. V kuchyni uvažujem kombinovať svieže avokádo nad kuch.linku, ktorá je v tvare L, ostatne steny buď biele alebo biela čokoláda. V obývačke 5x3,1 stena varené víno, ostatné biele, pripadne biela čokoláda, spálňa 4,40x3 - posteľ, noc. stolíky, skriňa všetko je biele-tam 1 stenu svieže avokádo alebo alpská lúka ,ostatné biele, alebo biela čokoláda, chodba je do L, svetlo dopadá len z kuchyne a trosku cez dvere izieb, takže tam asi len biela zostane, prípadne biela čokoláda. Nechám si od vás poradiť.

 

Máte dobrý vkus ;)

Svieže avokádo / alebo teda zelená je farbou prírody. Symbolizuje jar, sviežosť, znovuzrodenie.

Vyvoláva optimistickú náladu a dotvára harmóniu. Varené víno / alebo červená je farba energie ale i agresie. Symbolizuje oheň a krv, preto sa doporučuje do obývacích izieb na jednu dominantnú stenu.

Podľa mňa to máte vymyslené pekne.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world 

 

15. Veľmi by ma zaujímal Váš názor na to pre akú farbu sa máme rozhodnúť do kuchyne... Kuchynská linka je kombinácia slivky (korpus a vrchné skrinky) a kráľovskej modrej (dolné skrinky) a sivej pracovnej dosky... podlaha bude plávačka z čierneho duba ... z danej izby vedú zväčšené dvere do obývačky ktorá je kombináciou farby primalex inspiro kráľovský rubín (jedna stena kde je obývačková zostava zo slivky a čierneho lesklého materiálu) a čajovej ruže (ostatné steny). Akú by ste mi poradili pre danú kuchyňu farbu? Najskôr som rozmýšľala dať len na dve steny presne za linku (je rohová)farbu primalex inspiro lipová zeleň, ale obávam sa že či by to nebolo už moc tmavé aj keď v danej miestnosti je veľké okno... rozmýšľala som aj niečo dožlta ale tá dosť dominuje v obývačke, ktorá je dosť s danou miestnosťou prepojená. Budem rada ak mi poradíte :)

 

 

Z vašeho opisu mi vychádza, že máte obývačku prepojenú  s kuchyňou väčším priechodom. Ak je to tak, tak by som Vám odporučil tieto dve izby akoby opticky spojiť, aby plnili spoločenskú funkciu. Zároveň však z kuchyne nesmiete spraviť tmavý “kumbál” Preto Vám doporučujem použiť odtieň  čajovú ružu aj na kuchyňu. Prepojenie týchto dvoch miestností by sa dalo spraviť ešte aj tým, že by ste si na jednu stenu namaľovali kráľovským rubínom vodorovný pásik (cca 10cm široký) na jednej zo stien kuchyne. Pôsobilo by to moderne a nadčasovo ;)

16. Chcela by som sa opytat na farbu stien v nasej obyvacke. Kúpili sme si fialovo bielu koženú sedačku( fialová prevažuje), podlahy sú vo farbe orech. Kúpený máme už aj konferenčný stolík v bielej lesklej farbe a uvažujeme nad bielym lesklým nábytkom. V izbe máme znížený strop. Za sedačku by sme chceli dať asi bielu farbu, aby vynikla sedačka a stena oproti by mohla byt natretá vo farbe fialovej sedačky.. Na fialovú stenu by sme zasa umiestnili ten biely nábytok. Páčia sa nám aj tapety, takže jedna stena by kľudne mohla byt aj tapeta. Nevieme sa rozhodnúť, aby sme to príliš neprekombinovali, čo by bolo najvodnejšie, aká kombinácia a aké množstvo farby použiť, aby zasa miestnosť s tou fialovou nepôsobila tmavo...

 

Predstavu máte jasnú a dobre premyslenú ;)

Fialovou to nepreženiete v prípade ak ňou natriete len stenu za nábytkom. Zvyšné steny nechajte snehobiele. Táto kombinácia je veľmi moderná a nadčasová.

 

Doporučený tovar:

Dulux Cotw - nové trendy odtiene stien

 

17. Potrebujem poradiť akú farbu od akého výrobcu zvoliť do celého bytu. Moja predstava je aby bola čo najbelšia a dlho vydržala. (Prip aké skúsenosti máte s Remal Snehobiely)

Čo sa týka snehobielych náterov, na trhu ich je viac.

Počnúc Remalom Snehobielym, Primalexom Polar, Primalex Forissimo, snehobiely je i Dulux Super Matt plus.

Čo sa týka výdrže náteru, tak tá je u každého rovnaká. Rozdiel je v ich bázach do ktorých sa miešajú. Čím kvalitnejšia, tým laicky povedané viacej náterov môžete na seba vrstviť bez škriabania. Ak je to prvý náter na novú omietku doporučujem Dulux Penetráciu a Dulux Super Matt Plus. A máte istotu kvalitného náteru.

