Pred pár rokmi sme museli zatvoriť 2 naše rodinné kamenné obchody farby laky, v ktorých som ako mladý dvadsiatnik robil predavača. Jeden z nich fungoval od už od roku 1992. V nich som práve od môjho otca nabral všetky skúsenosti, ktoré dnes mám. Dal mi veľmi krásny základ, na ktorom dnes aj spolu s mojou sestrou Oli staviame a ktorý si veľmi vážim.

 

Nadchla ma myšlienka, čo ma práve v tej chvíli v roku 2008 napadla. Rozhodol som sa pustiť do práce a vytvoriť prvý eshop s farbami. Vedel som, že postupne tvorím vo svete dovtedy neobjavený segment. Bol to vzrušujúci pocit, kedy si neuvedomujete ako veľa práce denne spravíte. Nepremýšľate koľko Vás jej ešte čaká a len idete vpred. Vidíte svetlo na konci tunela a stále zrýchľujete. Pamätám sa, ako mi v hlave znelo: spustím prvé internetové farby laky na svete a budú sa volať efarby.sk. Aj sa tak stalo.

 

Začínal som úplne od nuly, ale veril som si. Od svokrovcov som si požičal 100.000 SK. Za tieto peniaze som kúpil doménu efarby.sk, laptop so 17″ uhlopriečkou a za zvyšok peňazí som dal naprogramovať eshop. Prípravy na spustenie neboli vôbec jednoduché. Ani výrobcovia ani dodávatelia farieb a lakov neboli pripravený na online svet. Keď som s nimi komunikoval, nikto neveril že tento model môže v našom odbore uspieť. Veď kto by nakupoval farby na internete? To bola ich najčastejšia otázka.

 

V porovnaní so svetom elektroniky bol predaj farieb cez internet akoby sme porovnávali súčasnú dobu v ktorej teraz žijeme s pravekom a dinosaurami. A to doslova! Musel som loviť oštepom v dobe, keď ostatní mali automatické zbrane. Už teraz viem, že je to preto, lebo svet farieb je sezónna záležitosť. Je tomu prispôsobená aj celková rýchlosť a vývoj trhu. Ten má aktuálne našliapnuté a už je mega veľa zameraný na internet.

 

Na začiatku som bol sám a trvalo mi rok dokým som celý eshop pripravil. Pre predstavu: keď chcete vytvoriť najväčší eshop s farbami, naplníte ho 10.000 najznámejšími a najpredávanejšími produktami. Prekladal som k jednotlivým výrobkom texty z technických listov do slovenčiny. Fotil som ich a ukladal do eshopu. Napĺňal som takto postupne eshop a tvoril pre všetkých tých 10.000 produktov manuálne elektronické vzorky odtieňov. Všetko s cieľom uľahčiť zákazníkom život a ponúknuť kvalitnú možnosť vybrať si farbu, ktorú potrebujú. Týmito informáciami naplnili internet a google ako prvé efarby.sk.

 

Úplne prvé objednávky som začal baliť v detskej izbe, neskôr z garáže. Pamätám si, že najviac som sa bavil pri myšlienke, že z nej odosielam po celom Slovensku 500kg objednávky do firiem ako U.S. Steel Košice alebo som ich vozil susedovi KIA – Glovisu. Už to chcelo kolegov a sklad.

 

Spätná väzba od zákazníkov ma utvrdila ešte viac v tom, že moja práca prináša ľudom pridanú hodnotu a potrebujú nás. Objednávajú z efarby.sk znova a znova. Win-Win. Moja práca ma začala baviť ešte viac.

 

Potrebujeme konkurenciu. Na Slovensku, ani inde vo svete nebolo žiadne povedomie o tom, že farby sa dajú nakupovať aj na internete. Konkurenciu sme si postupne začali vytvárať a tá nenechala na seba dlho čakať ako na SR tak ani v ČR. Najskôr to boli malé miestne obchody s farby laky.Neskôr sa začali prebúdzať a rozkukávať aj tie veľké. Som im za to vďačný a máme ich radi. Hlavne to, že to nikdy nezačala byť nuda ;)

 

Sťahujeme sa do väčších skladov. Redizajnujeme staré pôvodné efarby.sk na najmodernejšie a zároveň najväčšie internetové farby laky na Slovensku. Naplno sa venujeme miešaniu farieb a distribúcii po Slovensku.