 

Doporučený tovar:

Dulux Penetrácia - penetrácia

Dulux Super matt plus - vymaľovanie novostavby 

 

18. Chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať pri omrznutej omietke pri dverách na garáži, ktorá sa rozrušuje (vnútorná strana)

 

Omrznutá omietka je pravdepodobne príčinou nadmernej vlhkosti ktorú absorbovala stena. Treba nájsť príčinu, zväčša ide o tepelný most, kde sa stretáva chladná stena s teplou. Najlepšie sa tomuto dá predísť zateplením obvodového plášťa. Druhým krokom je odstránenie starej poškodenej omietky a vysušenie muriva. Nanesenie sanačnej omietky, ktorú charakterizuje vysoký obsah pórov v štruktúre a natretím tepelnoizolačnej farby na túto omietku, ktorá teplo odráža späť do miestnosti.

19. Mohli by ste mi, prosím Vás, poradiť akú farbu kombinovať k bielej lesklej kuchynskej linke s tmavosivou (betónovou) pracovnou doskou? Dlažba bude tiež bielo-sivá. Malo by to byť svieže a moderné, zatiaľ sa nám to nedarí vymyslieť. Kuchyňa je malá (6m2), do L, na ďalšej stene je okno, na ďalšej prechod do obývačky. Male miesto, preto to treba trochu oživiť :)

 

Skúste pošpekulovať nad sýtymi odtieňmi v kombinácii so snehobielou. Podľa môjho názoru by sa Vám do kuchyne hodila buď sýto fialová, sýto červená prípadne čokoládovo hnedá na jednu dominantnejšiu stenu.

Ostané steny nechajte biele, aby opticky kuchyňu nezmenšovali.

Kvalitnými sýtymi farbami sú napríklad REMAL Vinyl, Dulux Colour of the world

 

Doporučený tovar:

Remal Vinyl - interiérová farba na kuchyňu

Dulux Colour of the world - interiérová farba na kuchyňu  

 

20. Chystám sa maľovať malý dvojizbový byt 45m2, stropy budú biele, bude zariadený svetlou laminátovou podlahou a svetlým nábytkom napr. borovica, pripadne menšie farebne výraznejšie tmavšie doplnky. Vstupná chodba je tvaru L a vstupuje sa z nej do všetkých miestnosti bytu. 

Zvažujem vstupnú chodbu v zelenom odtieni farba2011 a spálňa 12m2 orientovanú severne s oknom v svetlo modrom/fialovom odtieni. Kuchyňa 8,5m2 a obývačka 12m2 sú orientované na juh s väčšími oknami a zvažujem odtiene biela čokoláda, magnólia, zlatá horúčka - ktorú kam by ste odporučili?

Neviem si predstaviť, či to už je prílišná farebnosť a či radšej celý byt tónovať v odtieňoch biela čokoláda/magnólia/zlatá horúčka/prípadne marhuľa/papája/iné.....?

Je možné aplikovať/nastriekať preventívne protiplesňový náter Biozor Pento alebo iný v kúpeľni pred alebo po maľovaní, alebo je lepšie použiť preventívne náter Biozor Normal/Special?

Aký rozprašovač/prístroj je vhodny na striekanie čističky vzduchu náter na strop? 

Menší byt, aby pôsobil pekne ako celok by mal mať nejakú spoločnú premennú. Tou by mohlo byť použitie bielej farby nie len na stropy ale mohli by ste ju použiť i na vždy 2 steny v miestnosti. Tým dosiahnete aj " farebné odľahčenie" a jednotlivé miestnosti nebudú pôsobiť stiesnene. Čiže to by bola moja rada k prílišnej farebnosti.

 

Čo sa týka kúpeľne nepíšete, či bude vymaľovaná na bielo a zámer použitia Biozoru. Ak sa v kúpeľni už vytvorili plesne tak maľujte systémom Biozor.

Ak chcete prevenciu a plánujete maľovať farebne, môžete použiť Primalex Fortissimo Color.

Tekutá čistička vzduchu sa aplikuje buď to striekacou pištoľou (klasická pre interiérové farby), alebo ak chcete natierať len strop, zvládnete to aj svojpomocne valčekom. Stačí si najprv vymaľovať strop na bielo a následne 3 vrstvy čističky.

Dúfam že som zodpovedal všetko ;)

 

21. Ideme prvýkrát maľovať izby v dome. Omietky máme Baumit Feinputz. Murári na nich zanechali kruhové "škrabance" a "mapy". Maliar nám povedal, že by odporučil 1-2 nátery haseným vápnom - vraj to zakryje tie nedostatky. Na to by sme dali orginal penetračný náter a potom Dulux Acryl Matt alebo Super Matt. Na internete sú veľmi rôzne názory na to vápno. "Je to dobre", "je to zbytočné" až po "je to veľmi zlé - lebo vápno zreaguje s pigmentami a vyžerie farbu !" Aký je Váš názor ?

 

"Stará škola" maliarov, ktorí sú zvyknutý na maľovanie vápnom doporučuje tento postup. Nehovorím, že je zlý, ale v dnešnej dobe vývoja a kvality farieb je zbytočný. Vápno sa používa v hospodárskych budovách kvôli jeho dezinfekčným vlastnostiam.  Ja Vám doporučujem na novú omietku spraviť kvalitnú hĺbkovú penetráciu. Následne spravte 2-3 vrstvy priamo Duluxom a ten Vám prekryje i drobné nerovnosti.

 

Doporučený tovar:

Dulux Acryl matt - vnútorná farba na steny - novostavby 

 

22. Plánujem vymaľovať obývačku a neviem aké farby mám zvoliť. Teraz mám takú bledučko modrú ale chcela by som to zmeniť. Sedaciu súpravu mám čiernu, konferenčný stolík čierny ,obývaciu stenu striebornú a závesy taktiež strieborné. A neviem si poradiť z farbou na stenu. Aký odtieň by sa tam hodil? A ešte nesmiem zabudnúť na tú hroznú pleseň ktorú mám v obývačke.

 

 

V prvom rade je potrebné odstrániť pleseň. Nepopisujete v ktorej časti sa pleseň nachádza ani to či ste zistili jej príčinu. Väčšinou to býva stret studenej(obvodovej) a teplej steny. Je potrebné veľmi často a intenzívne vetrať, hlavne v zimnom období. Pred tým ako pleseň začnete odstraňovať, ju musíte zničiť, aby sa výtruskami nerozšírila ďalej. Postriekajte ju fungicídnym prípravkom Biozor Pento. Následne pleseň oškrabte. Protiplesňové farby sa vyrábajú len v bielom prevedení, takže môžete skombinovať bielu protiplesňovú farbu Biozor Normal s ktorou natriete postihnuté miesta. Kombinovať ju môžete napríklad s červenou. Červená je farba energie ale i agresie, takže to ňou neprežeňte a natrite ňou len jenu dominantnú stenu. Ak sa Vám nepáči červená, môžete vyberať z fialových tónov alebo zemitých hnedých.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento

Biozor Normal

Dulux Colours of the world 

 

23. Chcela by som sa spýtať na váš názor na farby do izby ktorá slúži aj mne aj synovi. Mám v nej aj ja svoje osobne veci aj syn hračky a samozrejme aj šatníkové skrine, postele každý zvlášť syn ma vyvýšenú posteľ bielu, detský stolík modrý a nábytok máme v svetlej farbe buk, ale mám tu aj jednu skriňu inej rady, ktorá do kompletu nepatri a je tmavšia chcem ako keby rozdeliť izbu aby mal aj syn akože svoju časť izby. Chcela by som kombináciu stien modro fialovú, nebolo by to také farebne hara kiri keďže nemáme ani nábytok v jednej tónine???

 

Ťažko sa mi radí len podľa opisu. Podľa môjho názoru nič nepokazíte kombináciou modrej s béžovou. Vizualizáciu si môžete pozrieť aj na obrázku pri doporučenej farbe.

Na obrázku je spálňa v odtieňoch Caffe late a Jarná búrka. Modrá je farbou oblohy, vzduchu a vody. Hovorí sa jej aj božská farba.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world - farba do spálne

 

24. Na jar by sme si chceli vymaľovať kuchyňu. Potrebovala by som poradiť akú farbu keď mám linku s dvierkami oranžovo-hnedej farby, podlaha je do čerešňovo-hnedej farby a rohovú lavicu máme bordovo-čerešňovej farby. Kvety a doplnky mám väčšinou oranžovej farby. teraz mám kuchyňu pomaľovanú na bielo a chcela by som nejakú zmenu.

 

.Do opísanej kuchyne sa podľa môjho názoru hodí jemne smotanová alebo béžová farba. Určite by som nešiel už do žiadnych tmavých farieb, nakoľko dvierka kuchynskej linky a doplnky sú výrazné.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world 

 

25. Chcela by som poprosiť o radu, rekonštruujeme 1izbový byt v kuchyni pod vrstvou maľovky je pravdepodobný tzv. olejový sokel, časť sa dá ľahko oškrabať, no na niektorých miestach je farba akoby zažratá a nejde odstrániť, doslova sa tvoria jamy v omietke, čo tiež neviem, ako potom zarovnať.

 

Nepíšete či sa chystáte naťahovať novú omietku. V prípade ak áno, olejový sokel čo možno najviac zdrsnite. Použite nato špachtľu a jej ostrou hranou vyškrabte akoby mriežku. Následne je nutná penetrácia duvilaxom na murivo zriedeným s vodou. Omietka na takto pripravenom olejovom sokli bude držať.

V prípade ak sa nechystáte omietať nanovo, zoškrabte len vrchné vrstvy maľovky, podklad riadne napenetrujte a následne vymaľujte.

 

26. Prosím Vás o odporučenie farebnosti stien - sedacia súprava kombinácia bielej a svetlošedej farby, plávajúca podlaha hnedá (stred), vstavaná skriňa hnedá (odtieň slivka)s vloženým pásom bieleho skla v.30 cm. Momentálne stena, na ktorej ma byť vstavaná skriňa a sedačka je sivej farby stena oproti kde bude aj kuchynská linka je žltooranžovej farby a stena pri okne biela (odtiene Dulux). 

Čo by ste odporučili namiesto žltooranžovej farby, pôvodná sivá farba by zostala, kuchynská linka zatiaľ nie.