 

S našimi zákazníkmi si budujeme vzťah a navzájom sa posúvame ďalej. Ako postupne organicky rastieme príjimame do tímu čoraz viac špecialistov, ktorých školíme, aby sme mali kvalifikovanú zákaznícku podporu o ktorú sa zákazníci môžu oprieť.

 

  • Ochotne sa o svoje vedomosti s Vami delíme cez našu zákaznícku podporu na telefóne. 

 

  • Komunikujete s nami cez online chat, za ktorým sedia moji kolegovia nabití vedomosťami a radia Vám.

 

  • Už od roku 2008 pre Vás mudrujeme o našich skúsenostiach na blogu.

 

  • Napísali sme niekoľko ebookov, ťahákov, dokumentov s praktickými radami ako natierať a ktoré si môžete tu stiahnuť zdarma. 


  • Radíme Vám aj prostredníctvom živých webinárov alebo ich záznamov, na ktoré si pozývame špecialistov kolegov z odboru a na ktoré Vás pozývame emailom. Rozprávame sa s nimi na najzaujímavejšie témy,vďaka ktorým Vám pomáhame správne sa rozhodnúť.

 

 


V roku 2015 sme otvorili vlastnú výrobu. Začali sme vyrábať produkty značky STAMP®, ktoré pomáhajú ľuďom šetriť až 80% ceny za obklad. Jedná sa o raznice na razenie obkladu kameňa, dreva, tehly a iných interiérových a exteriérových vzorov. Krásne na týchto produktoch je to, že to dokáže spraviť asi každý a to, že pomáhame ľudom ušetriť veľké peniaze.

 

Samozrejme nebyť mojej sestry Olinky, ktorá je som mnou skoro od úplných začiatkov, ktoré neboli vôbec jednoduché, by som to nezvládol. Som jej vďačný za to, že nás vie podžať aj v tých skutočne ťažkých časoch a je pre mňa veľkou oporou.

 

Vďaka aj šikovným kolegom, ktorých máme a s ktorými tvoríme krásne zohraný a dobre ladiaci tím. Ale vďaka patrí aj spolupracovníkov a ostatným ľuďom, ktorí na projekte neustále pracujú alebo pracovali a ktorých mám okolo seba. Nič by dnes nebolo také, aké je, nebyť týchto ľudí. Som im za to veľmi vďačný, a ďakujem im za ich prácu. Spoločne tvoríme najväčšie internetové farby laky na Slovensku – efarby.sk, ktorým dôveruje najviac zákazníkov.

 

Cieľom efarieb je stať sa úspešnou dominantnou internetovou nadnárodnou spoločnosťou, ktorá je všeobecne uznávaná, vyhľadávaná a podporovaná širokou verejnosťou, pretože vďaka svojim zamestnancom a produktom pomáha ľuďom skrášľovať svet.

 

Sme tu pretože Vám chceme pomôcť pomocou našich odborných vedomostí a produktov zhodnotiť ten Váš produkt ktorý vyrábate, nehnuteľnosť ktorú prevádzkujete alebo v ktorej s rodinou bývate. Chceme Vám odborne poradiť na základe odborných skúseností a školení, ktoré pravidelne intenzívne absolvujeme.

 

Výsledkom celého toho, prečo to robíme ste Vy. Vy, ktorý si od nás zakúpite produkt, ktorý správne použijete a ktorý Vám zvýši hodnotu produktu ktorý vyrábate alebo hodnotu Vašej nenuteľnosti v ktorej bývate.

 

Celé sa nám to darí dosahovať preto, pretože všetci svoju prácu robíme srdcom.


Sme internetoví špecialisti na farby.
Sme efarby.sk

Michal Fojcík
CEO
www.efarby.sk

 

 Ebook zdarma tu