Ak som to správne pochopil, potrebujete vymaľovať stenu, na ktorej bude visieť aj kuchynská linka. Stena oproti je šedá a vedľajšia je biela. Ak je to takto, tak stena na ktorej bude linka môže byť vymaľovaná odvážnejšie napríklad červenou. Netreba to prehnať a skutočne ju použiť v prípade, že stena je menšia. Prípadne ak ešte nemáte kachličky, môžete použiť špeciálnu farbu namiesto kachličiek do kuchyne. Okrem červenej by ste mohli použiť i menej dominantnú caffe latte alebo lipový med.

 

Doporučený tovar:

Dulux Kitchen & Bathroom - superoteruvzdorná farba do kuchyne 

 

27. V izbe mám javorové drevo. Budeme maľovať, a uvažujem medzi tmavo tyrkysovou a tmavo fialovou farbou na stenu. Bude aj plávajúca podlaha, ktorá vyzerá ako drevené parkety. Farba bude tmavšia. Ktorá farba by sa lepšie hodila? Tmavo tyrkysová alebo tmavo fialová? Na jednu stenu chcem poprípade dať tapety alebo nálepky na stenu, jednoducho nejaké vzory. Akú kombináciu by ste mi odporučili?

 

Podľa môjho názoru sa do izby bude lepšie hodiť fialová. O fialovej farbe sa hovorí že je očarujúca, podnecuje záujem a nie je nudná. V interiéri sa používa v jemných tónoch v spálňach a v sýtejších tónoch v obývacích izbách. Doporučujem ju použiť na jednu dve steny v kombinácii so snehobielou. Na bielu stenu potom môžete nakresliť fialovou farbou ornament napríklad šablónou na stenu.

 

Doporučený tovar.

Dulux colour of the world - levanduľový kvet

Šablóny na stenu 

 

28. Keď som zoškrabala starý náter až po základnú vrstvu, stenu vyčistila a oprášila (dôkladne) chcem sa opýtať, či je nutná penetrácia pred nanesením stierky. Ak áno, tak aká, stena je v študentskej izbe, panelový byt, nevlhne, kúrenie je primerané. Odporúčate aj sieťku, keď chcem aby stena bola rovná?

 

Penetrácia je nutná zakaždým, v prípade ak sa steny škrabú, aj ak sa naťahujú nové stierky. Keď si vyberiete farbu ktorou chcete maľovať, na etikete bude doporučená i najvhodnejšia penetrácia. Sieťka s lepidlom sa naťahuje kvôli lepšej súdržnosti novej stierky najmä v prípadoch, kedy sa robia nové stierky na staršie omietky. Sieťka s lepidlom steny tiež vyrovnáva. Ak chcete aby ste mali rovné steny, musíte to prizvučiť majstrom, ktorí Vám budú steny robiť ;)

 

29. V blízkej dobe budeme prerábať obývačku. Izba má balkón, je orientovaná na juh. Podlahy sú svetlej farby (plávajúca podlaha),obývacia stena je vo farbe wenge (hnedo-biela),sedačka bude šedo-bielej farbe. Doplnky mám v bordovej farbe a aj tapetu na celú stenu za sedačku. Chcel by som vedieť akú farbu vybrať na druhú stenu. Chceli by sme šedú, len neviem či sa to hodí.

 

O odtieňoch čiernej sa hovorí, že je to záhadná silná a nezávislá farba. Jej nevýhody sú, že opticky zmenšuje priestor evokuje tmu. Ak však máte pozitívny postoj k šedej a izba je väčších rozmerov, do opísaného prostredia sa hodí. Po doladení tapetou môže vzniknúť veľmi zaujímavý priestor.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world - granitová šeď 

 

30. V najbližších dňoch by som chcela vymaľovať obývačku. Poprosila by som o pomoc, keďže sa neviem rozhodnúť akú farbu mám zvoliť. Sedaciu súpravu mám béžovú ,chcela by som kombinovať tmavšiu farbu s béžovou. Obývaciu stenu mám svetlý buk, okná a dvere mám tmavé, parkety mám bledé- buk. Nemám veľké priestory , preto by som poprosila o pomoc pri výbere vhodných farieb. Prosím poraďte mi , či dobre rozmýšľam vo farbách.

 

Veľmi peknou a príjemnou kombináciou farieb je Caffe latte a Škoricový dezert od Dulux Colours of the world. Čo sa týka vhodnosti do opísaného prostredia obývačky príjemne zapadne a nechá vyniknúť nábytku. Hnedé odtiene farieb vyjadrujú eleganciu, istotu a dôležitosť.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colours of the world - interiérová farba na steny 

 

31. Máme nove stierky ročné min. rok., kedy boli aj prvý raz maľované jemným odtieňom svetlých farieb. teraz sme sa rozhodli vymaľovať obývačku sýtou oranžovou farbou, vyrobenou práve na stierky, ktorá bola vopred zmiešaná s primalexom. Po jej nanesení sa však manželovi na stenách začali tvoriť šmuhy, počkali sme cca 8 hodín a natreli to znova, no šmuhy boli ešte viditeľnejšie, postup sme zopakovali aj tretí raz a výsledok bol opäť rovnaký..viditeľné škaredé šmuhy..maľovalo sa valčekom a jedna stena zo zúfalstva už aj štetkou, no výsledok všade otrasný..viete nám poradiť ako zachrániť šmuhavé steny a vymaľovať ich aby boli opäť krásne a bez nežiadaných šmúh?

 

Šmuhy na stene po maľovaní mohli vznikať z viacerých príčin. Jedna z nich je tá, že počas maľovania ste nedostatočne rozmiešavali farbu. Farbu je potrebné pred samotným maľovaním dokonale premiešať odo dna obalu a taktiež ju premiešavať počas maľovania. Pred náterom farbou je potrebné spraviť penetračný náter na spevnenie a zjednotenie nasiakavosti vrchnej farby. Musíte použiť kvalitný valček s nízkou výškou vlasu a farbu dobre otierať o mriežku. Keď valčekujete na stene, tak musíte používať ťahy ako zvislé tak aj vodorovné, maľovať akoby do kríža a farbu na stene riadne roztierať.

 

32. Potrebovala by som radu ohľadom našej kúpeľne. Je umakartová, klasická bytová. Už dvakrát bola natretá slovakrylom. V kúte pri sprche nám začal celý roh plesnivieť. Čo by ste nám odporučili, ako odstrániť pleseň(nepomáha ani postrek savom, plesne nezmiznú),akou farbou pretrieť stenu? Treba odstrániť aj predchádzajúce dve nátery? a ako? Stane sa niečo ak sa natrie na starý podklad? Dá sa vôbec predísť aspoň na určitý čas tvorbe plesní?

 

Podľa všetkého je umakart pod Slovakrylovým náterom mokrý, hnije a plesnivie. Najlepšie by ste spravila, keby ste umakart vyhodila a kúpeľňu vymurovala. Ak však na to nie sú finančné prostriedky, nedoporučujem maľovať znova ďalšiu vrstvu novej farby. Bola by to zbytočná investícia. V takomto prípade Vám ostáva len hubiť plesne účinným prostriedkom napríklad Biozor Pento

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento 

 

33. Chcela by som poradiť ako mám vymaľovať steny obývačky. Izba ma 5x4m okna sú biele plastové, podlaha dub tmavý, nábytok hnedý dub a sedačka oranžová.

 

Ťažko sa mi doporučuje nejakým spôsobom akú farebnú kombináciu Vám doporučiť, pretože keď neviem aké odtiene preferujete. K opísanej obývačke by sa podľa mňa hodila jedna dominantná stena napríklad oranžovým odtieňom "červený grep" v kombinácii so zemitým odtieňom "magnólia"

Touto kombináciou vytvoríte príjemnú pohodovú atmosféru .

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world - farba do obývačky 

 

34. Oškriabal som starý náter (latex) na omietku, pod ním bola na niektorých miestach latentná suchá pleseň-čierne bodky, byt je pod plochou strechou v bytovke, pleseň som dvakrát postriekal savom, zmizla. Plánujem postup: Penetrák, vysprávky, 1-3 nátery farbou s prímesou plesni-stopu. Neviem ale či je to dosť proti prevencii plesní, zaujala ma farba Dulux z vašej ponuka na kuchyne a kúpeľne.

 

Keď už raz na stene vznikla pleseň, doporučujem použiť protiplesňový náter Biozor Pento. Je to vysokoúčinná látka zabraňujúca tvorbe ďalších plesní a spolu s Biozorom Špeciál tvorí ucelený náterový systém. Biozor špeciál je umývateľná protiplesňová farba na steny vhodná aj do kúpeľní.

Čo sa týka Dulux Kitchen & Bathroom, pri tejto výhoda, že je natónovaná do 10 odtieňov a je vhodná i na úplne priamy styk s vodou, k sprchovým kútom. Aplikoval by som rovnako najprv Biozor Pento, nakoľko je účinnejší ako Savo pp.

 

Doporučený tovar:

Biozor Pento - protiplesňový náter

Biozor Špeciál - umývateľná farba do kúpeľne

Dulux Kitchen & Bathroom - farba do kúpeľne 

 

35. Prosím o radu akou kombináciou vymaľovať spálňu. Rozmýšľam niečo v odtieňoch fialovej.

Spálňa je miestom relaxácia odpočinku. Intimitu tejto miestnosti podporia jemné tóny studených farieb. Ak máte radi výrazné farby použite ich vždy len na jednu dominantnú stenu, ideálne na tú ktorá je za hlavami ležiacich.

Fialovú by som kombinoval s nádherne snehobielou.

Konkrétne odtiene:

 

1. Divoká slivka

2. Snehobiela

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the World - farba do spalne - divoká slivka

Dulux Super Matt -  farba do spálne

 

36. Chcela by som vymaľovať obývaciu izbu. Mám nábytok odtieň -jabloň, mahagónové okná, oranžovú sedačku. Rada by som vyskúšala kombináciu farieb červená na čelnú stranu k sedačke a "smotanová" na zvyšné tri steny. Je tam aj krb, mohol by ostať biely? Je to dobra kombinácia farieb?

Čo sa týka výberu farieb, myslím že táto kombinácia sa k sebe hodí. Červená vyžaruje silnú pozitívnu energiu a zvýrazňuje doplnky.  Ak bude použitá za sedačkou, zvýrazní sedačku. Použitím v kombinácii červená - kapucino alebo červená - caffe late získate nadčasový, elegantný interiér, ktorý môžete oživiť bielou farbou krbu.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world - farby stien do obývačky  

 

37. Chystám sa vymaľovať obývačku, kúpila som si takú bledo sivú koženú sedačku a bledohnedú obývaciu izbu, mám biele plastové okná, hnedé parkety budú. Prosím o radu. ako by som mala vymaľovať obývačku.

Konečný odtieň a farba stien závisí len od Vás a od toho aké farby preferujete. Môže Vám len povedať, že trendom sú odtiene sýte, ktoré sa nanášajú na jednu dominantnú stenu v izbe. Ostatné steny sa vymaľujú na bielo prípadne o 2-3 tóny jemnejšou farbou.

Veľmi žiadanými sú zelená machová (vltavín), červená, fialová, čokoládovo hnedá. Na biele steny je možné naniesť prostredníctvom šablóny na stenu rôzne ornamenty a izba tým dostane nový modernejší šmrnc.

 

Doporučený tovar:

Remal Natura

Dulux colour of the world 

 

38. Ak by som použil Biozor Pento protiplesňový náter, je možné takto ošetrenú stenu natrieť vápnom ? Alebo ako by ste odporúčali zbaviť sa plesne a žltnutia stien po povodni ? S pozdravom, Merčák.

 

Predpokladám, že omietku budete oškrabávať a nanovo naťahovať. Keď odstránite starú omietku je potrebné hĺbkovo zamedziť tvorbe plesní v murive. Slúži k tomu Biozor Pento. Po natiahnutí nových omietok naneste protiplesňovú farbu  napríklad Biozorom Normál, ktoré tvoria s Pentom ucelený náterový systém , ktorý tvorí algicídnu, baktericídnu a fungicídnu ochranu stien v interiéri.

Tento náterový systém zamedzí následnému nebezpečnému tvoreniu plesní.

 

Doporučené výrobky:

Biozor Pento - protiplesňový náter

Biozor Normal - interiérová farba

 

V prípade, že omietku nebudete odstraňovať môžete použiť farbu DAMPEX. Je to protiplesňová farba na vlhké steny. Používa sa ako ochranný náter omietok, murív, betónov v interiéroch, napr. v bytoch, v suterénoch, pivniciach.

Pracovný postup si môžete prečítať po kliknutí na odkaz.

 

Doporučený tovar:

Dampex - farba na vlhké plesnivé steny

 

39. Keďže nás čaká maľovanie v novom dome, chceli by sme Vás poprosiť o radu pri voľbe farby v kuchyni. Horné skrinky biele sú uložené na panely dekor slivka, biela pracovná doska. Spodné skrinky sú slivka. Veľké potravinové skrine oproti sú biele. Podlaha je svetla krémová. V kuchyni je biele plastové okno. Miestnosť je skôr menšia otočená na juhovýchod. Zvažujeme farbu BC0529, ktorú ste tu už k bielej linke odporúčali. Máme však strach či sa nebude "biť" so slivkou.

 

K slivkovej kuchynskej linke by som skôr doporučoval zemitý odtieň napríklad šedej, hnedej, kávovej to v kombinácii s bielou prípadne béžovou.

Zelená happy 0529 by v tomto prípade podľa môjho názoru nebola dobre zvoleným odtieňom ku slivkovej kuchynskej linke. Konečný vzhľad by nemusel pôsobiť prirodzene a útulne.

 

40. Chcela by som si dať poradiť, akú farbu by som mala aplikovať na steny, keď nábytok je farby orech kombinovaný na prednej časti dvierok čiernou. Uvažovala som nad béžovou, ale neviem, či to nebude splývať. Bola by som rada, aby farba steny vytvárala kontrast s nábytkom. Som skôr za elegantné farby.

 

Béžová patrí do skupiny elegantných farieb. Podľa mňa by bola vhodná aj v kombinácii s orechom a čiernej. Nábytku by nechala pekne vyniknúť. Napadol ma ešte jeden elegantný odtieň a to čajová ruža, ktorý by sa do obývačky takisto hodil napríklad aj v kombinácii s bielou.

 

Doporučený tovar:

Primalex Inspiro - interiérová farba 

 

41. Chcela by som vedieť, aké by ste dali farebné kombinácie do mojej izby... Je pomerne svetlá, s tmavohnedým nábytkom. Sedačka (v mojom prípade slúži ako posteľ) je skombinovaná s bledo hnedou a tmavohnedou. Izba je veľká cca 4x3 metre, no je tu istý ,,výklenok". V jednej časti dokonca nič nemám, iba kvet ... takže tá stena je prázdna. Momentálne je izba biela, no chcela by som niečo , čo by moju izbu rozveselilo, dodalo jej šmrnc.

 

Neviem si celkom jasne predstaviť ten výklenok ale možno práve z neho by sa dala spraviť dominanta celej miestnosti. Mohli by ste ho napríklad natrieť na sýto červeno s tým, že od neho by na tej istej stene smerovali pásiky od najširšieho k najtenšiemu tiež v červenej farbe. Ostatné steny by som premaľoval na snehobielo a tým by izba dostala nový nadčasový rozmer.

42. Potrebujem poradiť aké farby dať do kuchyne a obývačky. Obe izby sú na južnú stranu, po väčšinu dňa je v nich slnko, čo ma veľmi teší :). Kuchyňa má asi 16 m2. Jednu stenu som už vymaľoval farbou klasik color tehlová. Ostatné steny sa neviem rozhodnúť. Mám dvoch favoritov. Primalex color banánová alebo citrónová. Poprípade klasik color žltá sýta. Je to dobrá farebná kombinácia? Teraz už viem, že klasik color tehlová bude možno opticky zmenšovať priestor(tejto farby bude len jedna stena). Pri maľovaní touto farbou mi zostali viditeľné pásy(určitý úsek som vymaľoval, potom namočil valček do farby a pokračoval, pričom mi to zostalo pri prekrývaní predchádzajúceho namaľovaného úseku). V čom robím chybu? V nedostatočnom roztieraní farby? Steny sú umyte a napenetrované.

Obývačka. Až doteraz som mal vybratú fialovú farbu, buď klasik color alebo primalex color. No teraz som zbadal klasik color zelená svetlá a veľmi ma zaujala. Neviem sa rozhodnúť. Obývacia stena bude biela vysoký lesk. Obývačka má 18 m2 a budem natierať plochu o rozlohe cca 40m2. Koľko spotrebujem farby pri 2 náteroch.

Takže čo sa týka banánovej / citrónovej ja by som z hľadiska toho je to južná strana volil tlmenejšiu banánovú, pretože keď sa bude slnko opierať do stien, tak žltá citrónová by mohla pôsobiť moc ostro.

Čo sa týka farebných pásov po natieraní. Farbu je potrebné viackrát počas maľovania premiešavať odo dna obalu. Maľujte spôsobom, že valček namočíte do farby poriadne otrite o mriežku a maľujte zhora nadol a poroztierajte zľava doprava. Touto technikou Vám šmuhy na stene neostanú.

 

Výdatnosť na 40m2:

Klasik Color: 10kg (pri 2 vrstvách)

Primalex Color: 16kg (pri dvoch vrstvách)

* bral som do úvahy strednú výdatnosť

 

Prajem Vám krásny výsledok :)

 

Ďakujem, ale ešte ste mi nezodpovedal jednu otázku :). 
Obývačka. Až doteraz som mal vybratú fialovú farbu, buď klasik color alebo primalex color. No teraz som zbadal klasik color zelená svetlá a veľmi ma zaujala. Neviem sa rozhodnúť. Obývacia stena bude biela vysoký lesk.

Natrel som banánovou, ale vôbec sa mi nepáči. Je príliš nevýrazná, čakal som od nej silnejší odtieň. Čo už

S pozdravom

 

Zelená je spájaná s prírodou a čistou energiou, ukľudňujúcou a liečivou silou, bezpečím a stabilitou. Čo sa týka fialovej tak tento odtieň zvyknú voliť ľudia diplomatickí, zdržanliví a uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Majú ju radi ľudia s fantáziou a ľudia s tvorivými schopnosťami.

Je na Vás, ktorú farbu si do obývačky zvolíte. Obe budú v peknom kontraste s bielou obývačkovou stenou. ;)

43. S priateľkou sme si kúpili jednoizbový byt o rozlohe 30m2.Chceli by sme ho vymaľovať peknými jasnými farbami. Na chodbu chcem žltú , do kuchyne oranžovú a izby nejakú peknú zelenú (limetka alebo niečo také) + na vyrazenú časť steny v tvare obráteného U výraznú červenú farbu. V celom byte máme nove omietky a všetky steny sú biele. Poradíte nám nejaké konkrétne farby

Chodba 7m2 - žltá

Múr U 7m2 - červená

Kuchyňa a izba sú miestnosti cca 3x3 metre , číže 20m2 by malo stačiť na každú miestnosť , možno pre istotu počítať s 30m2.

 

Doporučujem Vám použiť farby sveta Dulux. Sú to kvalitné interiérové farby namiešané do trendových odtieňov

Nájdete medzi nimi žltú, červenú  aj oranžovú.

 

Doporučený tovar:

Dulux Colour of the world 

 

44. Rád by som Vás poprosil o výber farebných odtieňov na vymaľovanie chodby. Jedná sa o veľkú chodbu v rodinnom dome. Chodba tvorí celok - spodná časť domu, kde sa nachádzajú presklené vchodové dvere. Keď vstúpite pred Vami je vešiaková skriňa a po ľavej strane vedie schodisko na podlažie. Schodisko je oddelené kovovým zábradlím (farba čierna, drevené madlo - jelša). Stupne schodov sú drevené (jelša). Dlažba na chodbe je slabo hnedej farby, fugy sivej. Všetky dvere na chodbách majú drevené zárubne - farba buk. Chodba je situovaná na severnú stranu.

 

Ak je chodba dostatočne presvetlená, môžete si dovoliť sýtejšie farebné odtiene. Môžete experimentovať so sýto červenou prípadne čokoládovo hnedou. Ak v chodbe chýba dostatočné množstvo svetla, musíte voliť jemnejšie odtiene napríklad žltej, béžovej. Môžete kombinovať sýtu stenu čokoládovo hnedú napríklad so snehobielou.

Výber ostáva predovšetkým na Vás.

45. Prosím poraďte mi akú farbu si vybrať do kuchyne. Vrchné skrinky kuchynskej linky sú vanilka a pod ňou je čerešňa. Spodné skrinky sú čerešňa. Kuchynskú dosku máme šedočiernu...skôr vyzerá ako čierna. Obklad máme tiež vanilka a čerešňa. Sporák a všetky spotrebiče máme čierno nerezové aj lustre sú čierno nerezové. Terajšiu farbu máme žltozelenú. Nie je to zlá kombinácia ale, chcela by som docieliť LUXUSNEJŠÍ výzor kuchyne. Kuchyňa je otočená na juh. Svetlo je tam hlavne poobede. Rozmýšľam nad nejakým odtieňom tmavšej hnedej (niečo také čo ladí s čerešňou). Myslíte, že je to dobrá voľba? Prosím poraďte.

 

Ďakujem za podrobný popis kuchyne. Luxusnejšej atmosféry dosiahnete použitím dekoratívnych farieb. Jednou z takých je aj Brillant Effect, ktorá sa nanáša v rôznych smeroch priloženou špachtličkou. Týmto dosiahnete exkluzívny vzhľad. Doporučujem tento efekt na jednu dominantnú stenu a ostatné môžete natrieť napríklad aj tmavo hnedou.

 

Doporučený tovar:

Brillant Effect 

 

 46. Aké farby sa hodia do spalne jedna výraznejšia a jedna bledšia, nábytok je odtieň jelša a izba je menšia, opticky by sme chceli zväčšiť.

 

Do menších izieb sa spravidla kvôli ich optickému zväčšeniu používajú svetlé jemné farby. Je možná kombinácia v jednej dominantnej výraznejšej steny a troch jemnejších. Dominantná stena v spálni väčšinou býva stena, kde je opreté čelo postele. Spálňa je oddychová časť bytu, preto voľte príjemné zemité farby ( machová, zelená, krémová, hnedá...)  v kombinácii tón v tóne alebo so žiarivo bielou. Výber odtieňu však nechám na Vás, určite máte svoje obľúbené farby.

47. Mám znížený SDK strop v kúpeľni a potreboval by som ho napenetrovať a následne natrieť na bielo niečím, aby bol čo najmenej paropiepustný. Rozmýšľal som napr. aj o Duvilaxe, ako penetráku. Môžete mi poradiť, čo použiť ako penetrák a finálny náter?

 

Do kúpeľne je vhodnou farbou  farbou Primalex Fortissimo. Po natretí ostáva umývateľná. Ako penetrácia sa aplikuje Primalex hĺbková penetrácia.

Ak chcete zamedziť paropriepustnosti natrite sdk podhľad bielym Slovakrylom. Ako penetráciu stačí ak farbu nariedite 1:1 s vodou. Následne natrite 2 vrstvy neriedenej farby.

48. Akú farbu do kúpeľne? Ide o novostavbu s kúpeľňou na 1.podlaží a steny sú sadrokartón. Treba aj špeciálnu stierku, alebo nejaký náter pod tu špecifickú farbu do kúpeľne?

 

Vhodnou farbou do kúpeľne je interiérová farba Primalex Fortissimo.

Pred aplikáciou farby sa SDK dosky očistia od prachu a napenetrujú Primalex hĺbkovou penetráciou.

Farba sa v kúpeľni aplikuje v 2-3 vrstvách. Povrch stien po nátery ostáva vysoko kvalitný umývateľný a oteruvzdorný.

 

Doporučený tovar:

Primalex Hĺbková penetrácia

Primalex Fortissimo

Primalex Fortissimo color 

 

 49. Potrebujem poradiť akou farbou mám natrieť steny v priemyselnej kuchyni. Farba má byť hygienicky nezávadná-čiže vhodná pre nepriamy styk s potravinami a vodou umývateľná. Odtieň oranžový . Mohol by som to spraviť napr.primalexom a potom nalakovať nejakým bezfarebným lakom?/nezávadným/

 

Ekologicky nezávadnou farbou pre styk s potravinami je napríklad farba Balakryl UNI. Spĺňa technické požiadavky pre použitie ako stavebný výrobok - je certifikovaný podľa zákona č 22/1997 Zb. Má osvedčenie pre použitie na hračky podľa európskej normy EN 71. Po zaschnutí je umývateľná a má širokú škáru farebných odtieňov. Alternatíva s prelakovaním sa mi zdá byť zbytočne komp

Michal Fojcík

Páči sa mu tvoriť a nachádzať nové možnosti . Veľmi rád spolupracuje so šikovnými ľuďmi, ktorí vedia čo je to štartovať novú myšlienku z garáže.